1529 (1229) 2023-03-10 - 2023-03-16

Studia dla menedżerów branży offshore w Gdyni

To znakomita wiadomość dla wszystkich, pracujących w branży offshore! W Gdyni startuje kolejna edycja studiów podyplomowych offshore wind. To efekt przedłużenia współpracy między Uniwersytetem Morskim w Gdyni a PGE Baltica. Inauguracja drugiej odsłony studiów „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej” odbyła się 4 marca.

Pierwsza edycja tych studiów okazała się takim sukcesem, że PGE Baltica oraz Uniwersytet Morski w Gdyni podpisały umowę o kontynuacji współpracy w tym zakresie. Zajęcia, których druga odsłona ruszyła w sobotę, są przeznaczone dla kadry menedżerskiej technicznej przedsiębiorstw prowadzących działalność w całym przemyśle offshore. Dotyczy to zarówno firm z branży morskiej energetyki wiatrowej, jak i firm z branży oil & gas, prowadzących działalność wydobywczą na morzu.
W nowej edycji studiów, na którą składać się będzie 210 godzin zajęć przez dwa semestry, weźmie udział 40 uczestników. PGE Baltica jest partnerem głównym studiów.
Studia podyplomowe „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”, realizowane na Wydziale Nawigacyjnym UMG we współpracy z PGE Baltica, to jedna z form wspierania rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej. Sukces kierunku możliwy jest dzięki synergii wiedzy teoretycznej z ekspercką oraz wsparciu ekspertów z branży i partnera głównego studiów – PGE Baltica.
Grupa PGE realizuje obecnie trzy projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Dwa z nich to morskie elektrownie wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. PGE realizuje to przedsięwzięcie wraz z duńskim partnerem – firmą Ørsted. Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego i zatwierdzony poziom wsparcia indywidualnego. Rozpoczną dostarczanie energii elektrycznej do polskich gospodarstw domowych jeszcze w tej dekadzie.
Równolegle PGE przygotowuje się do budowy trzeciego projektu – morskiej elektrowni Baltica 1. Instalacja przewidziana jest do uruchomienia po 2030 roku, a jej moc wyniesie ok. 0,9 GW.

ikona