1520 (1220) 2022-12-16 - 2022-12-22

Orłowska plaża coraz szersza

Dziesiątki metrów stalowych rur, góry szarego piasku czy buldożery – to wszystko można zobaczyć na plaży w Orłowie. Kilka dni temu rozpoczęła się akcja – refulacja, czyli drugi etap poszerzania zniszczonej na początku roku przez sztorm plaży. Roboty potrwają do końca lutego 2023 roku. Dzięki nim plaża będzie szersza o ponad 30 metrów.


Drugi etap prac refulacyjnych na orłowskiej plaży rozpoczął się na początku grudnia. Pierwszy etap prac przeprowadzono na przełomie wiosny i lata. Wtedy poszerzono plażę na odcinku o długości około 600 metrów – od molo do Sceny Letniej.
Teraz zakres robót jest większy. Prace będą prowadzone na odcinku ok. 1,2 km od ujścia Potoku Kolibkowskiego do ujścia Sweliny. W nabrzeże zostanie wbudowane ok. 180 tys. m³ piasku. Plaża w tym miejscu ma obecnie od 20 do 35 metrów szerokości. Po zakończeniu prac będzie to około 60-80 metrów.
Roboty wykonuje Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych – partner konsorcjum firm Rohde Nielsen A/S i DC Industrial N.V., które na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni mają poszerzyć orłowską plażę.
Refulacja nie zakończy prac realizowanych w celu ochrony przed zalewaniem najbardziej abrazyjnego odcinka trójmiejskiego Wybrzeża. Urząd Morski w Gdyni planuje też budowę podwodnych progów morskich – kamiennych raf na głębokości 2–3,5 metra w odległości około 100 metrów od brzegu.
Koszt refulacji to około 4 mln zł, zaś budowy progów 15–20 mln zł.

ikona