1521 (1221) 2022-12-23 - 2023-01-12

Umowa na energię dla NORDY

16 grudnia została podpisana umowa ze spółką Energa-Obrót SA na dostawę energii elektrycznej dla lokali i obiektów grupy zakupowej NORDA. Wysoka stawka za megawatogodzinę obejmie tylko 3% zużycia, natomiast za pozostałe 97% zapłacimy stawkę uregulowaną ustawowo przez państwo.


Przypomijmy, w przetargu 22 września wpłynęła tylko jedna oferta – od spółki Energa-Obrót SA. Proponowana stawka za MWh pięciokrotnie przewyższyła aktualną cenę, którą członkowie NORDY płacą za energię elektryczną. To nie koniec problemów, gdyż oferent nie złożył propozycji dotyczącej 3. części zamówienia, czyli dostawy energii na potrzeby ulicznego oświetlenia. Pomimo pominięcia trzeciej części przetargu łączna kwota oferty nie mieściła się w zaplanowanym już z uwzględnieniem podwyżek budżecie.
Uśrednione kwoty brutto za dostawę energii elektrycznej dla członków grupy zakupowej NORDA to 3013,75 zł oraz 2883,01 zł za MWh dla części 1 oraz części 2 zamówienia (obejmujących lokale i obiekty administrowane przez członków grupy NORDA).
W związku z tym, że 27 października 2022 r. rząd wprowadził w życie ustawę dającą możliwość skorzystania z określonej stawki za dostawę energii elektrycznej – 785 zł netto za MWh plus akcyza, plus VAT 23%, gdyński samorząd skorzystal z tej możliwości i wysoka stawka za megawatogodzinę obejmie tylko 3% zużycia, natomiast za pozostałe 97% zapłacimy stawkę uregulowaną ustawowo przez państwo.
Z końcem roku szykuje się też kolejne ważne rozstrzygnięcie. Trwa postępowanie, mające na celu wyłonienie dostawy energii na potrzeby oświetlenia ulicznego.
Sprostanie podwyżkom cen energii, w połączeniu z podwyżkami dotyczącymi też innych podstawowych wydatków, oznacza dla samorządów poszukiwanie radykalnych oszczędności. Gdyński samorząd postawił na planowanie, edukację i długofalowe strategie, które pozwolą mieszkańcom cieszyć się bezpieczeństwem energetycznym.
Grupa zakupowa NORDA to 43 uczestników, którzy łącznie korzystają z 4289 punktów odbioru energii elektrycznej o wolumenie sięgającym 92697,5 MWh. Od 2014 r. Gdynia pełni rolę lidera grupy, w której skład wchodzą też m.in. samorządy z terenu powiatu wejherowskiego, puckiego, lęborskiego, a także miejskie i gminne jednostki budżetowe oraz publiczne uczelnie.

ikona