Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
721 (330) 2005-09-09 - 2005-09-15

30 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

W dniach 12 – 17 września br. odbędzie się w Gdyni, trzydziesty, jubileuszowy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Festiwal oczekiwany jest ze szczególną uwagą nie tylko z powodu jubileuszu, lecz także nowej sytuacji, w jakiej znalazło się polskie kino po uchwaleniu przez Sejm Ustawy o Kinematografii oraz obserwowanego ostatnio ożywienia w polskiej produkcji filmowej.
W tym roku do udziału w Festiwalu zgłoszono rekordową liczbę, bo aż 31 nowych polskich filmów fabularnych. Do konkursu głównego zakwalifikowano 21 filmów. Szczegółowy program projekcji na stronie www.festiwalgdynia.pl.
Przewodniczącym jury tegorocznego Festiwalu jest Andrzej Wajda.
W skład jury wchodzą: Ewa Braun – scenograf, Anna Nehrebecka – aktorka, Magdalena Piekorz – reżyser, Lucjan Bokiniec – nauczyciel akademicki, Paweł Edelman – operator, Tadeusz Lampka – producent, Jarosław Sokół – scenarzysta. Przewodniczącym jury kina niezależnego jest Małgorzata Szumowska. Swój przyjazd do Gdyni zapowiedziało wielu znanych twórców.
Tuż przed Festiwalem w księgarniach ukaże się jubileuszowy album
„A statek płynie…” – publikacja poświęcona historii najważniejszego polskiego festiwalu filmowego.

Imprezy towarzyszące Festiwalowi

- 12 września br. o godz. 15.00 - Andrzej Wajda dokona uroczystego otwarcia Klubu Filmowego przy ul. Waszyngtona 1 oraz wystawy pt. „Człowiek z żelaza”. Wernisażem wystawy zostanie zainaugurowana działalność tego nowopowstałego Klubu, który będzie miejscem promocji polskiego kina.
Będzie to nie tylko sala projekcyjna ale również wystawiennicza, kawiarnia, miejsce kameralnych koncertów i spotkań z twórcami filmowymi oraz księgarnia filmofila. Znajdą tu dla siebie miejsce DKF – y, wykłady Małej Akademii Kinowej dla młodzieży gimnazjalnej i licealistów.
- 12 – 14 września – „Laboratorium scenariuszowe” dla młodych scenarzystów i reżyserów w Hotelu Gdynia,
- 13 września o godz. 16.00 w Galerii „Ratusz” na I piętrze Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 otwarta zostanie wystawa fotograficzna Jacka Dworakowskiego pt. „Zatrzymani w kadrze”. Wystawa poświęcona jest znanym postaciom polskiego filmu i telewizji. Zobaczymy m.in. portrety Gustawa Holoubka, Renaty Dancewicz, Cezarego Pazury, Kasi Kowalskiej, Olafa Lubaszenko.
- 14 września - „Spotkanie z Faraonem” czyli z twórcami filmu „Faraon”. W programie m.in. projekcja filmu „Faraon” o godz. 9.00 w kinie Silver Screen, o godz. 12.00 w Silver Screen projekcja filmu „Buchara – faraon, Podróż Sentymentalna” – unikatowe fotografie z planu filmu „Faraon”.
- 14 września br. o godz. 21.00 w Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza odbędzie się koncert w wykonaniu Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” ze Słupska. Dyrygent – Bohdan Jarmołowicz, Jerzy Karwowski – saksofon sopranowy. W programie koncertu znajdzie się muzyka filmowa Wojciecha Kilara, Krzesimira Dębskiego, Zbigniewa Preisnera, wiązanka melodii polskich z zagranicznych seriali, wiązanka melodii z filmów Charlie Chaplina, światowe przeboje muzyki filmowej, m.in. z fimu „Ojciec chrzstny”, „Różowa pantera”, „Love Story”. Bilety w cenie 15 zł i 7 zł - ulgowe można nabyć w kasach Teatru Miejskiego.
- 16 września br. o godz. 18.30 w kościele O.O Franciszkanów przy ul. Ujejskiego 40 odbędzie się koncert światowej sławy kompozytora Michaela Nymana, który jest gościem Festiwalu. Michael Nyman zaprezentuje autorskie kompozycje ze znanych filmów , m.in.: „Fortepian”, „Kontrakt rysownika”, „Wyliczanka”, „Mąż fryzjerki”, „Carrington”, „Pokój syna” oraz muzykę do najnowszego filmu Doroty Kędzierzawskiej „pt. „Jestem”.
- 17 września br. o godz. 10.30 wspólne zdjęcie filmowców, uczestników Festiwalu przy fontannie na Skwerze Kościuszki.


Projekcje w Silver Screen
W kinie Silver Screen w Gdyni zostaną zaprezentowane wszystkie filmy konkursu głównego oraz liczne pokazy specjalne, w tym pokazy kina niezależnego, retrospektywy oraz pokazy filmów polskich artystów, tworzących za granicą (Polonica).
Programowi głównemu towarzyszyć będzie szereg imprez kulturalnych, spotkania z twórcami oraz plebiscyt na najlepszy film festiwalu w opinii widzów kina Silver Screen.
Wszystkie pokazy są dostępne dla publiczności. Bilety są w sprzedaży już od 2 września.
W tym roku dostępne są również karnety, uprawniające do wejścia na wszystkie pokazy festiwalowe (konkurs główny i pokazy specjalne) bez żadnych ograniczeń.
Nagroda Publiczności Silver Screen zostanie przyznana reżyserowi filmu, który zdobędzie największe uznanie widzów.
Przy wejściu na salę kinową otrzymają Państwo kupon, na którym można ocenić film w skali od 1 do 5. Po seansie należy wrzucić kupon do urn, znajdujących się w kinie Silver Screen. Laureat konkursu otrzyma atrakcyjną nagrodę pieniężną.
Ceny biletów: konkurs główny, Polonica, Kino Europejskie, Panorama polskiego kina - bilet normalny - 16 zł, bilet ulgowy - 13 zł; pokazy filmów o Solidarności, retrospektywy - 5 zł, kino niezależne - 5 zł; karnety: kino niezależne - 30 zł. Karnety na wszystkie filmy festiwalowe wyświetlane w kinie Silver Screen – normalne - 150 zł, ulgowe - 100 zł (uczniowie, studenci, seniorzy). Na filmy festiwalowe nie ma rezerwacji internetowej. Miejsca na salach są nienumerowane.
***
Od poniedziałku do soboty, o godz. 22.30, przez cały czas trwania Festiwalu na placu przed kinem Silver Screen w Gdyni będą odbywać się wieczorne, bezpłatne, plenerowe projekcje polskich komedii, filmów znanych i lubianych. Wstęp wolny!

ikona