896 (496) 2009-04-03 - 2009-04-09

Wiosna po gdyńsku

Do naszych drzwi zapukała wiosna. Wyższa temperatura powietrza i słoneczna pogoda za oknem zachęca do aktywnego wypoczynku. Na łamach „Ratusza" przygotowaliśmy pakiet informacji o gdyńskich atrakcjach, miejscach, które warto odwiedzić.
Zapraszamy do spacerów po naszym pięknym mieście, poznania miejsc, które gwarantują też świetną zabawę dzieciom i dorosłym.


Akwarium Gdyńskie

Akwarium Gdyńskie to niezwykłe miejsce w centrum miasta. Jest to jedna z największych placówek tego typu w kraju. Ma statut ogrodu zoologicznego. Ciekawe ekspozycje pozwalają obserwować, dotknąć i uczyć się o życiu w morzach i oceanach. Prezentowana jest tu największa w Polsce kolekcja zwierząt wodnych (ponad 1500 zwierząt z ok. 180 gatunków z różnych rejonów świata). Miłośnicy tych zwierząt mają okazję zetknąć się tu zarówno z groźnymi drapieżnikami: rekinami, żarłaczami czarnopłetwymi, agresywnymi arowanami z Ameryki Północnej, tropikalnymi skrzydlicami, piraniami czerwonymi jak również z rybami o łagodnym usposobieniu takimi jak koniki morskie czy czworooki. W Akwarium znajdują się również zwierzęta żyjące na pograniczu dwóch środowisk: wodnego i lądowego. Okazy te obejrzeć można w najnowszej, ekspozycyjnej części budynku, gdzie największe zainteresowanie zwiedzających wzbudzają m.in. najcięższe węże świata - anakondy zielone, jaszczurki agamy, groźny żółwiak chiński czy podskoczki mułowe. Nowymi mieszkańcami Akwarium Gdyńskiego są też ogromne kraby kamczackie, które mogą dorastać nawet do dwóch metrów oraz bardzo inteligenta ośmiornica olbrzymia o imieniu Luiza, która układa kostkę Rubika.

Ponadto dla ciekawych biologii morza, a przede wszystkim dla młodych odkrywców, Akwarium ma rozbudowaną i prężnie działającą Sekcję Edukacji. Na zajęciach można zdobyć wiedzę poprzez doświadczenia i niekonwencjonalne lekcje prowadzone przez specjalistów z dziedziny oceanografii, biologii i ochrony środowiska.

Akwarium czynne w godz. 9.00 - 19.00. Bilety w cenie: 14 zł normalny, 9 zł ulgowy.

Więcej informacji: www.akwarium.gdynia.pl

Planetarium

Planetarium im. A. Ledóchowskiego przy al. Jana Pawła II 3 stanowi odrębną budowlę w kompleksie budynków Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni. Centralną częścią planetarium jest sala projekcyjna z miejscami siedzącymi dla 44 osób, urządzona pod kopułą o średnicy 8 m. Na obrzeżach kopuły naniesiono modele sylwetek charakterystycznych budowli Trójmiasta i szczegółów topograficznych linii brzegowej odzwierciedlających rzeczywisty obraz okolicy widoczny dla obserwatora ze środka Zatoki Gdańskiej. Dzięki zamontowanym licznym rzutnikom i wykorzystaniu wielu przeźroczy urządzenie umożliwia projekcję m. in. 4.850 gwiazd od 1 do 5 wielkości gwiazdowej, Drogi Mlecznej, ruchu satelity po dowolnej orbicie, 38 konturów gwiazdozbiorów, Słońca, przeciwsłońca, Księżyca oraz 5 planet naszego Układu Słonecznego. Możliwe są m.in. prezentacje: rzeczywistego obrazu nieba w dowolnym czasie z dowolnego miejsca położonego na półkuli północnej, zjawisk astronomicznych związanych z dobowym ruchem obrotowym Ziemi, zjawisk charakterystycznych dla astronomicznych pór roku, zjawisk związanych z ruchem planet i Księżyca, ruchu sztucznego satelity Ziemi po dowolnej orbicie. Wszystkie prezentacje są prowadzone przez nauczycieli akademickich z dyplomami oficerów Polskiej Marynarki Handlowej.

