812 (421) 2007-07-13 - 2007-07-19

LEPIEJ WIEDZIEĆ (odcinek IV) * Polak pracuje w Wielkiej Brytanii

Podatki
Legalne zatrudnienie w Zjednoczonym Królestwie wiąże się z płaceniem brytyjskich podatków. W większości przypadków pracodawca będzie potrącał nam zaliczki na podatek (wraz z ubezpieczeniem społecznym National Insurance) z kwoty brutto naszego wynagrodzenia, podobnie jak w Polsce. Wysokość potrąceń zależy od poziomu naszych dochodów i zasad rozliczenia. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że potrącenie wynosi około 20% wynagrodzenia brutto, przy wyższych dochodach procent może być trochę większy. Dotyczy to większości przypadków zatrudnienia (employment), gdzie podatki płacone są według schematu PAYE (Pay As You Earn). Musimy jednak pamiętać, że, co do zasady, dochody uzyskane z pracy za granicą podlegają opodatkowaniu w Polsce. Oznacza to, że po powrocie do kraju powinniśmy zgłosić uzyskany za granicą dochód i zapłacić zaliczkę na podatek w Polsce, a następnie rozliczyć ten dochód w zeznaniu rocznym. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Zjednoczonym Królestwem pozwala na zaliczenie podatku zapłaconego w Anglii na poczet podatku w Polsce, dlatego nie płacimy już drugi raz podatku potrąconego w Zjednoczonym Królestwie (chyba, że został on nam zwrócony).
Warto wiedzieć - rezydencja podatkowa.
Osoby, które pracują/przebywają w Zjednoczonym Królestwie przez dłużej niż 6 miesięcy w ciągu roku mogą się starać o uzyskanie statusu rezydenta podatkowego w Zjednoczonym Królestwie. Oznacza to, że osoba taka, mimo, że jest obywatelem polskim, rozlicza się podatkowo w Wielkiej Brytanii. W Zjednoczonym Królestwie przeważnie podatek do zapłacenia będzie znacznie niższy niż przy rezydencji podatkowej w Polsce. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, określa rezydenta jako osobę, która ma w danym kraju miejsce stałego zamieszkania (dowodem może być umowa najmu mieszkania w Zjednoczonym Królestwie, rachunki za telefon itd., warto również wymeldować się w Polsce). Kolejnym kryterium są powiązania zawodowe i rodzinne. Musimy mieć więc dokumenty na to, że przez większą część roku pracujemy (i płacimy podatki) w Wielkiej Brytanii. Dokumenty potwierdzające rezydencję w Wielkiej Brytanii:
- miejsce stałego zamieszkania - umowa najmu, rachunki za telefon; warto wymeldować się w kraju.
- praca i płacenie podatków - formularze P86 i P85(s)-zgłoszenie naszego przyjazdu i wyjazdu do „urzędu skarbowego"(HM Revenue & Customs)
- P45 - dokument otrzymywany na zakończenia pracy u danego pracodawcy (jeżeli już pracowaliśmy);
- P60 - wydawany przez pracodawcę na koniec roku podatkowego, podstawa do rozliczenia;
- odcinki płacowe (payslips).
W Polsce nie składamy wtedy zeznania podatkowego, natomiast jeżeli urząd skarbowy zażąda wyjaśnień, trzeba być przygotowanym na udokumentowanie rezydencji w Zjednoczonym Królestwie i przygotować jak najwięcej dokumentów potwierdzających, że przebywamy, pracujemy i żyjemy na stałe w Wielkiej Brytanii.
cdn
Artykuł został opublikowany dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej. Za treść tego artykułu odpowiada Stowarzyszenie OVUM, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.
* Rubryka redagowana przez Biuro Porad Obywatelskich, ul. Traugutta 2, dyżur tel. (058) 661 31 51 w pon., wt., śr. w godz.17.00-19.00, oraz w czw. w godz.10.00-12.00.
Biuro udziela porad bezpłatnie.

  • ikonaOpublikowano: 12.07.2007 00:00
  • ikona

    Autor: Aleksandra Krzymińska

ikona