1514 (1214) 2022-10-28 - 2022-11-03

Wystartowało wielkie naukowe święto

Wykład inauguracyjny podczas Gdynia Explory Week wygłosiła Zuzanna Podgórska, popularyzatorka nauki i prezes Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki // fot. Magdalena Czernek

Wykład inauguracyjny podczas Gdynia Explory Week wygłosiła Zuzanna Podgórska, popularyzatorka nauki i prezes Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki // fot. Magdalena Czernek

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym ruszyło wielkie święto nauki i innowacji. Gdynia Explory Week to trzy dni wypełnione warsztatami, eksperymentami i dyskusjami nad rozwojem naukowych talentów. Z tej okazji do naszego miasta zawitali też młodzi badacze, którzy zaprezentują swoje wyjątkowe projekty. Gości wydarzenia powitała wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.


Gdynia Explory Week to największe w Polsce wydarzenie promujące naukę i nowoczesne technologie. W tym roku odbywa się jego 11. edycja. W ubiegłym roku wydarzenie zorganizowano się w formule hybrydowej. Tym razem uczestnicy spotykają się stacjonarnie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.


 
Gala otwarcia odbyła się w środę, 19 października. Przybyłych do Gdyni gości przywitały wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz Joanna Gogolińska – dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.
 

– Gdynia Explory Week to przykład wielkiego entuzjazmu młodych ludzi – entuzjazmu do nauki, a także pasji badawczej oraz wdrożeniowej. To również bardzo ważny czas dla młodych badaczy, którzy uczestniczą w tym wydarzeniu. Myślę, że to również dobry przykład dla wielu innych, młodych ludzi, którzy do tej pory nie brali udziału w tego typu przedsięwzięciach. Atrakcje, które zaplanowano, mogą ich skłonić do rozpoczęcia swojej przygody z nauką – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

 
Następnie wykład inauguracyjny pt. „Sztuka skutecznej komunikacji naukowej” wygłosiła Zuzanna Podgórska – popularyzatorka nauki i prezes Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Później uczestnicy wydarzenia spotkali się też m.in. z Gabrielą Szczepanik – ubiegłoroczną laureatką Konkursu Explory.

Wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała podczas gali otwarcia Gdynia Explory Week w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. W tle telebim z logo Gdyni i PPNT // fot. Magdalena Czernek
 
Tegoroczna edycja imprezy potrwa do piątku, 21 października. W tym czasie zaplanowano szereg warsztatów i debat. Drugi dzień Gdynia Explory Weeku będzie skierowany do nauczycieli i edukatorów. Wszystko za sprawą Konferencji Talentowej Explory. Jej uczestnicy będą dyskutować o tym, jak wspierać młode talenty i jak można pomóc w pełni rozwijać ich potencjał.
 
Ostatniego dnia odbędą się Festiwal Nauki i Technologii dla uczniów szkół podstawowych i średnich oraz Pitching Młodych Talentów, czyli prezentacje finalistów Konkursu Naukowego Explory. To okazja do zapoznania się z najciekawszymi innowacyjnymi projektami badawczymi. Na koniec autorzy najlepszych z nich zostaną nagrodzeni.
 
– Program Explory odkrywa i wspiera młode talenty, czyli młodzież od 13. do 20. roku życia. Są to osoby kreatywne, z pasją, które mają pomysły na własne projekty badawcze i wynalazki. Te pomysły dotyczą bardzo wielu dziedzin. Tym razem mamy projekty ekologiczne – dotyczące ochrony środowiska, projekty chemiczne, biologiczne i inżynieryjne. Będą i łaziki, i rakiety, i różnego rodzaju efekty badań naukowych. W krajowym finale Konkursu Naukowego Explory zostaną zaprezentowane 33 projekty wyłonione spośród 243 zgłoszonych pomysłów – mówi Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie sportowiec Kajetan Duszyński. W piątek, 21 października weźmie on udział w dyskusji „Sportowiec-Naukowiec”.

Poza licznymi aktywnościami festiwalowymi i konkursowymi w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym iskra inspiracji dotrze także do Warszawy, Lublina i Łodzi, gdzie równolegle do wydarzeń w Gdyni odbędą się popularyzujące naukę warsztaty i wykłady w szkołach.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 27.10.2022 14:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.10.2022 16:01
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona