Wypadek na lotnisku w Babich Dołach. Piknik Lotniczy odwołany. Szczegóły w komunikacie.
1513 (1213) 2022-10-21 - 2022-10-27

AstroCamera. Niebo w obiektywie

Planety, galaktyki, mgławice – dzięki rozwojowi dziedziny fotografii, jaką jest astrofotografia, możemy odkrywać je bez konieczności korzystania z teleskopów i innych skomplikowanych narzędzi. Na wystawie „AstroCamera. Niebo w obiektywie” zobaczymy najciekawsze prace wykonane przez laureatów dziesięciu edycji konkursu AstroCamera.

W 2023 roku w całej Polsce świętować będziemy Rok Mikołaja Kopernika (1473-1543), wybitnego polskiego astronoma, matematyka, prawnika, lekarza i ekonomisty, twórcy teorii heliocentrycznej i autora poświęconego jej dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Datę obchodów powiązano z rocznicą 550. urodzin i 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. W Centrum Nauki Experyment akcentowanie roku Koperpnika rozpoczęło się już jesienią 2022 roku otwarciem wystawy „AstroCamera. Niebo w obiektywie”. W nawiązaniu do prezentowanej wystawy czasowej prowadzone będą liczne warsztaty tematyczne oraz pokazy naukowe, prelekcje i spotkania z popularyzatorami nauki.
Pierwsza edycja konkursu została ogłoszona 28 stycznia 2011 roku – w rocznicę urodzin Jana Heweliusza, patrona gdańskiego centrum nauki. Tradycyjnie już, tego dnia ogłaszane są kolejne. W tym czasie inicjatywa ewoluowała do rangi międzynarodowego wydarzenia, dzięki czemu konkursowe prace nadsyłane są przez uczestników z niemal całego świata, wspólnie tworząc zachwycające portfolio zdjęć nieba! W ciągu dotychczasowych edycji konkursu wpłynęły 2832 zdjęcia, z czego 103 zostały nagrodzone, a 150 wyróżniono.
Wystawa będzie dostępna w Centrum Nauki Experyment do 30 grudnia 2022 roku. Można ją odwiedzać w dni robocze po uprzedniej rezerwacji i w weekendy, w godzinach otwarcia Centrum. Wystawa AstroCamera. Niebo w obiektywie dostępna będzie w ramach standardowego cennika biletów.
Wystawę dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

ikona