1514 (1214) 2022-10-28 - 2022-11-03

Wspólnie z UNICEF-em zmieniamy świat dzieci

Prawie trzydzieści dwa miliony złotych – takie wsparcie trafi do Gdyni z Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF. Pieniądze są przeznaczone dla najmłodszych, których dotknęła wojna w Ukrainie. To oznacza nie tylko uchodźców, ale wszystkie gdyńskie dzieci, które mierzą się z nową, trudną rzeczywistością.


Pierwsza transza środków przekazana przez UNICEF trafiła do jednostek miejskich, które badały potrzeby najmłodszych i ich rodzin oraz działają na rzecz uchodźców, realizując programy wspierające osoby poszkodowane przez wojnę. Zostanie również przekazana na programy integracyjne, zdrowotne i edukacyjne skierowane do wszystkich dzieci i młodzieży w naszym mieście. Działania realizowane w ramach współpracy z UNICEF-em to m.in. uruchomienie punktu pierwszego kontaktu psychologicznego, realizacja programów i kampanii profilaktycznych, integracja społeczności lokalnych. W działania włączone zostaną też gdyńskie instytucje sportu i kultury.
Działania prowadzone z funduszy UNICEF są realizowane od października 2022 roku. Współpraca potrwa do końca sierpnia 2023 roku.
UNICEF, agenda ONZ, to organizacja humanitarna i rozwojowa, działająca na rzecz dzieci w ponad 190 krajach i terytoriach. Biuro UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce zostało utworzone w marcu 2022 roku, zaraz po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, aby wzmocnić krajowe, miejskie oraz lokalne systemy działające w Polsce, które dostarczają podstawowe usługi oraz zapewniają ochronę dla rodzin i dzieci z Ukrainy.
Techniczne, kadrowe oraz finansowe wsparcie UNICEF-u pomaga uzupełnić istniejące możliwości pomocy.

ikona