1513 (1213) 2022-10-21 - 2022-10-27

Gdynia na EFNI – o mieszkalnictwie i rynku pracy

Jak polityka mieszkaniowa wpływa na kształt rynku? Czy uchodźcy z Ukrainy zasilą polskie firmy? Między innymi o tym rozmawiali uczestnicy tegorocznej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei. To jedna z największych w tej części kontynentu konferencji, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Wzięli w niej udział wiceprezydenci Gdyni – Michał Guć i Katarzyna Gruszecka-Spychała.


Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników – przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz polskiej i europejskiej administracji. To trzy dni inspirujących dyskusji o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, globalnych trendach oraz przyszłym kształcie Unii Europejskiej.
Wiceprezydent Gdyni Michał Guć wziął udział w debacie „Jak zwiększyć dostępność mieszkań w Polsce?”. W tym panelu uczestniczyli również: Katarzyna Kuniewicz, Hanna Milewska-Wilk, Adam Nowodworski, Konrad Płochocki oraz Joanna Erbel.
Podczas debaty omówiono m.in. dane zaprezentowane w najnowszym kwartalniku mieszkaniowym sporządzonym przez Otodom i Politykę Insight. Zawarto w nim informacje o cenach ofertowych na rynku mieszkaniowym w III kwartale. Paneliści skupili się również na analizie tego, w jakim stopniu załamanie popytu na kredyty hipoteczne przełożyło się na ceny, popyt i podaż nieruchomości.
Wojna w Ukrainie to temat, który nurtuje wszystkich. Dlatego nie mogło go też zabraknąć podczas Europejskiego Forum Nowych Idei. W programie wydarzenia znalazł się m.in. panel „Jak wojna w Ukrainie wpływa na rynki pracy?”. Wzięli w nim udział: Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Henrik Munthe, Anna Karaszewska, Małgorzata Stanowska, Agnieszka Chłoń-Domińczak oraz Katarzyna Łażewska-Hrycko.
Uczestnicy rozmawiali o tym, czy uchodźcy z Ukrainy zasilą polskie firmy jako pracownicy i jaki będą mieć wpływ na popyt na rynku pracy. Mówili również, jaką politykę praktykują dziś firmy, aby pozyskiwać i utrzymywać u siebie największe talenty.

ikona