862 (461) 2008-07-18 - 2008-07-31

Carillon - czyli koncert dzwonów na Skwerze Kościuszki

29 lipca br. o godz. 17.00 na Skwerze Kościuszki w Gdyni rozpocznie się koncert Festiwalu Tour de Carillon.
Tour de Carillon jak sama nazwa wskazuje jest festiwalem objazdowym. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2007 roku na terenie województwa kujawsko - pomorskiego, gdzie odbyło się 26 całkowicie różnych koncertów carillonowych. Niespodziewany sukces Festiwalu, a także zdobyte doświadczenia, skłoniły organizatorów do przygotowania kolejnych edycji na szerszą geograficznie i artystycznie skalę.
W bieżącej edycji Tour de Carillon będzie koncertował w dniach od 18 do 30 lipca 2008 r. w: Wiśle, Krakowie, Puławach, Warszawie, Płocku, Włocławku, Toruniu, Bydgoszczy, Malborku, Tczewie, Gdańsku i Gdyni. Podczas Festiwalu Tour de Carillon 2008 będzie można podziwiać wyjątkowe możliwości carillonu tak w grze solowej, jak i w towarzystwie śpiewu i brzmienia innych instrumentów.
W programie tegorocznej edycji znalazły się m. in. utwory dawne i współczesne, muzyka ludowa a także filmowa. Będzie też można usłyszeć ciekawą aranżację popularnej pieśni „Płynie Wisła, płynie". W niektórych koncertach z carillonem zagrają instrumentaliści z Torunia i Gdańska, zaśpiewa Chór Uniwersytecki z Gandawy, a nawet zagra kapela góralska. Solistką wszystkich koncertów będzie gdańska carillonistka, Monika Kaźmierczak.
Carillon to zespół dzwonów wieżowych, na których można wybijać melodie młotkami lub sercami dzwonów uruchamianymi ręcznie, za pomocą klawiatury. To zdecydowanie najpotężniejszy instrument akustyczny. Naturalnym miejscem koncertów carillonowych jest ulica. Obok instalacji stacjonarnych, istnieje też niewielka ilość carillonów mobilnych, instalowanych zwykle na samochodzie ciężarowym. Umożliwia to zaprezentowanie instrumentu i zorganizowanie koncertu praktycznie w dowolnym miejscu. Właśnie taki mobilny carillon z Francji będzie gościł w Gdyni.
Więcej informacji o Festiwalu można znaleźć na stronie: ww.carillon.org.pl

ikona