1514 (1214) 2022-10-28 - 2022-11-03

Centrum dla podwodnych specjalistów z AMW

Na Oksywiu pną się w górę mury Akademickiego Centrum Technologii Podwodnych. To tutaj pierwsze szlify i techniczną wiedzę będą zdobywać przyszli specjaliści militarnej technologii. Na placu budowy wmurowano już symboliczny kamień węgielny, a ceremonia zbiegła się w czasie z celebrowaniem wyjątkowej, bo 100. rocznicy powstania Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.


Jeśli celebrować okrągłą, setną rocznicę utworzenia uczelni, to najlepiej pod znakiem rozwoju – tak też swój zaszczytny jubileusz obchodzi Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, która w piątek (21 października) wmurowała kamień węgielny pod nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy dla przyszłych specjalistów technologii podwodnych.
Na terenie kampusu AMW na gdyńskim Oksywiu stanie obiekt, który będzie wykorzystywany zarówno z korzyścią dla środowiska akademickiego, jak i na potrzeby wojska. Docelowo dzięki nowym możliwościom badań i rozwoju technologii podwodnych centrum może też stać się istotnym ogniwem w strukturze NATO związanej z systemem ratowania załóg okrętów podwodnych i nurków.
Co dokładnie powstanie dzięki nowemu budynkowi Akademickiemu Centrum Technologii Podwodnych? Studenci i naukowcy otrzymają do dyspozycji nowoczesny sprzęt badawczy, w tym także symulatory, dzięki którym będzie można opracowywać zaawansowane rozwiązania wspierające wojskowe działania operacyjne pod powierzchnią wody. Gotowe projekty mają być wdrażane do bieżącej działalności marynarki wojennej.
Pomoże w tym m.in. głęboki na 12 metrów basen testowy, który zostanie wyposażony w ruchome dno, komory klimatyczne i dekompresyjne, które będą imitować warunki ciśnienia odpowiadającego większym głębokościom czy basen zewnętrzny.

ikona