1526 (1226) 2023-02-17 - 2023-02-23

Gminny Program Rewitalizacji: znów porozmawiamy o potrzebach dzielnic

Uchwalony w 2017 roku Gminny Program Rewitalizacji miasta Gdyni zostanie zaktualizowany – radni miasta na sesji 8 lutego zagłosowali za przyjęciem uchwały w tej sprawie. Choć na podobszarach rewitalizacji przez minionych sześć lat zaszło wiele zmian, wciąż są potrzeby do spełnienia. Zmieniony dokument będzie przewidywał zarówno kontynuację zadań zapisanych w GPR na lata 2017-2026, jak i nowe. Na kontynuację rewitalizacji Gdynia będzie się ubiegać o środki z Unii Europejskiej.


Rewitalizacja sześciu podobszarów w pięciu dzielnicach to jedno z największych przedsięwzięć realizowanych przez gdyński samorząd: zarówno jeśli chodzi o skalę działań, jak i liczbę zaangażowanych podmiotów czy łączną wartość przedsięwzięć inwestycyjnych oraz społecznych. Od sześciu lat zmiany prowadzone są w dzielnicach oddalonych od centrum miasta, których mieszkańcy borykają się z problemami w codziennym życiu i gdzie potrzebne są inwestycje w infrastrukturę, dzięki którym poprawiają się warunki życia.
Wyznaczenie podobszarów rewitalizacji poprzedziła głęboka analiza (na podstawie danych np. z MOPS-u, PUP-u czy policji) sytuacji w określonych obszarach miasta. W 2016 roku do objęcia rewitalizacją wskazano sześć rejonów, w których wskaźniki np. poziomu bezrobocia czy liczby osób uzależnionych najbardziej odbiegały od średniej ogólnomiejskiej:
  • zachodnia część dawnej dzielnicy Witomino – Radiostacja,
  • fragment dzielnicy Oksywie,
  • fragment dzielnicy Babie Doły,
  • osiedle Meksyk na Chyloni,
  • rejon ulic Opata Hackiego - Zamenhofa na Chyloni,
  • Wzgórze Orlicz-Dreszera na Leszczynkach.
Teraz rozpoczynają się prace nad przed aktualizacją GPR – daje to szansę na zweryfikowanie wcześniej wskazanych potrzeb, określenie nowych i zaplanowanie dalszych działań.
W grudniu 2022 przyjęty został regionalny program operacyjny „Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027”. Są w nim przewidziane środki na rewitalizację. Gdynia będzie się o nie starać. Warunkiem ubiegania się o te fundusze jest m.in. posiadanie przez gminę gminnego programu rewitalizacji. Na sesji 8 lutego radni zagłosowali za przyjęciem uchwały o przystąpieniu do zmiany obecnego Gminnego Programu Rewitalizacji miasta Gdyni.
W drugiej połowie lutego i w marcu zbierane będą wnioski mieszkańców i pozostałych interesariuszy co do tego, co powinno się znaleźć w aktualizowanym GPR, odbędą się warsztaty dla organizacji pozarządowych.
Otwarte spotkaniach dla mieszkańców odbędą się:
– na osiedlu Zamenhofa i Opata Hackiego: 1.03 w godz. 18.00-20.00 w Przystani Opata Hackiego 33,
– na Babich Dołach: 2.03 w godz. 17.30-19.30 w Szkole Podstawowej nr 28,
– na osiedlu Meksyk: 7.03 w godz. 17.30-19.30 w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 przy ul. Hutniczej,
– na Witominie: 14.03 w godz. 17.30-19.30 w Szkole Podstawowej nr 35,
– na Oksywiu: 15.03 w godz. 17.30-19.30, w Przystani Śmidowicza 49.
Gotowy projekt zaktualizowanego GPR-u będzie podlegał konsultacjom społecznym, co aktualnie planowane jest na czerwiec 2023 r. Po ich zakończeniu przyjdzie czas na opiniowanie przez instytucje. Jesienią uchwała w sprawie przyjęcia nowego GPR zostanie przedłożona gdyńskim radnym, by w roku 2024 samorząd mógł wnioskować o nowe środki unijne.

ikona