866 (465) 2008-08-22 - 2008-08-28

Wystawy...

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- Portrety Wacława Szczeblewskiego i uczniów Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych.
Wystawa zainspirowana została przypadającą w bieżącym roku 120. rocznicą urodzin Wacława Szczeblewskiego, założyciela Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych istniejącej początkowo w Grudziądzu, a od 1933 r. w Gdyni. Rocznica urodzin artysty stwarza niepowtarzalną okazję, by pokazać rzadko wystawiane portrety autorstwa Wacława Szczeblewskiego, jak i uczniów założonej przez niego szkoły, m. in. Inger Borchsenius, Bolesława Justa, Maksymiliana Kasprowicza i Anny Pietrowiec.
Koncepcja wystawy: Anna Śliwa.
Wystawa potrwa do 7 września 2008.
MMG, wtorek - niedziela, godz. 10.00-17.00.Bilet normalny - 7 zł, ulgowy - 4 zł.
W piątki wstęp bezpłatny.
- Ikony Designu
Na wystawie zaprezentowano 100 współcześnie produkowanych przedmiotów użytkowych, dostępnych na rynku krajów basenu Morza Bałtyckiego, w szczególności w Polsce. Wystawę oglądać można w MMG tylko do 31.08 codziennie, poza poniedziałkami w godz. od 10.00 do 17.00.
- 15-stu w biegu. Wystawa Harcerstwa Pomorskiego
Wystawa ta, to pełna radości i wzruszeń opowieść o biegnącym, a czasem wręcz uciekającym życiu i ludziach, którzy nigdy nie rezygnowali z poszukiwań jasnej strony życia. Mieli marzenia i nie bali się ich realizować. Ludzie, których charaktery kształtowała natura, przygoda, wyczyn i uczciwa praca.
Wystawa potrwa do 11.11.2008.
Sala wystawowa MMG w Centrum Kultury i Rozrywki „Gemini", ul. Waszyngtona 21
środa - niedziela, 11.00 -18.00
Bilet normalny - 2 zł, ulgowy - 1 zł.
W piątki wstęp bezpłatny.
*Bilet kupiony w Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 (bilet normalny - 7 zł, ulgowy - 4 zł) w dniu zakupu uprawnia do zwiedzenia wystaw w „Domku Abrahama" i sali wystawowej MMG w Centrum Kultury i Rozrywki „Gemini".
***
Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego zaprasza do zwiedzania Mesy Kapitana Morgana „Róża Wiatrów" i wystawy Dyplomów Ceremoniału Morskiego w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini. Pomieszczenie zwane Mesą kpt. Morgana „Róża Wiatrów'' było wydzielonym pokojem znajdującym się w prywatnym mieszkaniu, w Gdyni. Służyło do przechowywania i eksponowania pamiątek i eksponatów morskich, gromadzonych podczas wieloletniej pracy na morzu, przez właściciela mesy - kmdr ppor. rez., starszego oficera mechanika, inspektora PRS- u Janusza Stawiarskiego. Wystawę oglądać można codziennie od godz. 12.00 do 20.00 w Centrum Rozrywki Gemini na I piętrze.
***
Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego i Galeria Malarze Gdyni w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini zapraszają na wystawę akwareli Anny Stefańskiej-Gładskiej pt. „Architektura miasta Gdyni".
Prace Anny Stefańskiej-Gładskiej oglądać można codziennie do 31 sierpnia 2008 w godz. 12.00 - 20.00.
Projekt dofinansowany przez Gminę Gdynia.
***
Zapraszamy na kolejną wystawę w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31). Do 18 września br. prezentowane są gobeliny i obrazy Urszuli Rybińskiej, na wystawie pt: „Barwy lata".
