1520 (1220) 2022-12-16 - 2022-12-22

Gdynia odda hołd ofiarom czarnego czwartku

Światło zniczy rozpraszające poranny grudniowy mrok, mroźne powietrze i szum pociągów sunących po torach// fot. Michał Puszczewicz

Światło zniczy rozpraszające poranny grudniowy mrok, mroźne powietrze i szum pociągów sunących po torach// fot. Michał Puszczewicz

Światło zniczy rozpraszające poranny grudniowy mrok, mroźne powietrze i szum pociągów sunących po torach. To wszystko przypomina nam ten jeden dzień, kiedy w ogniu masakry zginęli pracownicy Stoczni Gdyńskiej im. Komuny Paryskiej, a także uczniowie, którzy z przemysłem morskim chcieli związać swoje życie. Oficjalnie zginęło 18 osób, a wiele innych zostało rannych. 17 grudnia w Gdyni odbędą się oficjalne uroczystości związane z tragicznymi wydarzeniami Grudnia ‘70. 


Grudzień to niezwykle ważny miesiąc w historii naszego miasta. 17 grudnia miną 52 lata od tragicznych zdarzeń z 1970 roku, kiedy na rozkaz władz służby wzięły odwet za strajk ludności Wybrzeża wobec gwałtownej podwyżki cen żywności. Kiedy pasażerowie kolei wysiedli o świcie na przystanku przy stoczni, zaatakowało ich wojsko i milicja. Wśród zabitych była młodzież, uczniowie, którzy idąc do szkół, trafili w sam środek masakry. Ofiar czarnego czwartku z pewnością było więcej. Miasto, jak co roku, odda hołd tym, którzy byli uczestnikami tamtych strasznych wydarzeń.


Oficjalne uroczystości w honorowej asyście wojskowej rozpoczną się o godz. 6.00 przed pomnikiem Ofiar Grudnia '70 w okolicy przystanku SKM Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski.
Zaplanowano również popołudniowe obchody upamiętniające ofiary wydarzeń Grudnia ‘70. O godz. 15.45 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46 rozpocznie się program artystyczny „52 lata temu. W hołdzie ofiarom i bohaterom” w wykonaniu uczniów SP 40. O godz. 16.30 odprawiona zostanie uroczysta msza święta.
Po mszy – około godz. 17.45 – uczestnicy przejdą ul. 3 Maja, Armii Krajowej i Świętojańską przed pomnik Ofiar Grudnia ‘70 na placu Wolnej Polski przy Urzędzie Miasta Gdyni. O godz. 18.30 odbędzie się tam dalsza część uroczystości w honorowej asyście wojskowej.
Odczytany zostanie apel poległych, a uczestnicy złożą przed pomnikiem wiązanki kwiatów i zapalą znicze.
Organizatorem uroczystości jest Region Gdański NSZZ Solidarność o/Gdynia
***
W związku z obchodami 17 grudnia mogą występować zmiany w organizacji ruchu w okolicy pomnika Ofiar Grudnia ’70 w rejonie stacji SKM Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski. Od godz. 5.30 do czasu zakończenia uroczystości z ruchu wyłączona zostanie al. Solidarności.
Około godz. 17.30, w związku z przemarszem, tymczasowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona na ul. 3 Maja, ul. Armii Krajowej, ul. Świętojańskiej, al. Piłsudskiego. Po przejściu uczestników na tych odcinkach zostanie przywrócony ruch.
W związku z uroczystościami pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 przy Urzędzie Miasta Gdyni, około godz. 18.00 al. Marsz. Piłsudskiego zostanie wyłączona z ruchu na odcinku Świętojańska-Legionów.

ikona