1529 (1229) 2023-03-10 - 2023-03-16

Krew Twojego psa czy kota ratuje życie innych czworonogów!

Przyjęło się, że krwiodawstwo dotyczy tylko ludzi. Tymczasem, wraz z rozwojem medycyny weterynaryjnej, coraz więcej psów i kotów oddaje krew dla swoich pobratymców. Wiążą się z tym określone profity, ale najważniejsze jest to, że dzieląc się krwią własnego psa czy kota, realnie pomagamy i ratujemy życie zwierzakom w potrzebie.


Jednym z gabinetów weterynaryjnych, prowadzących w Gdyni bank zwierzęcej krwi, jest Klinika Weterynaryjna New Wet 24. Jak informuje Alicja Hewelt, technik weterynarii i koordynator banku krwi, zbiórka życiodajnej substancji realizowana jest w je placówce już drugi rok.
Krew pobierana jest od psów między 2. a 9. rokiem życia, ważących powyżej 25 kg. Zwierzęta muszą być przyjazne i spokojne; to wymóg, by ich nie stresować przy donacji. W przypadku kotów o wiele trudniej znaleźć dawcę mieszącego się w takim samym zakresie wieku, ważącego ponad 4 kg i na tyle spokojnego, by dał sobie pobrać krew.
Krew potrzebna jest przy ratowaniu życia w warunkach szpitalnych – psy i koty po wypadkach, nowotworach, zatruciach trutkami, przy chorobach odkleszczowych np. babeszjozie, chorobach zakaźnych parwowirozie, po rozległych operacjach, a także w wielu innych przypadkach, kiedy niedokrwistość zagraża życiu zwierzęcia.
Warto więc rozważyć psią czy kocią donację, bo nigdy nie wiemy, kiedy krew innego zwierzęcia uratuje zdrowie bądź życie naszego czworonoga.
Oddanie krwi to nie tylko satysfakcja z realnej pomocy innemu psu czy kotu. Zakwalifikowanemu na dawcę zwierzęciu lekarze określają grupę krwi. Ponadto wykonywane są podstawowe badania krwi przy każdej donacji, a każdy czworonożny krwiodawca przechodzi również, przed każdym oddaniem krwi, badanie kliniczne.

ikona