1510 (1210) 2022-09-30 - 2022-10-06

Serdeczne pozdrowienia z Portu Gdynia

Wysyłacie jeszcze pocztówki z pozdrowieniami? Jak tak, to teraz możecie wysłać z Portu Gdynia na specjalnie przygotowanej przez Pocztę Polską kartce pocztowej z okazji 100-lecia portu.


100-lecie Portu Gdynia to nie lokalny jubileusz, którym interesują się tylko gdynianie. To wydarzenie ogólnopolskie, zauważone przez takie państwowe instytucje, jak Narodowy Bank Polski i Poczta Polska. Obie wyemitowały w ostatnich dniach prawdziwe gratki dla kolekcjonerów – NBP wprowadził do obiegu 14 września srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 20 zł, a Poczta Polska przygotowała okolicznościową kartkę pocztową.
Kartka ma wymiary standardowej pocztówki – A6 – 105x148 mm i wydrukowana została jednostronnie, techniką offsetową na białym kartonie według projektu Pawła Myszki, którego grafiki zdobiły już w tym roku kartki wydane z okazji 100-lecia Polskiego Towarzystwa Botanicznego oraz 160-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie. Gdyńska kartka przedstawia wydrukowany w tonacji niebieskiej widok z lotu ptaka na Gdynię i port z 1933 roku oraz podkreślony potrójnymi falami napis „100 lat Portu Gdynia”. Na kartce wydrukowano również kolorowy znaczek pocztowy o wartości A, czyli 3,60 zł, przedstawiający współczesny widok z lotu ptaka na port i miasto. To wszystko na rewersie pocztówki. Na awersie znalazł się wydrukowany na białym tle czarny datownik okolicznościowy, stosowany w UP1 Gdynia, w formie pieczęci przedstawiającej statek wchodzący do portu.
Wydawnictwo powstało we współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdynia i Centralną Biblioteką Wojskową.
Kartkę wydrukowano w nakładzie 5 tys. egzemplarzy i wprowadzono do obiegu 23 września, czyli równo 100 lat od uchwalenia przez Sejm II RP „Ustawy o budowie portu w Gdyni”.

ikona