1510 (1210) 2022-09-30 - 2022-10-06

Strażnicy energii ze Szkoły Podstawowej nr 29 nagrodzeni

Osiem gdyńskich szkół podstawowych wzięło udział w tegorocznej edycji programu „Strażnicy energii”. W ramach konkursu uczniowie i nauczyciele podjęli działania ograniczające zużycie wykorzystywanej na co dzień energii.


„Strażnicy energii” to program, dzięki któremu uczniowie dowiadują się w jaki sposób, przez ograniczenie zużycia energii elektrycznej i ciepła, mogą namacalnie wpłynąć na środowisko. Projekt ma za zadanie uczyć jak racjonalnie korzystać i oszczędzać prąd oraz ciepło przez umiejętne gospodarowanie ogrzewaniem, oświetleniem i energią elektryczną.
Zaangażowanie uczniów przełożyło się na realne korzyści – zaoszczędzono 376 822 kWh energii, co w przeliczeniu daje kwotę 86 839 złotych. Dzięki organizatorom, Miastu Gdynia i Grupie Dalkia Polska, połowa tej kwoty wróci do szkół.
W tym roku do wzięcia udziału w konkursie zgłosiły się gdyńskie szkoły podstawowe nr: 8, 18, 20, 26, 29, 39, 40 i 44. Pierwsze miejsce dzielnie wywalczyli strażnicy energii ze Szkoły Podstawowej nr 29 im. Stefana Żeromskiego, oszczędzając na wykorzystanej energii aż 23 983 złotych. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 39 im. kpt.ż.w. Kazimierza Jurkiewicza z kwotą 12 517 złotych, natomiast kolejne, Szkoła Podstawowa nr 20 im. 2 Morskiego Pułku Strzelców, której uczniowie zaoszczędzili 10 944 złotych.
Wręczenie nagrody zwycięskiej placówce zbiegło się w czasie z obchodami 60-lecia jej istnienia. Wyróżnienie przekazał wiceprzewodniczący Rady Miasta Jakub Ubych.
Przypomnijmy, że 12 września 2022 roku gdyński projekt został doceniony na II Ogólnopolskim Konkursie na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Proekologiczna kampania „Strażnicy energii” otrzymała nagrodę główną w kategorii Akcja Społeczna Roku. Nagroda została przekazana na ręce wiceprezydenta Gdyni Bartosza Bartoszewicza, w trakcie VII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”.
Uczestnicy projektu „Strażnicy energii” dzięki merytorycznemu wsparciu Dalkii Polska oraz przy użyciu udostępnionej przez firmę aparatury, przeprowadzają ocenę energetyczną budynku i starają się zaplanować działania w obszarach wymagających poprawy. Po dokonaniu pomiarów temperatury, oświetlenia i poboru prądu, wykonanych profesjonalnymi urządzeniami od Grupy Dalkia, uczniowie ustalają rozwiązania, pozwalające na zaoszczędzenie energii. Rezultaty są kalkulowane przez ekspertów poprzez platformę InvisoLite.

ikona