Urszula Rybińska, artysta plastyk, jest absolwentką Liceum Plastycznego w Szczecinie. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w pracowni prof. Lecha Kunki. Autorka zajmuje się głównie tkaniną unikatową, chociaż nie stroni od innych technik. Była członkiem Stowarzyszenia Twórczego GEDOK w Norymberdze, od 1988 należy do Związku Artystów Plastyków „Sztuka Użytkowa" w Lublinie. Brała udział w Targach Sztuki „Dni Polskie" w Hagen i „MUBA" w Bazylei oraz „INTERART" w Poznaniu, a także w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (w Bergen w Norwegii oraz Dusseldorfie i Norymberdze w Niemczech).
Wśród licznych wystaw indywidualnych wymienić należy ekspozycje w Lublinie, Kielcach, Czarnej Wodzie, Gdańsku, Sopocie i Gdyni.
Wystawę „Barwy lata" można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 20.00.
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do Ośrodka Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Gdyni przy al. Marszałka Piłsudskiego 18 do obejrzenia wystawy „Obiekty archeologiczne w krajobrazie Kaszub", przygotowanej przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku przy współpracy z Gdyńskim Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Ekspozycja prezentuje kilkadziesiąt archiwalnych oraz współczesnych zdjęć stanowisk archeologicznych, w różnych częściach regionu - w Gdyni, Sopocie, Odrach, Węsiorach, Rzucewie i innych.
Można ją oglądać do końca września br. w poniedziałki, wtorki, czwartki oraz piątki w godzinach 11.30-19.00. Wystawa sfinansowana z grantu Urzędu Miasta Gdyni.
Wstęp wolny.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza do 27 sierpnia 2008r. na wystawę „Piękny jest ten świat..." W wystawie udział biorą profesjonalni artyści nie tylko z Trójmiasta, między innymi: Greta Grabowska z Koszalina, Krzysztof Koniczek z Białegostoku, Teresa Magrowicz - Kopias z Łodzi, Dorota Kęstowicz i Grażyna Pawlicka- Walter z Poznania, Monika Worsztynowicz z Wrocławia, Agnieszka Wańkowicz- Marczak z Rabki-Zdroju. Na obrazach zobaczymy utrwalone na płótnie bogactwo otaczającej nas natury...
Wystawa jest eksponowana w galerii „Profile" w Gdyni przy ul. Wojewódzkiej 7 /Wzgórze Sw. Maksymiliana/ w godz. otwarcia galerii, tj. od 12.00 - 18.00, w soboty od 12.00 - 16.00, tel. (058) 622 33 11. www.artinfo.pl/profile.
Wstęp wolny.
***
Galeria „Malarze Gdyni" w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini zaprasza na wystawę malarstwa Marka Wróbla pt. „Marynistyka". Prace oglądać można codziennie do 15 września 2008 w godz. 12.00-20.00. Punktem wyjścia w malarstwie Marka Wróbla jest natura. Jednak w trakcie pracy następuje przeistoczenie drzew, liści, piór i traw - w maszty, żagle i liny.
Zapraszamy do galerii Marka Wróbla w internecie na stronie: e-fotoplastikon.org. Projekt dofinansowany przez Gminę Gdynia.
***
Muzeum Marynarki Wojennej:
- Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego, ul. Zawiszy Czarnego 1A
- Okręt - Muzeum ORP „Błyskawica", Skwer Kościuszki
Muzeum MW czynne jest: wt. - niedz. 10.00 - 17.00. Bilet normalny - 4 zł, ulgowy- 2 zł, wtorki- bezpłatne.
W poniedziałki i dni poświąteczne- nieczynne.
***
Do 31 sierpnia br. w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera" (ul. Zawiszy Czarnego 1) od 8.00 do 15.00. można jeszcze oglądać wystawę pt: „Fala za falą". Życie codzienne na okrętach Polskiej Marynarki Wojennej w okresie II wojny światowej".
Zbiór fotografii zawiera m.in około 250 zdjęć powiązanych z „Piorunem", 100 z „Dragonem" czy parę przedstawiających służbę na „Błyskawicy" i „Ślązaku". Większość z nich nie była wcześniej publikowana.
Organizatorami wystawy są: Stowarzyszenie Lastadia oraz Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne.

ikona