Trzy gdyńskie kąpieliska – Redłowo, Śródmieście i Babie Doły są otwarte dla mieszkańców i turystów.
1515 (1215) 2022-11-04 - 2022-11-17

Gdynia wśród miast najlepszych dla biznesu

W najnowszej edycji rankingu „Forbesa” Gdynia uznana została za jedno z miast najbardziej przyjaznych biznesowi w Polsce! W zestawieniu przygotowanym przez magazyn przedstawiono te miejsca, w których w ubiegłym roku firmy najchętniej lokowały swoją działalność. Gdynia znalazła się na wysokim, 2. miejscu wśród miast od 150 do 299 tys. mieszkańców.

Ostatnie lata to czas ogromnej próby dla gospodarki – zarówno w skali międzynarodowej, jak i lokalnej. Pandemia koronawirusa zmieniała biznesowe plany wielu przedsiębiorców i spowalniała tempo nowych projektów. W tym czasie firmy walczyły o przetrwanie i swoją przyszłość na rynku. Część z nich nie przetrwała kryzysu, inne – przy instytucjonalnym wsparciu i dzięki skrojonym na miarę formom pomocy – z powodzeniem nadal działają w postpandemicznych realiach.
Za podstawę opracowania rankingu posłużyły dane dotyczące salda nowych spółek oraz ich migracji. Według tych dla Gdyni za rok 2021 nasze miasto było pod tym względem jednym z najbardziej przyjaznych dla biznesu samorządów w Polsce. W minionym roku w Gdyni powstało więcej nowych spółek niż ich ubyło. Przybyło też firm z zagranicznym kapitałem. Dane przedstawione w rankingu pokazują też, że odpływ funkcjonujących na lokalnym rynku firm do innych miejscowości był mniejszy względem tych, które przenosiły się do Gdyni.
Nagrody i wyróżnienia przyznane w tegorocznej edycji rankingu „Miasta Przyjazne dla Biznesu” przedstawiciele samorządów odbierali 17 października podczas gali forum Local Trends w Poznaniu.
Nagrodę odebrała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent ds. gospodarki.
W pozostałych rankingowych kategoriach najlepsze okazały się: Warszawa (wśród miast powyżej miliona mieszkańców), Wrocław (wśród miast od 300 tys. do 999 tys. mieszkańców), Biała Podlaska (od 50 tys. do 149 tys. mieszkańców) oraz Sejny (do 49 tys. mieszkańców).
Ranking powstał na bazie danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. Jest dostępny w najnowszym numerze magazynu „Forbes” oraz na stronie internetowej forbes.pl.

ikona