1533 (1233) 2023-04-07 - 2023-04-20

Zostań foczym bohaterem

Piękne, rzadkie i dzikie. Takie są szarytki morskie, czyli foki szare. Lada moment na gdyńskich plażach pojawią się focze szczenięta. Bądź foczym bohaterem, nie podchodź, nie strasz i przede wszystkim nie bądź obojętny.


Przedwiośnie to czas, kiedy na świat przychodzą młode foki. Focze szczenięta pierwsze tygodnie spędzają z matką, ale zdarza się, że zbyt wcześnie tracą z nią kontakt. Są wygłodzone i odwodnione.
Pierwsi puchaci goście pojawiają się na plażach polskiego Wybrzeża w marcu, a szczyt foczych wizyt przypada na kwiecień.
Jak postąpić, gdy podczas spaceru napotkamy na plaży szczenię szarytki?
Należy zawiadomić odpowiednie instytucje i nie próbować udzielać im pomocy na własną rękę.
Co roku ratowanie młodych fok wspiera gdyński EkoPatrol. Zwykle to on jest pierwszy na miejscu zdarzenia, ocenia stan znalezionego zwierzęcia oraz zabezpiecza teren do momentu przybycia pracowników stacji morskiej. Dzwoń pod nr. tel. 58 660 11 83 lub 661 600 571, by mieć pewność, że pomoc przybędzie najprędzej, jak to możliwe.
Nie zbliżaj się. Foka to dzikie zwierzę, przestraszona może stać się agresywna.
Pozwól foce wyjść na brzeg. Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne.
Nie dotykaj i nie próbuj łapać foki. Obserwuj ją z daleka, nie hałasuj, nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom.
Zawiadom Stację Morską UG w Helu lub Błękitny Patrol WWF: telefony całodobowe: Stacja – 601 889 940 lub 58 675 08 36 i Błękitny Patrol WWF 795 536 009.

Kochasz foki?
Wspomóż finansowo foczy szpitalik na Helu. Potrzeby tego miejsca są ogromne, zwłaszcza w okresie swoistego wysypu foczych maluchów. Nie bądź obojętny na to, jak ludzie traktują te wspaniałe zwierzęta. Dziel się wiedzą o fokach i tym, jak się z nimi obchodzić.

ikona