881 (481) 2008-12-05 - 2008-12-11

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia:
- „Symbolika Niepodległości 3 Maja 1791 - Sierpień 1980", otwarta do 3 maja 2009 roku, od wtorku do niedzieli, od godz. 10.00 do 17.00.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów kolekcjonerów: Andrzeja Sas Jaworskiego, Ireneusza Dojasa, Benedykta Wojciechowskiego, Mieczysława Filipczaka, Konstantego Siekierskiego, Mariana Mikuły, Henryka Karpińskiego oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Miasta Gdyni.
Bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł. W piątki wstęp wolny!
- do 30 listopada 2008 r. prezentowana jest wystawa „Zamki na Kresach. Akwarele Zbigniewa Szczepanka". Składa się na nią około 60 akwareli przedstawiających stan obecny, bądź częściowe odtworzenie zamków, które dziś niejednokrotnie zniszczone lub zapomniane, stanowiły niegdyś o wielkości i rozwoju Rzeczypospolitej.
Wtorek - niedziela, godz. 10.00 -17.00
Bilet normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, w piątki wstęp wolny, oprowadzanie 20 zł, lekcja muzealna 50 zł. W sprawie oprowadzania lub lekcji muzealnych prosimy o kontakt z Działem Naukowo - Edukacyjnym MMG pod nr tel. (058) 66 20 936-7.
Szczegóły: www.muzeumgdynia.pl
- „Na horyzoncie. Piotr Budziszewski malarstwo. Łukasz Butowski grafika", to wystawa kilkadziesięciu prac, poczynając od swoistego, niedosłownego realizmu rysunków i olei Piotra Budziszewskiego po abstrakcyjne litografie Łukasza Butowskiego.
Wystawa czynna w sali wystawowej Muzeum Miasta Gdyni, Centrum „Gemini", ul. Waszyngtona 21, Gdynia, środa - niedziela, godz. 11.00 - 18.00. Bilet normalny 2 zł, ulgowy 1 zł, w piątki wstęp wolny.
***

