1517 (1217) 2022-11-25 - 2022-12-01

Gdynia nagrodzona za przestrzeń publiczną

15 listopada w Łodzi odbyła się gala jubileuszowa konkursu organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Nasze miasto zostało dostrzeżone na arenie krajowej i otrzymało dwa wyróżnienia. Gdynię doceniono za woonerf na ul. Abrahama oraz parki kieszonkowe. Wyróżnienia odebrał wiceprezydent ds. rozwoju Marek Łucyk.


Woonerf na ul. Abrahama otrzymał II wyróżnienie w kategorii „Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna” za 2020 rok. Miejska strefa współdzielona powstała w 2019 roku. Projekt zainicjowali mieszkańcy, a ilość głosów oddanych na niego w Budżecie Obywatelskim pozwoliła na jego realizację. Oprócz Gdyni w tej kategorii doceniono też Orzegów i Pleszew.
W kategorii „Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni” za 2022 rok wyróżniono natomiast gdyńskie parki kieszonkowe. Ten ogólnomiejski projekt Budżetu Obywatelskiego 2019 zajął II miejsce w głosowaniu mieszkańców. Do kwietnia 2021 roku stworzono siedem parków. Znajdują się one na Grabówku, Leszczynkach, Dąbrowie, Pustkach Cisowskich-Demptowie, Pogórzu, Wzgórzu św. Maksymiliana i w Wielkim Kacku. Są nie tylko miejscem zabawy i wytchnienia dla mieszkańców, ale pełnią też ważną funkcję w ekosystemie. Nagrody w tej kategorii odebrali również: Toruń, Starogard Gdański i Krotoszyn.
Obie inwestycje doceniono po raz kolejny. Woonerf został wyróżniony w konkursie „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2021”. Natomiast parki kieszonkowe nagrodzono podczas 3. edycji konkursu „Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”.
Konkurs Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce jest organizowany od 2007 roku. W tej edycji wyłoniono 35 laureatów w 8 kategoriach.
Towarzystwo Urbanistów Polskich jest rzecznikiem interesu społecznego w zagospodarowaniu i użytkowaniu polskiej przestrzeni.

ikona