Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1530 (1230) 2023-03-17 - 2023-03-23

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza na wystawę stałą „Gdynia Dzieło Otwarte”.
U początków Gdyni łatwo uchwycić wątki najważniejsze: z jednej strony marzenie o Polsce nowoczesnej, dynamicznej, śmiało patrzącej w przyszłość, z drugiej – romantyczny patriotyzm. Modernizacyjny wysiłek młodego państwa, które pragnęło nadrobić cywilizacyjne zapóźnienie, spotkał się więc z potrzebą służby ojczyźnie.
Bez tego spotkania nie byłoby Gdyni, nie powstałby wzniesiony od podstaw wielki nadbałtycki port, ani rosnące w „amerykańskim” tempie miasto, które stały się rychło przedmiotem powszechnej dumy.
26 marca o godz. 14.00 na wystawę „Wymiary Nowoczesności. Gdynia w obiektywie Henryka Poddębskiego” – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie.
Ekspozycja „Wymiary Nowoczesności. Gdynia w fotografiach Henryka Poddębskiego” przybliża zarówno historię powstawania miasta i portu – okna na świat II RP – jak i sylwetkę fotografa pełnego wizji i wyjątkowego warsztatu, związanego z Gdynią.
Wystawę można oglądać do 23 kwietnia 2023 r.
19 marca o godz. 14.00 na wystawę „12. Baltic Mini Textile Gdynia” oprowadzanie z przewodnikiem.
W ramach 12. Baltic Mini Textile, czyli jednego z największych przeglądów miniatury tkackiej w Europie, w Muzeum Miasta Gdyni można zobaczyć prace laureatów tegorocznej edycji konkursu. To 50 miniatur, które jury wybrało spośród 338 prac zgłoszonych przez 186 artystów.
Wydarzeniu towarzyszy wystawa prac łotewskiej artystki Ievy Krūminy.
Wystawę można oglądać do 4 czerwca 2023 roku.
Muzeum czynne we wtorki i w piątki w godz. 10.00-16.00, zaś w soboty i niedziele w godz. 10.00-17.00.
Bilety ulgowe/normalne/rodzinne: 7/15/40 zł. Więcej na stronie muzeumgdynia.pl.
***
Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza do zwiedzania wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych.
W ramach cyklu Suplement można obejrzeć wystawę „Przez prawo”.
Wstęp z biletem na wystawę stałą. Koszt 18 zł normalny, ulgowy 13 zł.
Muzeum czynne we wtorki 10.00-20.00, od środy do soboty w godz. 10.00-18.00.
Więcej na stronie: polska1.pl.
***
Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza:
– na wystawę stałą „Mamy rozkaz Cię utrzymać...”;
od 22 marca na wystawę „Marynista niejedno ma imię...” poświęconą działalności artystycznej kmdr. Henryka Baranowskiego.
Muzeum czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-16.00. ORP „Błyskawica” będzie dostępna dla zwiedzających od 1 kwietnia.
Więcej na stronie: muzeummw.pl.
***
W witrynach Centrum Integracja przy ul. Traugutta gości wystawa fotografii z cyklu „Spójrz mi w oczy”. Najnowsza odsłona projektu to intymne portrety Iwony Wojdowskiej pt. „Czułość i jej oblicza”.
***
Muzeum Kart do Gry (ul. Gołębia 9) zaprasza na „Ulicę Brydżową”.
Ekspozycję zaaranżował twórca kolekcji, Andrzej Rzepkowski. Prezentowane są tutaj talie kart do gry, a także pocztówki, plakaty, zdjęcia, etykiety oraz inne przedmioty.
Bilet normalny kosztuje 15 zł, a ulgowy 13 zł. Płatność na miejscu gotówką lub kartą płatniczą/BLIK.
Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa” to projekt zarządzany przez Fundację „Trefl”, należącą do Grupy TREFL.
***
Narzędzia bosmańskie, archiwalne fotografie, dziennik robót czy zabytkowa porcelana – to tylko część eksponatów, które można zobaczyć na najnowszej wystawie czasowej na „Darze Pomorza”. Ekspozycja „40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku muzeum” przybliża wydarzenia i osoby, dzięki którym żaglowiec otrzymał drugie życie. Wystawa będzie dostępna do końca października.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę fotografii i malarstwa Anny Głuchowskiej po wspólnym tytułem „światło i kolor” do lokalu artystycznego TYGIEL przy ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV).
Wystawę można oglądać do 28 marca.
***
W sali sąsiedzkiej Przystani Chabrowa 43 można oglądać wystawę malarstwa i rysunku. Autorami prac są uczestnicy kursu rysunku i malarstwa. Na wystawie przedstawiono szeroki zakres technik rysunku i malarstwa.
***
Koło Plastyków zaprasza na wystawę malarstwa Marka Popiela „Mój podziw dla natury” w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni (ul. Władysława IV 51).
Wystawę będzie można oglądać do 29 marca.
***
Klub Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza do oglądania wystawy Jerzego Stachury „Dwie mile od brzegu”. Sala 212, wstęp wolny z wyjątkiem sobót i niedziel. Wystawa czynna do 16 kwietnia.
***
Galeria Debiut (ul. Orłowska 8) zaprasza na wystawę malarstwa Jacka Piątka „Evocation”.
Artysta to absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończył malarstwo w pracowni Włodzimierza Łajminga w 1997 roku. Zajmuje się malarstwem ściennym i sztalugowym, podejmuje też działania wykraczające poza malarstwo-rzeźba, prezentacje obiektów, instalacje, sztuka użytkowa.
Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-15.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 11.00-16.00 do 26 marca. Wstęp wolny.

ikona