Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
717 (326) 2005-08-12 - 2005-08-18

25 lat Solidarności w Gdyni

Strajki w sierpniu 1980 roku okazały się czymś znacznie bardziej ważnym niż kolejną falą protestów. Po trzech turach rozmów i uzyskaniu pisemnych gwarancji uwolnienia więźniów politycznych, 31 sierpnia w Gdańsku podpisano porozumienie między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym reprezentującym ponad 700 zakładów pracy. Peerelowski rząd uznał prawo robotników do powołania niezależnych, samorządnych związków zawodowych oraz do strajku.

W Gdyni trwają obchody Jubileuszu 25 – lecia Solidarności.

11 sierpnia

- 11 sierpnia otwarta została w Galerii „Ratusz” na I piętrze Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 wystawa pt. „Sierpniowe strajki”, która prezentuje pamiątki sprzed 25 lat: fragmenty czasopism i gazet codziennych, zdjęcia, wydawnictwa podziemne, znaczki drugiego obiegu, ulotki strajkowe, rysunki satyryczne, plansze, na których udokumentowana została pomoc miast siostrzanych dla Gdyni podczas stanu wojennego. Wystawa czynna będzie do połowy września br.

14 sierpnia

- 14 sierpnia, w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. 3 Maja o godz. 16.30 rozpocznie się msza św. w intencji Solidarności
i Ojczyzny pod przewodnictwem Abpa Tadeusza Gocłowskiego – Metropolity Gdańskiego.
- Po mszy ok. godz. 18.00 rozpocznie się koncert Wiesława Wodyka - „Pociąg do wolności”. Wiesław Wodyk – bard „Solidarności” zaprezentuje utwory, które wykonywał wraz z zespołem „Pomorzanie” podczas mszy świętej dla strajkujących stoczniowców w sierpniu 1980 oraz utwory, które prezentował w kościołach w czasie stanu wojennego.

15 sierpnia

na boisku przed Młodzieżowym Domem Kultury przy ul. Bema 26
- w godz. 12.00 – 16.00 – festyn rodzinny;
w programie m. in.: gry i zabawy, konkursy z nagrodami, pokazy walk rycerskich, tor przeszkód oraz występy muzyczne; ponadto liczne atrakcje dla najmłodszych.
- o godz. 16.00 rozpocznie się spektakl pt. „Słowa - Jacek Kaczmarski”,
- o godz. 19.00 rozpocznie się koncert zespołu Leszcze.
- w godz. 11.00 – 15.00 na al. Marsz. Piłsudskiego przy Urzędzie Miasta – finał Maratonu „Solidarności” oraz Biegów Ulicznych im. Janka Wiśniewskiego.
Przypominamy, że trwają w Gdyni dwie już wcześniej otwarte ekspozycje: w sali Muzeum Miasta Gdyni w Centrum Kultury i Rozrywki "GEMINI" przy ul. Waszyngtona 21 - wystawa jubileuszowa pt. "25 lat NSZZ Solidarność w Gdyni" oraz obok Pomnika Ofiar Grudnia przy al. Marsz. Piłsudskiego wystawa pt. „Murales”.
Na zakończenie jubileuszu „Solidarności” w Gdyni, w dniach 9 – 10 września br. odbędzie się Festiwal Kultur Świata „Okno na Świat” (szczegóły w następnych numerach „Ratusza”).

ikona