1517 (1217) 2022-11-25 - 2022-12-01

Ubrania i ich przeznaczenie

Od wieków poszczególne kolory przypisywane są dziewczynkom, inne chłopcom. Dlaczego i od kiedy tak jest? I czy taki podział jest potrzebny?


Pierwsze różowe i niebieskie ubrania zaczęto produkować w latach 20. XX wieku. W latach 80. nakreślił się wyraźny podział na dwie płcie i konieczność nacechowania ich poprzez kolor. Jo Paoletti, historyczka, która zajmuje się badaniami ubioru, łączy to z odkryciem testu na płeć płodu. Przyszli rodzice mogli przygotować odpowiednią wyprawkę, a producenci zrozumieli, że wyraźne zaznaczenie różnic płciowych pozwoli na podwójną sprzedaż (w przypadku np. syna i córki lub błędu w teście). Pierwszy podział ubrań na „chłopięce” i „ dziewczeńce” dotyczył rozdzielenia asortymentów na dwie płci poprzez ich kolorystykę. A to za sprawą informacji handlowej Earnshaw's Infants' Department z 1918 r., w której zaproponowano…niebieski dla dziewczynek, a różowy chłopców. Dlaczego?
Do lat 40. to właśnie niebieski był kolorem przypisywanym dziewczynkom. W kulturze chrześcijańskiej był silnie związany z wizerunkiem Matki Boskiej - Maryi. Oznaczać miał delikatność, poświęcenie, czystość i absolutne dobro. Sugerował w ten sposób, że dziewczynka będzie dobrą żoną i matką.
Zamiana kolorów nastąpiła za sprawą działania czołowych projektantów. Odkryli, że kolor różowy jest delikatny w odbiorze i świetnie sprawdzi się jako kolor w ubraniach damskich. Role płciowe w odzieży dla dzieci uległy więc odwróceniu, ale stosunkowo niedawno, bo w latach 50. Współcześnie obserwuje się silny trend utrzymania koloru różowego dla dziewczynek (ubrania, zabawki, akcesoria), natomiast kolor niebieski w przypadku asortymentu dla chłopców nie jest tak silny. To samo tyczy ubrań dla osób dorosłych. Różowy przez wiele osób uważany jest za damski, ale nie musi być to regułą.
Dla kogo więc jest różowy? Dla każdego, kto się w nim dobrze czuje! Moda jest dla każdego. Ani kolory, ani poszczególne asortymenty nie mają płci. To wymysł branży, która na potrzeby kreowania trendów wmawia nam, że coś wypada, bądź nie i coś jest męskie lub damskie. Podział jest sztuczny i wyłącznie umowny. Oprócz kolorów - mężczyźni mogą kupować ubrania z działu damskiego i odwrotnie, nie ma w tym niczego złego! Wiele kobiet lubi kupować niektóre ubrania na dziale męskim, gdyż są one szyte z myślą o dłuższym użytkowaniu, zatem - są lepszej jakości. A moda w drugim obiegu to bardzo często moda świetnej jakości, którą można dowolnie dobierać bez podziału na płcie i kulturowo oznaczone kolory.
A jeśli masz ubrania, których już nie potrzebujesz, oddaj je marce Ubrania Do Oddania i daj im drugie życie wspierając zwierzęta z gdyńskiego schroniska Ciapkowo - wejdź na www.ubraniadooddania.pl/gdynia i dowiedz się więcej.
W ramach naszej kampanii zebrano już 5 ton tekstyliów!

ikona