1510 (1210) 2022-09-30 - 2022-10-06

Orzeł na murze w trzecim wymiarze

Legenda ORP „Orzeł” ciągle żyje w Gdyni. Słynny zaginiony okręt podwodny w ostatnim czasie przenika z historycznych konferencji nie tylko na kinowe ekrany, ale i… na ściany gdyńskich osiedli. Wyjątkowy, bo trójwymiarowy mural przedstawiający „Orła” w dwóch patriotycznych spojrzeniach powstał na osiedlu Niepodległa w Redłowie.


Gdyńska dzielnica Redłowo, ulica Kopernika 137 – to tutaj swoje własne „M” w Gdyni posiadają wojskowi, którzy z racji pełnionej służby skorzystali z możliwości zamieszkania na osiedlu Niepodległa. Od niedawna osiedle wyróżnia się jednym z niewielu w Polsce trójwymiarowych murali.
Agencja Mienia Wojskowego oficjalnie zaprezentowała na murze oporowym wspomnianego osiedla na Redłowie wyjątkową grafikę poświęconą okrętowi podwodnemu ORP „Orzeł”. Aby go dostrzec, trzeba przyjrzeć się nieco dokładniej, a najlepiej przez… czerwono-niebieskie okulary, identyczne jak te, które wręczano w kinach do oglądania filmów z trójwymiarowymi efektami. Gdy już to zrobimy, dostrzeżemy też wizerunek ptaka, który nawiązuje do polskiego godła.
To dzieło ulicznych artystów, których pracę koordynował Marcin Budziński.
Aby obejrzeć mural z ORP „Orzeł” ze wszystkich możliwych perspektyw, nie trzeba mieć przy sobie własnych okularów – na etapie realizacji tuż w pobliżu, na terenie osiedla Niepodległa postawiono specjalny peryskop, przez który można oglądać malowidło.

ikona