1516 (1216) 2022-11-18 - 2022-11-24

Czas na „Kurtynę” – 20-26 listopada

7. edycja Przeglądu Teatrów Amatorskich „Kurtyna” im. Marka Hermanna tuż-tuż. W tym roku wydarzenie potrwa od 20 do 26 listopada. Na scenie w kościele pw. Chrystusa Króla w Małym Kacku zaprezentują się artyści i grupy teatralne z całej Polski. Finaliści powalczą m.in. o główny laur przeglądu – Złotą Kurtynę.

Główne cele Przeglądu Teatrów Amatorskich „Kurtyna” im. Marka Hermanna to popularyzacja teatru i rozwijanie wrażliwości na sztukę. Ma on też inspirować twórców-amatorów oraz aktywizować i integrować środowiska katolickie.
Serdecznie zapraszam państwa na „Kurtynę”, czyli Przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna. Już po raz siódmy Mały Kack przez cały tydzień będzie żył teatrem, debatami, a przede wszystkim spotkaniami w dobrej, sąsiedzkiej atmosferze. W szarym listopadzie wszyscy potrzebujemy dodatkowej porcji międzyludzkiego ciepła. W Małym Kacku mają go pod dostatkiem. I to nie tylko dla mieszkańców swojej dzielnicy. Gorąco zachęcam, by oglądać spektakle, korzystać z kawiarni i księgarni, przyjść na finałowy koncert. Poprawa nastroju gwarantowana – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
7. edycja „Kurtyny” odbędzie się w kościele pw. Chrystusa Króla (ul. ks. bp. Jana Bernarda Szlagi 3) i potrwa od 20 do 26 listopada. Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie Katolickie Centrum Kultury w Małym Kacku.
W tym roku w finale znalazło się 14 grup teatralnych oraz 1 artystka. Wystąpią: Alicja Wojnarowska z Dębicy, Grupa Teatralna „Czarne Owieczki” ze wsi Pniewite, Grupa Teatralna „Po/między” z Wrocławia, Klub Inicjatyw Twórczych z Gdańska, Koło Teatralne Klas Trzecich z Żywca, Młodzieżowa Akademia Teatralna z Gdańska, Scena Dziewiąta z Gdyni, Teatr 40 Serc z Rumi, Teatr Dzikie Koty z Kłodzka, Teatr Ephata z Gdańska, Teatr Krzesiwo z Warszawy, Teatr Przebudzeni z Ostródy, Teatr Reduta Śląska z Chorzowa, Teatr Smile z Łodzi oraz Teatr Ubogich z Gliwic.
Inaugurację przeglądu zaplanowano w niedzielę, 20 listopada. Wszystko rozpocznie się o godz. 18.00 od mszy świętej. Oficjalne otwarcie odbędzie się o godz. 19.00. Natomiast o godz. 19.15 na scenie pojawi się Teatr Komedii Valldal ze spektaklem pozakonkursowym „Psiakość”.
Od 21 do 25 listopada od godz. 18.30 będzie można oglądać konkursowe spektakle.
Gala finałowa odbędzie się w sobotę, 26 listopada o godz. 15.00. Podczas niej poznamy laureatów przeglądu. W tym roku na zwycięzców czekają nagrody o łącznej wartości 20 tys. zł. To m.in.: Złota Kurtyna (5 tys. zł) ufundowana przez Alicję i Jarosława Biereckich, Srebrna Kurtyna (3 tys. zł) ufundowana przez Narodowy Instytut Wolności oraz Kurtyna Specjalna (3 tys. zł) ufundowana przez prezydenta Wojciecha Szczurka. Gala będzie połączona z koncertem chóru „Music Everywhere”.
Wstęp na wszystkie pokazy i koncerty oraz galę finałową jest wolny. Poza tym spektakle, wywiady z twórcami oraz inne wydarzenia finałowego tygodnia „Kurtyny” będą transmitowane online na kanale YouTube.
Program 7. edycji Przeglądu Teatrów Amatorskich „Kurtyna” im. Marka Hermanna:
20 listopada
godz. 18.00 – msza święta,
godz. 19.00 – otwarcie przeglądu,
godz. 19.15 – Teatr Komedii Valldal – spektakl pozakonkursowy pt. „Psiakość”.
21 listopada od godz. 18.30
Teatr Przebudzeni – „Szatnia”,
Teatr Ephata – „Winda”,
Teatr Krzesiwo – „Selfie”.
22 listopada od godz. 18.30
Teatr Smile – „Ciepłe i puchate”,
Młodzieżowa Akademia Teatralna – „Tożsamość Pana Cogito”,
Grupa Teatralna „Czarne Owieczki” – „Za ósmą górą”.
23 listopada od godz. 18.30
Scena Dziewiąta – „Wiele hałasu o...”,
Klub Inicjatyw Twórczych – „Proces, czyli raport z oblężonego miasta”,
Teatr 40 Serc – „Sekretarka Miłosierdzia”.
24 listopada od godz. 18.30
Alicja Wojnarowska – „Oddech”,
Teatr Ubogich – „Bracia”,
Teatr Dzikie Koty – „Nie-boska komedia”.
25 listopada od godz. 18.30
Koło Teatralne Klas Trzecich – „Czas to miłość”,
Teatr Reduta Śląska – „Bleee”,
Grupa Teatralna „Po/między” – „Między stronami”.
26 listopada od godz. 15.00
gala finałowa „Kurtyny”,
koncert chóru „Music Everywhere”.
Współorganizatorami wydarzenia są miasto Gdynia oraz Narodowe Centrum Kultury. Projekt dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

ikona