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART. zaprasza na wystawę pokonkursową Międzynarodowego Biennale Grafiki Cyfrowej - Gdynia 2008.
Wystawa odbędzie się w dniach od 6 grudnia 2008 do 11 stycznia 2009r. w Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1.
Dnia 28 sierpnia 2008r. jury w składzie: prof. Alina Jackiewicz- Kaczmarek - ASP Gdańsk, prof. Adam Romaniuk - ASP Katowice, prof. Mirosław Pawłowski - ASP Poznań wyłoniło 99 prac 67 autorów do II etapu konkursu. 3 grudnia jury wybierze najlepsze prace które zostaną uhonorowane nagrodami i wyróżnieniami.
Biennale to próba dokonania analizy i oceny zjawiska jakim jest cyfrowe medium graficzne poprzez prezentację osiągnięć w tej dziedzinie. Ten nowy kierunek sztuki współczesnej, najprężniej rozwijający się obecnie, rzutuje na oblicze całej współczesnej sztuki i zyskuje wciąż rosnące grono pasjonatów. Bardzo duże zainteresowanie artystów biorących udział w konkursie, mediów i ludzi sztuki pozwala nam twierdzić, że będzie to jedna z najciekawszych impez w Europie prezentujących sztukę współczesną. Zapraszamy do nowoczesnego miasta - Gdyni, do nowoczesnego muzeum, na wystawę nowoczesnej sztuki.Gala rozdania nagród nastąpi w czasie wernisażu dnia 5 grudnia o godz.18.00 w Muzeum Miasta Gdyni. Atrakcją wieczoru będzie artystyczny pokaz mody - kreacje z papieru.
***
Galeria „Malarze Gdyni" w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini zaprasza na wystawę malarstwa kapitana Ryszarda Kucika pt. „Maluję na morzu", które oglądać można codziennie do 12 grudnia 2008 w godz. 12.00 - 20.00. Ryszarad Kucik ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni w roku 1981.
Swoją przygodę z malarstwem o tematyce morskiej rozpoczął przed kilkoma laty. Prace wykonuje techniką akwareli na starych mapach, których dobór jest nieprzypadkowy.
Zapraszamy do galerii Ryszarda Kucika w internecie na stronie: e-fotoplastikon.org. Projekt dofinansowany przez Gminę Gdynia.
***
Do 18 grudnia 2008 r. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana będzie wystawa prac Aliny Krzyżanowskiej p.n. „Postrzeganie Piękna".
Alina Krzyżanowska jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Orłowie. Uprawia malarstwo olejne i akwarelę. Autorka prezentuje pejzaże, martwą naturę i realistyczno-impresjonistyczne, nie pozbawione oryginalności portrety. Dotychczasowe wystawy: Klub Książki i Prasy „Mors", „Inter Club", Klub Nauczyciela, Kawiarenka „Greccio" przy parafii św. Antoniego, Galeria GCOP, Galeria - Hotel Nadmorski.
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 20.00.
***
Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego serdecznie zaprasza na na wystawę „ Roczny przegląd prac plastycznych członków Koła Plastyków", która odbędzie się 10.12.2008 r. o godz, 17.00 w siedzibie TMG przy ul. Władysława IV 51
***
Muzeum Marynarki Wojennej - Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego, Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1A
wt. - niedz. 10.00 - 17.00, bilet: 4 i 2 zł.
wtorki- bezpłatnie, w poniedziałki i dni poświąteczne nieczynne
Okręt Muzeum ORP „Błyskawica"
Gdynia, Skwer Kościuszki - ze względu na remont nabrzeża nieczynny do odwołania.
***
W Filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Kartuska 20 (Chylonia) do 6 stycznia oglądać można prace konkursowe laureatów VIII edycji konkursu „Gdynia w fotografii".
Prace oglądać można w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30-19.00. Wstęp wolny!
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę Joanny Bentkowskiej-Hlebowicz „KUTRY".
Wystawa z cyklu „3 obrazy" eksponowana jest w galerii „PROFILE" w Gdyni /Wzgórze Św. Maksymiliana/ przy ul. Wojewódzkiej 7, do 2 grudnia 2008r. w godz. 12.00 - 18.00. Wstęp wolny.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zaprasza do Ośrodka Kultury Kaszubsko-Pomorskiej (al. Marszałka Piłsudskiego 18), do obejrzenia wystawy fotograficznej autorstwa Alfonsa Klejny - „Boże Męki. Kapliczki i krzyże przydrożne na Kaszubach". Niniejsza ekspozycja prezentuje wspomniane obiekty, znajdujące się na terenie Gdyni, okolic Trójmiasta oraz powiatu kartuskiego i kościerskiego. Projekt i wykonanie - Grażyna Goszczyńska (Gdańska Galeria Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku). Wystawę można oglądać w poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki w godz. 11.30-19.00 do 16 grudnia. Wstęp wolny. Wystawa sfinansowana z grantu Miasta Gdyni.
***
W Galerii Ratusz Urzędu Miasta Gdyni (I piętro) do 13.12 oglądać można wystawę pokonkursową XII edycji Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej im. Zbigniewa Kosycarza „Gdańsk Press Photo 2008".
Na wystawie prezentowane są 44 zdjęcia, w tym zdjęcia osób wyróżnionych i nagrodzonych w konkursie. Wśród tegorocznych laureatów jest wyjątkowo silna reprezentacja GDYNI! Zarówno wśród autorów jak i tematyki fotogramów! Zwycięzcami zostali:
- Nagroda w kat. Kultura - Łukasz Ostalski „Aktorzy na zapleczu Sceny Letniej w Orłowie",
- Nagroda w kat. Wydarzenia - Łukasz Głowala „Otwarcie muzeum - zdjęcie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z uroczystości otwarcia w 2007 r. nowego Muzeum Miasta w Gdyni,
- Nagroda w kat. Ludzie - Rafał Malko „Gunter Grass" (autor jest gdynianinem),
- Nagroda w kat. Życie i świat wokół nas - Kacper Kowalski.
W 2008 roku do konkursu przystąpiło 55 fotografików, którzy nadesłali ogółem 783 zdjęć. Zdjęcia oceniane były w następujących kategoriach: wydarzenie, ludzie, kultura, sport, życie wokół nas, świat, fotografia spoza regionu. Więcej informacji na stronie: http://www.kfp.com.pl/

ikona