1515 (1215) 2022-11-04 - 2022-11-17

Świętuj z nami 104. Gdyńskie Urodziny Niepodległej

Grafika promująca 104. Gdyńskie Urodziny Niepodległej // materiały prasowe Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni

Grafika promująca 104. Gdyńskie Urodziny Niepodległej // materiały prasowe Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni

11 listopada będziemy obchodzić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w Gdyni nie zabraknie atrakcji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Świętowanie będzie huczne. Powróci tradycyjna gdyńska parada. Odbędą się też oficjalne uroczystości przed pomnikiem Polski Morskiej. Ponadto zaplanowano wydarzenia kulturalne i sportowe. 


Narodowe Święto Niepodległości warto celebrować uroczyście i radośnie. W Gdyni będzie ku temu okazja. Miasto i działające w nim instytucje przygotowały bogaty program patriotycznych wydarzeń. Na jakie atrakcje mogą liczyć mieszkańcy? Poniżej prezentujemy program obchodów 104. Gdyńskich Urodzin Niepodległej

– Podczas gdyńskiej parady przypominamy o ważnych historycznych wydarzeniach. Przez ostatnie dwa lata wspólny i radosny przemarsz ulicami miasta nie był możliwy ze względu na pandemię. W tym roku parada powraca. Jej uczestnicy przejdą ul. Świętojańską. To jednak nie wszystko. Szereg atrakcji przygotowały też miejskie instytucje kultury, m.in. Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji czy Muzeum Marynarki Wojennej – mówi Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni. 

Patriotyczną atmosferę będzie można poczuć już w niedzielę, 6 listopada o godz. 19.00. Wtedy w kościele pw. św. Stanisława Kostki (ul. Tatrzańska 35) odbędzie się koncert niepodległościowy. Zaśpiewa chór „Symfonia”, któremu będzie towarzyszyć kwartet smyczkowy. Dyrygentem będzie Bogna Swiłło

Główne atrakcje zaplanowano oczywiście na piątek, 11 listopada. Będzie sportowo, kulturalnie i muzycznie. Atrakcje potrwają do wieczora. 

Wszystko rozpocznie się od Biegu Niepodległości, który organizuje Gdyńskie Centrum Sportu. W ramach imprezy wystartują dzieci, młodzież i miłośnicy nordic walkingu. Na godz. 9.00 zaplanowano start biegu głównego i marszu. Zawodnicy pokonają dystans 10 kilometrów. Wystartują z ul. Kazimierza Górskiego. Dalej trasa będzie prowadzić al. Zwycięstwa, ul. Świętojańską, al. Marsz. Piłsudskiego, bulwarem Nadmorskim i ul. Władysława IV. Meta będzie zlokalizowana na wysokości Narodowego Stadionu Rugby, a biuro zawodów będzie działać w Polsat Plus Arenie Gdynia

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie gdyniasport.pl.

O godz. 10.00 odbędzie się msza świętakościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26). 

Natomiast o godz. 11.30 zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego obok budynku Urzędu Miasta Gdyni. 

O godz. 12.00 rozpocznie się gdyńska parada. Uczestnicy wyruszą z al. Marsz. Piłsudskiego i przejdą ul. Świętojańską do skweru Kościuszki. Przemarsz zakończy się przed pomnikiem Polski Morskiej, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości, które uświetni wojskowa asysta honorowa.  

Uwaga: wszyscy, którzy chcieliby wziąć czynny udział w paradzie i przejść ulicami Gdyni (np. w historycznych strojach), powinni wypełnić specjalny formularzdo 4 listopada wysłać go na adres: parada@gdynia.pl. Regulamin i karta zgłoszeniowa są dostępne na stronie gdyniakulturalna.pl

Gdyńskie Urodziny Niepodległej to także okazja do odwiedzenia gdyńskich muzeów, które przygotowały na ten dzień specjalne atrakcje. O godz. 11.00 Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na molo Rybackie przed pomnik Tadeusza Wendy, gdzie będą rozdawane 104 sadzonki dębu. Z kolei Muzeum Marynarki Wojennej organizuje bezpłatne zwiedzanie. W godz. 10.00-16.00 będzie można zobaczyć wystawę stałą. Natomiast od godz. 14.00 do godz. 16.00 na pokład zaprosi okręt-muzeum ORP „Błyskawica”. W godz. 10.00-18.00 chętni mogą też zawitać w progi Muzeum Emigracji i wziąć udział w oprowadzaniu po magazynach. Zaplanowano też zwiedzanie wystawy stałej szlakiem wątków niepodległościowych. Podczas oprowadzania będzie można dowiedzieć się więcej na temat armii generała Hallera, która składała się w głównej mierze z potomków polskich emigrantów. To również okazja do wysłuchania historii o amerykańskiej Polonii i jej wkładzie w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Rozwiane zostaną także wątpliwości dotyczące samej daty 11 listopada oraz zwyczajów jej świętowania na przestrzeni lat – przez Polaków w kraju i na emigracji. Wstęp wolny. 

W godz. 14.00-16.00 fani motoryzacji powinni się udać na skwer Kościuszki, gdzie będą prezentowane zabytkowe auta.   

Natomiast melomani mogą skierować swoje kroki do kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego (ul. Ujejskiego 40). Tam o godz. 14.00 odbędzie się koncert niepodległościowy „Wolność i Pokój”. Zaśpiewa chór „Symfonia”, a będzie mu towarzyszyć orkiestra smyczkowa. Dyrygować będzie Bogna Swiłło.  
 
Z kolei o godz. 17.00 w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni zaplanowano koncert „Muzyczna dla Niepodległej”

Również o godz. 17.00, ale w sali kolumnowej Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera” odbędzie się koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Bezpłatne wejściówki będzie można odbierać 7 listopada od godz. 12.00 w siedzibie klubu. Ilość miejsc ograniczona. 

O godz. 19.00 w Teatrze Miejskim w Gdyni zaplanowano pokaz spektaklu „Dziady” w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Wstęp płatny. Bilety są dostępne online lub w kasie teatru. 

Będzie też uczta dla kinomanów. 11 listopada Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na Dzień Kina Polskiego. W repertuarze znajdą się najlepsze filmy tegorocznej 47. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Tego dnia cena biletów na wybrane seanse to 11 złotych. 

Niepodległościowy klimat zostanie z nami do niedzieli, 13 listopada. Wtedy w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza na Cisowej (ul. Lniana 19) odbędzie się koncert patriotyczny. Zaprezentuje się chór „Miriam” pod dyrekcją Gabrieli Grygiel-Bagińskiej.

  • ikonaOpublikowano: 03.11.2022 14:36
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.11.2022 09:27
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona