1515 (1215) 2022-11-04 - 2022-11-17

Zasady zakupu i sprzedaży węgla przez gminę Gdynia

Hałda węgla // fot. Kamil Złoch

Hałda węgla // fot. Kamil Złoch

Znamy szczegóły ustawy o dystrybucji węgla przez samorządy. Jakie warunki trzeba spełnić i co należy zrobić, aby nabyć go po preferencyjnej cenie? Tłumaczymy w artykule.


W środę, 2 listopada ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych została podpisana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Z jej zapisów wynika, że gminy mogą włączyć się w proces zakupu i dystrybucji węgla i sprzedawać go mieszkańcom po cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę (cena nie obejmuje kosztów transportu).

Z preferencyjnych warunków zakupu mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne uprawnione do dodatku węglowego. O tym, kto może go otrzymać, pisaliśmy w osobnym artykule

W Urzędzie Miasta Gdyni trwają intensywne prace nad przygotowaniem systemu dystrybucji węgla dla mieszkańców. Do zakupu węgla po preferencyjnej cenie w naszym mieście jest upoważnionych ponad 2000 osób.

– W ostatnim tygodniu zbieraliśmy zapotrzebowanie na konkretny sortyment węgla i szacowaliśmy ile surowca będą chcieli kupić mieszkańcy. Na tę chwilę ok. 55% z nich deklaruje chęć skorzystania z takiej możliwości. Dla mieszkańców najważniejsza jest jednak jakość dostarczonego węgla. Zgodnie z przepisami ustawy ma być ona potwierdzona certyfikatem. Obecnie procedujemy umowę z firmą PGE Paliwa, od której gmina będzie kupować węgiel. Dopinamy szczegóły związane z dystrybucją do mieszkańców – mówi Rafał Klajnert, dyrektor Urzędu Miasta Gdyni i sekretarz miasta.

Aby kupić węgiel po preferencyjnej cenie, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Będzie można to zrobić od poniedziałku, 7 listopada w Centrum Obsługi Mieszkańca, które działa w Centrum Riviera. Wnioski będą dostępne na miejscu oraz online – w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Gdyni.

Wnioski będą od razu weryfikowane przez pracowników Centrum Obsługi Mieszkańca. Jeśli zostaną rozpatrzone pozytywnie, mieszkaniec otrzyma imienne polecenie zapłaty, z którym będzie mógł bezpośrednio udać się do kasy w tym samym punkcie.

Natomiast jeśli wniosku nie będzie można zweryfikować na miejscu, mieszkaniec zostanie poinformowany o dalszej procedurze.

Szczegółowe informacje oraz wzór wniosku pojawią się w najbliższych dniach

Ile węgla będzie można kupić?


Ilość węgla, jaką będzie można nabyć dla jednego gospodarstwa domowego, określono w rozporządzeniu ministra aktywów państwowych. Samorząd nie ma na to wpływu. Z zapisów wynika, że dla jednego gospodarstwa domowego będzie można kupić maksymalnie 3 tony węgla – 1,5 tony do 31 grudnia br. oraz 1,5 tony od 1 stycznia 2023 roku.

  • ikonaOpublikowano: 03.11.2022 14:33
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.11.2022 16:58
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona