1515 (1215) 2022-11-04 - 2022-11-17

Umowa na dokumentację Drogi Czerwonej podpisana

O krok bliżej do budowy Drogi Czerwonej – już za około 1,5 roku powinna być gotowa wstępna dokumentacja nowej trasy prowadzącej do portu w Gdyni. Wstępne koncepcje i tzw. studium komunikacyjne wykona wyłoniona w przetargu Ministerstwa Infrastruktury firma Mosty Katowice. Prace przygotowawcze będą kosztować łącznie niecałe 8 milionów złotych, a po ich zakończeniu rozpoczną się starania o wydanie decyzji środowiskowej.


28 października w Gdyni podpisano umowę na prace przygotowawcze budowy Drogi Czerwonej.
Przypomnijmy, że nowa Droga Czerwona według wstępnych założeń ma prowadzić od istniejącej obwodnicy Trójmiasta w Chyloni aż do nowego terminalu promowego na obrzeżach Śródmieścia. Będzie podzielona na trzy odcinki:
  • od węzła Gdynia Chylonia do węzła Kwiatkowskiego II
  • od węzła Kwiatkowskiego II do węzła Ofiar Grudnia ‘70
  • od węzła Ofiar Grudnia ‘70 do węzła Terminal Promowy
W kolejnym etapie projektem i budową trasy na zajmować się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Droga Czerwona to łącznie 9 kilometrów nowej jezdni, której nośność pozwoli na bezpieczny przejazd ciężkiego tranzytu w kierunku Portu Gdynia.
Podczas konferencji prasowej 28 października wiceminister Grzegorz Witkowski zadeklarował, że przed końcem dekady Droga Czerwona zostanie oddana do użytku.

ikona