1521 (1221) 2022-12-23 - 2023-01-12

Akcja sterylizacji i kastracji kotów właścicielskich zakończona. W przyszłym roku powtórka

Zakończyła się akcja sterylizacji i kastracji kotów właścicielskich, finansowana przez miasto. Do trzech gabinetów weterynaryjnych zgłosili się właściciele blisko 100 sympatycznych czworonogów. Dzięki przeprowadzonym zabiegom nie tylko zmniejszy się ryzyko wystąpienia groźnych dla życia kotów chorób, ale i zmniejszy się również populacja dziko żyjących mruczków. 


Miasto na realizację programu sterylizacji i kastracji kotów, zarówno wolnobytujących, jak i właścicielskich z Gdyni przeznaczyło łącznie 90 tys. zł. Listopadowo-grudniowa akcja dotyczyła zwierząt właścicielskich, wychodzących, powyżej 6. miesiąca życia oraz kwalifikujących się do znieczulenia ogólnego. Finansowanie obejmowało wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji/kastracji w narkozie dożylnej oraz zapewnienie kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku. Sterylizacja jest zabiegiem nieco bardziej inwazyjnym, niż kastracja kocurów. Na finansowane przez miasto zabiegi zgłosiło się więcej właścicieli kotek.
Zabiegi wykonywano w trzech, wybranych przez gminę w postępowaniu przetargowym lecznicach weterynaryjnych: Przychodni Weterynaryjnej MAGICVET oraz w Klinice Weterynaryjnej S.C. na ul. Stryjskiej 25 oraz Cechowej.
Sterylizacja i kastracja to wyraz troski i miłości oraz odpowiedzialności. Nie chodzi tylko i wyłącznie o same choroby, ale również i o zapobieganie namnożeniu się zwierząt, które po powrocie z ogrodu czy podwórka mogą przyjść z niechcianym prezentem.
W przyszłym roku miasto zamierza powtórzyć akcję.

ikona