Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1530 (1230) 2023-03-17 - 2023-03-23

Kolosy 2023

Jak co roku w marcu Gdynia znów zamienia się w stolicę polskich podróżników. 24 marca w hali Polsat Plus Arena Gdynia rozpoczną się jubileuszowe, 25. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów – Kolosy (za rok) 2022. Przez trzy dni zobaczymy pełny przegląd najciekawszych i najważniejszych dokonań eksploracyjnych ostatnich dwunastu miesięcy, mnóstwo inspiracji, nie zabraknie też… niespodzianek. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Aż trudno uwierzyć, że to już ćwierć wieku. Tak wiele zmieniło się przez ten czas. Dość powiedzieć, że pierwsze Ogólnopolskie Spotkania Podróżników odbyły się jeszcze… w ubiegłym stuleciu! Od tamtego momentu formuła, którą wymyślił Janusz Janowski, rozrosła się, rozwinęła i przeobraziła w największy podróżniczy festiwal w Europie. I rok w rok zaskakuje.Na co z arcybogatego programu Kolosów warto zwrócić szczególną uwagę tym razem?
Najwięcej pokazów z wypraw wysokogórskich zobaczymy w niedzielę. Super Kolosa za całokształt dokonań otrzyma legenda polskiego himalaizmu Janusz Majer; Monika Witkowska, członkini Kapituły Kolosów, opowie, jak stała się dopiero drugą po Wandzie Rutkiewicz Polką na K2. O wyprawie w Karakorum opowiedzą członkowie Beskid Expedition Team (Piotr Krzyżowski, Radosław Woźniak), a Łukasz Dudek przedstawi relację ze wspinaczki w Tyrolu.
Mateusz Waligóra opowie o tym, jak dotarł do bieguna południowego, Łukasz Supergan – o trawersie Grenlandii, a Agnieszka Dziadek porówna amerykańskie szlaki piesze z „wycieczką” przez Norwegię.
Będzie też coś dla tych, którzy na Kolosach szukają nowych inspiracji: Paweł Kalinowski spróbuje przekonać publiczność do podróżowania hulajnogą, Jan Skulicz postawi na rower, a Szymon Makuch opowie o tym, że „w biegu” wcale nie musi oznaczać „po łebkach”.
Mocną reprezentację, co raczej nie powinno dziwić, będą mieli w Gdyni również żeglarze.
Oprócz prezentacji wypraw (nie tylko nominowanych do nagród) oraz uroczystego wręczenia Super Kolosa, Kolosów za podróżnicze dokonania roku w pięciu kategoriach (Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Wyczyn, Żeglarstwo), Nagrody im. Andrzeja Zawady dla młodych podróżników, Nagrody Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby i Nagrody Macieja Kuczyńskiego za najciekawszą debiutancką książkę o tematyce podróżniczej, na stoiskach wystawców w hali Polsat Plus Arena Gdynia będą się odbywały również spotkania z autorami książek i wydawcami oraz salon sprzętu outdoorowego.
Z sobotnich i niedzielnych prezentacji na dużej sali w hali Polsat Plus Arena Gdynia zostanie przeprowadzona transmisja online.
Organizatorami 25. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są Miasto GDYNIA i Agencja MART. Sponsorem Strategicznym OSPŻiA jest Miasto GDYNIA, a Sponsorem Głównym PORSCHE.
Program całego wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej:
www.kolosy.pl.

  • ikonaOpublikowano: 16.03.2023 10:19
  • ikona

    Autor: Dominika Sobiech (d.sobiech@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.03.2023 21:46
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona