857 (456) 2008-06-13 - 2008-06-19

Wystawy

Do 15.06. br. w nowym gmachu Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 oglądać można wystawę prac ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni. Na poziomie galerii i antresoli pokazane są 93 obrazy i ryciny ze zbiorów Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni. Tematyka prezentowanych prac dotyczy Gdyni jako miejsca szczególnie malowniczego, przyciągającego artystyczne talenty.
Osobne miejsce zajął cykl akwareli Zbigniewa Szczepanka, prezentujący Gdynię z lat dwudziestolecia międzywojennego oraz żaglowce m. in. „Dar Pomorza" i „Lwów".
Koncepcja wystawy: Anna Śliwa. Wystawa czynna od wtorku do niedzieli, w godz. 10.00 - 17.00.
Bilet normalny 7 zł, ulgowy 4 zł. W piątki wstęp wolny. Tel. kontaktowy: (058) 662 09 10.
***
Do 19 czerwca 2008 w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana będzie wystawa akwareli, pasteli i grafiki uczestników „Studium Artystycznego dla Seniorów" przy ZMCh „Polska YMCA" ognisko w Gdyni pt. „Krok po kroku". Prace są efektem zajęć w roku akademickim 2007/2008, których celem było przyswojenie podstawowych zagadnień z dziedziny batiku, malarstwa i rysunku. Zostały wykonane podczas warsztatów plastycznych pod kierunkiem wykładowców - wolontariuszy: mgr Jolanty Smulkowskiej, mgr Wandy Frąckowskiej oraz mgr Teresy Skorupy. „Studium Artystyczne dla Seniorów" dofinansowane jest z budżetu Miasta Gdyni i realizowane przez ZMCh „Polska YMCA" ognisko w Gdyni w ramach programu pn. „Organizacja czasu wolnego 55+". Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 20.00.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Filia nr 18 ul. Kartuska 20 zaprasza na wystawę prac Małgorzaty Karpińskiej pt. „Anioły z ulicy Lnianej". Wystawa trwa do 15 czerwca.
Wstęp wolny.
***
Rada Dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana zaprasza do galerii PROFILE w Gdyni, ul. Wojewódzka 7, tel (058) 622 33 11: na wystawę fotografii artystycznej znanego fotografika Adama Matuszewskiego w dniach 14.06. - 06.07. (otwarcie wystawy 13.06, godz.19.00; finisaż 04.07 godz.19.00).
***
Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego i Galeria Malarze Gdyni w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini zapraszają na wystawę pasteli Marka Kałużnego pt. „Kocham Gdynię". Prace Marka Kałużnego obejrzeć będzie można do 30 czerwca. Wystawa jest poświęcona Gdyni, jej architekturze ludziom i nastrojowości.
Galeria Marka Kałużnego w internecie na stronie muzeum: e-fotoplastikon.org. Projekt dofinansowany przez Gminę Gdynia.
***
Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego zaprasza do zwiedzania Mesy Kapitana Morgana „Róża Wiatrów" i wystawy Dyplomów Ceremoniału Morskiego w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini.
Pomieszczenie zwane Mesą kpt. Morgana „Róża Wiatrów'' było wydzielonym pokojem znajdującym się w prywatnym mieszkaniu, w Gdyni. Pomieszczenie to służyło do przechowywania i eksponowania pamiątek i eksponatów morskich, gromadzonych podczas wieloletniej pracy na morzu, przez właściciela mesy - kmdr ppor. rez., starszego oficera mechanika, inspektora PRS- u Janusza Stawiarskiego. W celu stworzenia odpowiedniego klimatu ekspozycji zebranej kolekcji pomieszczeniu temu nadano stylizowany kształt, który miał odwzorowywać fragmenty mesy dawnego żaglowca, tawerny portowej, czy też salonu kapitańskiego.
Wystawę oglądać można codziennie od godz. 12.00 do 20.00 w Centrum Rozrywki Gemini na I piętrze.
***
W galerii „Ratusz" (w gmachu Urzędu Miasta Gdyni al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, I piętro) oglądać można do końca czerwca wystawe fotogramów Trasy Kwiatkowskiego, wykonanych przez Kacpra Kowalskiego.
Kacper Kowalski - fotografik uprawiający lotniarstwo dokumentował „z lotu ptaka" - trwającą półtora roku budowę - łączącej bezkolizyjnie Port Gdynia z obwodnicą Trasy Kwiatkowskiego - na jej ostatnim - newralgicznym odcinku, wiodącym przez lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Z wysokości kilkudziesięciu i więcej metrów można zobaczyć ... i jeszcze bardziej docenić, jak ogromną pracę wykonali w tak krótkim czasie budowniczowie tej arterii. I jak ona jest piękna, jak wspaniale wkomponowana w otoczenie, bo to także pan Kacper Kowalski utrwalił na zdjęciach.
***
Radny Miasta Gdyni Andrzej Kieszek zaprasza do Zespołu Szkół nr 14 w Chwarznie ul. Jowisza 60 na wystawę swoich zdjęć pt. „Trasa Kwiatkowskiego - największa inwestycja drogowa Gdyni". Na wystawie zaprezentowano około 100 zdjęć z okresu budowy, tak długo oczekiwanej przez Gdynian, drogi. Dla pierwszych 10 osób, które prawidłowo odpowiedzą na 2 pytania przyznane zostaną nagrody niespodzianki. Odpowiedzi w kopertach należy składać w portierni szkoły do końca roku szkonego.
Oto pytania:
1. Jakie dzielnice Gdyni są widoczne z Trasy Kwiatkowskiego?
2. Jak wyglądała wiecha zawieszona przez wykonawcę na najwyższym filarze Trasy?

ikona