896 (496) 2009-04-03 - 2009-04-09

Mandala sypana na szczęście Gdyni...

Do 5 kwietnia 2009 roku w Centrum Gemini w Gdyni odbywają się Dni Kultury Dalekiego Wschodu pod hasłem „Mandala dla Gdyni sypana przez mnichów z Tybetu". Gośćmi specjalnymi spotkań są mnisi z Tybetu, którzy odbywają tournee po Europie i odwiedzą tylko 2 miasta w Polsce - Gdynię i Warszawę.
Piątek 3 kwietnia - sobota 4 kwietnia
godz. 10.00 - 17.30 ceremonia sypania Mandali na szczęście i powodzenie miasta i mieszkańców Gdyni, wstęp wolny
Mandala to w religiach indyjskich geometryczny diagram, symbol Kosmosu, w którego centrum znajduje się istota boska. Mandala przybiera bardzo różnorodne formy: rysunków, rzeźb, a nawet układów tanecznych. Jednak najbardziej charakterystyczne, poprzez swój rytualny charakter, są mandale sypane. Sypanie mandali z piasku jest metaforą przemijalności życia - tworzenie a następnie niszczenie mandali jest uważane za rodzaj medytacji i ma znaczenie religijne.W ceremonii sypania Mandali każdy może być uczestnikiem. Mandala symbolizuje doskonale czysty stan ducha, stan równowagi tego, co na zewnątrz z tym, co wewnątrz. Symbole Mandali - figury geometryczne, barwy oraz święte znaki, przedstawiają drogę przemiany destrukcyjnych uczuć w spokój umysłu i serca.
W trakcie ceremonii sypania Mandali będą prowadzone bezpośrednie komentarze Namgyala Phuntsoka Lamy.
Od godz. 17.00 koncerty (misy i gongi tybetańskie Leszek Angulski, Ikenga Drummers), pokazy filmów, degustacje kuchni tybetańskiej, wstęp wolny
Sobota 4 kwietnia i niedziela 5 kwietnia
godz. 15.00 - występ mnichów z klasztoru Lhodak Gaden Dhonnyiling Monastery z Dheradun, w trakcie którego zaprezentują tańce oraz śpiewy klasztorne, Gdynia, Teatr Miejski, bilety w cenie 40 zł w kasach Teatru.
Niedziela 5 kwietnia
godz. 9.00 -12.00 sypanie Mandali, wstęp wolny
godz. 12.00 - uroczyste zakończenie ceremonii sypania Mandali dla Gdyni i wsypanie Mandali do morza.
Organizatorem spotkań z kultura Tybetu jest Fundacja SAM DŻUB LING. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

ikona