1525 (1225) 2023-02-10 - 2023-02-16

Gdynia – 97 lat to piękny wiek

Dziś nasze miasto kończy 97 lat. Gdynia przez ten czas przeszła ogromną metamorfozę. Z rybackiej wioski stała się nowoczesnym ośrodkiem miejskim.

na zdjęciu dawna Gdynia
Fotografia czarno-biała wykonana z hydroplanu Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Na zdjęciu drewniane molo Domu Kuracyjnego oraz prowadząca z dworca kolejowego, wytyczona w 1904 r, obecna ul. 10 Lutego. Przy lewej krawędzi zdjęcia, na brzegu morza widoczne zabudowania Łazienek Kąpielowych. W centrum, przy plaży, budynek restauracji „Casino” (później „Morskiego Oka”) i nowe łazienki dla plażowiczów. W głębi kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, przy ul. Świętojańskiej i gospodarstwo Elżbiety Skwiercz, a także budynki przy ulicy 10 Lutego.// Fot. o sygn. MMG/HM/II/2157 nieznanego autorstwa pochodzi ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni zdigitalizowanych w zasób pn. Gdynia w sieci.



Gdynia urzeka młodością i energią, zachwyca przyrodą i modernistyczną architekturą, ale równocześnie wysokim poziomem życia, możliwością rozwoju zawodowego, i co ważne, pozwala żyć z pasją, co potwierdzają najbardziej w Polsce zadowoleni ze swojego miasta, gościnni i życzliwi mieszkańcy. To również doskonałe miejsce do rozwoju biznesu. Przedsiębiorców przyciąga przyjazne inwestycjom otoczenie biznesowe, nowoczesna infrastruktura, wysoki poziom usług, a przede wszystkim świetnie wykształceni i zdolni specjaliści. Według rankingów fDi Magazine z grupy Financial Times Gdynia to Polskie Miasto Przyszłości.
Gdynia otrzymała prawa miejskie 10 lutego 1926 roku. Wtedy liczyła 12 tys. mieszkańców. Obecnie liczba ludności to prawie 244 tys. osób (dane na 31.12.2021). W 1920 roku inżynier Tadeusz Wenda otrzymał zadanie wyboru miejsca, gdzie zostanie zbudowany przyszły port. I to właśnie Gdynia okazała się najdogodniejszą lokalizacją.
23 września 1922 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę o budowie portu w Gdyni. Ta data jest uznawana za jego formalny początek.
Wielkim orędownikiem budowy portu był też m.in. Eugeniusz Kwiatkowski – polski minister w latach 1926-1930.
Budowa portu, który w 2022 roku świętował swoje stulecie, sprawiła, że Gdynia przez wiele lat była polskim oknem na świat. To właśnie z gdyńskiego portu odpływały słynne transatlantyki, takie jak „Batory”, Piłsudski” czy „Pułaski”. Gdynia stała się też siedzibą dowództwa Marynarki Wojennej RP.
Z uwagi na nadmorskie położenie stała się też idealnym miejscem na ośrodek szkolnictwa morskiego. W 1930 roku z Tczewa przeniesiono tu Szkołę Morską (obecnie Uniwersytet Morski). Obecnie z gdyńskiego portu można popłynąć m.in. do Szwecji. Linia promowa Gdynia-Karlskrona została uruchomiona już w 1990 roku.
Kilka dat z najnowszej historii Gdyni:
2002 – powstaje Pomorski Park Naukowo-Technologiczny,
2007 – otwarcie nowej siedziby Muzeum Miasta Gdyni,
2008 – otwarcie hali widowisko-sportowej Gdynia Arena
2008 – zakończenie realizacji gdyńskich inwestycji drogowych: budowa Trasy Kwiatkowskiego etap III; rozbudowa ul. Janka Wiśniewskiego etap II; rozbudowa ul. Lotników; oddanie do użytku Drogi Różowej (aktualnie Droga Gdyńska);
2010 – otwarcie Narodowego Stadionu Rugby
2011 – zakończenie przebudowy układu drogowego węzła Św. Maksymiliana
2011 – otwarcie nowego Stadionu Miejskiego
2013 – zakończenie rozbudowy PPNT Gdyni i otwarcie nowej 7-krotnie większej siedziby Centrum Nauki Experyment,
2015 – otwarcie Gdyńskiego Centrum Filmowego i uruchomienie kolejki na Kamienną a Górę,
2016 – Gdynia wyznacza tereny pod rewitalizację,
2018 – otwarcie Konsulatu Kultury,
2022 – otwarcie węzła integracyjnego Gdynia Chylonia,
2022 – Gdynia pierwszym w Polsce Miastem Przyjaznym Dzieciom, tytuł nadany przez UNICEF Polska,
2023 – Przystań Wiczlińska 50A na Chwarznie-Wiczlinie.
Gdynia jest postrzegana jako miasto sukcesu, w którym mieszkają ludzie przedsiębiorczy, aktywni i odważni.

ikona