1533 (1233) 2023-04-07 - 2023-04-20

Życie zaczyna się po 40 – jubileuszowy rok muzeum obfituje w atrakcje

40 lat temu, w styczniu 1983 roku, powołano Muzeum Miasta Gdyni. Jego pierwszą siedzibą był Domek Abrahama. Jako jeden z najstarszych budynków w mieście stał się naturalnie siedzibą instytucji, której głównym celem było kultywowanie pamięci. Przeprowadzka do powstałego w 2007 roku budynku z piaskowca, położonego tuż przy plaży, pozwoliła muzealnikom rozwinąć żagle. Dziś Muzeum Miasta Gdyni jest jedną z wiodących tego typu instytucji w kraju, zdobywającą nagrody w najbardziej prestiżowych konkursach.


Tak flagowa gdyńska instytucja kultury nie skupia też całej działalności w muzealnych murach, ale też śmiało wychodzi na miasto, nad morze czy do lasu.
Jakie atrakcje przygotowali muzealnicy na początek wiosny? Sprawdźmy!
W tym miesiącu historię naszego miasta będzie można poznać nawet przy pomocy wirtualnej rzeczywistości! Start 13 kwietnia o godz. 17.00. Gdynia, jako najważniejsze miasto portowe i główny port wojenny w II Rzeczpospolitej stała się miejscem, na którym miała się skupić obrona niewielkiego skrawka wybrzeża, jaki Polska otrzymała decyzją Traktatu Wersalskiego w 1920 roku. By przygotować miasto do obrony wybudowano między innymi baterię nadbrzeżną mającą bronić wejścia do portu, a także tuż przed wybuchem wojny zaadaptowano dla jej celów obiekty cywilne, takie jak budynek nieistniejącej już latarni morskiej na Oksywiu.
Obecnie technologia pozwala nam odwiedzić te miejsca z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości! Stowarzyszenie „Wiatr od Morza” i Centrum Wirtualnej Rekonstrukcji w ramach projektu „Wirtualne Oksywie 1939” tworzy wirtualną rekonstrukcję Oksywia na stan z roku 1939 roku. Podczas warsztatów za pomocą gogli VR będzie można odwiedzić między innymi działobitnie i schrony baterii Canet, zobaczymy w pełnej okazałości Mauzoleum gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, czy wejdziemy do gdyńskiej latarni morskiej. W przerwach od wirtualnych wizyt na Oksywiu Kamil Sarapuk ze Stowarzyszenia Wiatr od Morza opowie o historii prezentowanych obiektów.
Z uwagi na ograniczoną liczbę gogli VR zajęcia będą odbywały się w trzech 5-osobowych grupach.
Podczas gdy jedna grupa będzie używała gogli, pozostałe osoby wysłuchają wykładu na temat historii prezentowanych miejsc. Po każdej grupie nastąpi zamiana.
Czas trwania: 60-90 min. Projekt Wirtualne Oksywie 1939 jest realizowany przez stowarzyszenie Wiatr od Morza i CWR (Centrum Wirtualnej Rekonstrukcji).
Podczas wykładu o miniaturowym dizajnie, 26 kwietnia o godz. 17.30, prezentując małe perełki z kolekcji Działu Sztuki, muzealnicy opowiedzą o historii projektowania w naszym kraju. Małe dzieła sztuki tkackiej stały się dla Weroniki Szerle z Działu Sztuki inspiracją do ponownego przyjrzenia się obiektom, które gromadzi muzeum.
Pod swoją „kuratorską” lupę, wzięła niewielkich rozmiarów obiekty kultury materialnej znajdującej się w kolekcji MMG. Kierując się kryterium wielkości, ale mając na względzie także szeroko pojętą „atrakcyjność”, spośród kilku tysięcy dizajnerskich przedmiotów wybrała te, których format nie wykracza poza „przepisową” dla miniatury tkackiej wielkość – 20 x 20 cm.
Efektami tej „wewnętrznej” kwerendy jest opowieść o kilku wyjątkowych, małych i gdyńskich rzeczach.
Podczas prelekcji będzie można poznać ciekawą drogę wybranych obiektów od bycia „niemymi świadkami” życia codziennego lat 20. i 30. XX w. oraz świadectwami wysokiej kultury projektowej międzywojennej Polski aż do współczesności.
Muzealnicy zapraszają też rodziny do udziału w grze miejskiej pod hasłem „Dinksy i wihajstry” (gra miejska dotycząca przedmiotów, które wyszły z użycia), młodzież szkolną – na spacer architektoniczny, a seniorów do aktywnego spędzania czasu, proponując im poranną gimnastykę w muzeum. Kwietniowe wygibasy zaplanowano 19 kwietnia o godz. 11.00.
Tuż przed przystąpieniem do zajęć uczestnicy na chwilę wrócą do czasów działania fenomenalnego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Gdyni. Wspólnie przyjrzą się archiwalnym fotografiom, które odkryją wiele ciekawostek na temat przedwojennych form ćwiczeń gimnastycznych. Na zajęcia należy zabrać odpowiedni, wygodny strój, który nie krępuje ruchów.
Wszelkie pytania dotyczące najbliższych spotkań można kierować do koordynatorki Klubu Seniora Małgorzaty Bujak mailowo: m.bujak@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie: 58 662 09 35.
W tym miesiącu placówka wraca też ze swoim hitem, czyli oprowadzaniem po muzealnych magazynach!
16 kwietnia o godz. 14.00 w ramach wydarzenia „Muzeum od kuchni” odbędzie się oprowadzanie z przewodnikiem po magazynie Działu Sztuki.
Więcej w kalendarzu na stronie muzeumgdynia.pl.

ikona