1520 (1220) 2022-12-16 - 2022-12-22

Uniwersytet Morski miał swoje święto

To uczelnia, która wpisuje się w historię naszego miasta i rozwija się razem z nim. Ma ponad sto lat doświadczenia w kształceniu polskich kadr morskich. Po jej ukończeniu można pracować nie tylko na morzu, ale i na lądzie. Uniwersytet Morski świętuje 102. rocznicę swojej działalności.

Z tej okazji odbyły się oficjalne, dwudniowe uroczystości. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz centralnych, parlamentarzyści, samorządowcy – w tym wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk i Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, a także władze i pracownicy uczelni oraz studenci.
Świętowanie rozpoczęło się 7 grudnia przed pomnikiem Polski Morskiej na skwerze Kościuszki, gdzie zorganizowano apel pamięci.
na zdjęciu odświętnie przystrojony gmach
Podniesienie bandery na budynku Uniwersytetu Morskiego // fot. Uniwersytet Morski w Gdyni

Główne uroczystości odbyły się 8 grudnia. Kulminacyjnym momentem było uroczyste posiedzenie senatu uczelni, podczas którego podpisano porozumienie o współpracy między Uniwersytetem Morskim a Polską Żeglugą Bałtycką oraz zwodowano książkę „Gdyniacy” autorstwa Małgorzaty Sokołowskiej i Joanny Stasiak. To drugi po „Tczewiakach” tom „Słownika absolwentów Szkoły Morskiej”, który obejmuje lata 1931-1939, czas po przeniesieniu uczelni z Tczewa do Gdyni do wybuchu II wojny światowej.

ikona