Ceny biletów: 5 zł od osoby dla dzieci, młodzieży szkolnej, studentów i zorganizowanych grup, 7 zł od osoby dla pozostałych uczestników pokazów.

Seanse: w dni powszednie o godz. 11.00, 12.00 i 13.00, w soboty o godz. 12.00 i 13.30, a w niedziele o godz. 12.15, 13.15 i 14.15. Inne terminy po wcześniejszej rezerwacji miejsc dla co najmniej 22 osobowych grup.

Centrum Nauki Experyment

Na niepogodę idealnym pomysłem jest interaktywna wystawa Centrum Nauki EXPERYMENT w Pomorskim Parku Naukowo - Technologicznym w Gdyni.

EXPERYMENT jest niecodzienną pracownią doświadczalną dla małych i dużych odkrywców – amatorów, w którym w sposób namacalny mogą oni na własną rękę przeprowadzić eksperymenty poznając prawa fizyki i przyrody. Składa się z ok. 30 stanowisk zebranych w pięć grup tematycznych: Człowiek, Środowisko, Dźwięki, Fizyka oraz Optyka. Z myślą o najmłodszych naukowcach powstał w Experymencie „kącik malucha”, ułatwiający dzieciom ćwiczenie zwinności, zręczności, koordynacji ruchów i nie tylko! Dzięki specjalnym układankom i ściennym labiryntom najmłodsi sprawdzą swoją zdolność obserwacji, a nowy ciekawy instrument muzyczny pomoże odkryć talent u małych artystów - muzyków.

Adres: Pomorski Park Naukowo Technologiczny w Gdyni, al. Zwycięstwa 96/98, 81 - 451 Gdynia, www.ppnt.gdynia.pl, www.experyment.gdynia.pl

Czynne od wtorku do niedzieli (poniedziałki nieczynne), w godz. 10.00 - 16.00, w środy w godz. 10.00-20.00.

Ceny biletów: ulgowe 2 zł, normalne 4 zł, dzieci do lat 4 - wstęp wolny.

Kolibki Adventure Park

W Kolibkach (na terenach dawnego motocrossu) działa największy park przygody w Polsce. Na powierzchni 11 hektarów przygotowano tory dla quadów, samochodów terenowych, pole do paintballa, ścianki wspinaczkowe, park linowy, strzelnica, zorbing oraz mini - park dla najmłodszych. To oferta dla całych rodzin, dzieci i młodzieży szkolnej, firm, a także dla osób indywidualnych. Wszystko pod okiem doświadczonych instruktorów, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Adventure Park znajduje się w pobliżu przystanku SKM Gdynia Orłowo. Godziny otwarcia - codziennie od 9.00 do 21.00.

Szczegóły: www.adventurepark.pl

Centrum Zoltar

ZOLTAR to system urządzeń elektronicznych, mieszanka paintballa i gier komputerowych. Gracze zostają wyposażeni w karabiny miotające wiązkę skoncentrowanego promieniowania elektromagnetycznego. Trafienie jest odbierane i analizowane przez czujniki umieszczone w kamizelce. Czytelny system prowadzenia rozgrywek pozwala na uczciwe i obiektywne wyłonienie zwycięzców. Zoltar działa na zasadzie pilota do telewizora - strzelając do przeciwników, wyłącza im się kolejne życia. Jest to rozrywka całkowicie bezpieczna.

Centrum Zoltar zlokalizowane jest w byłej hali napraw autobusów. Teren hali to prawie 650 m² labiryntów rozłożonych na trzech poziomach - w ciasnych i mrocznych podziemiach, na powierzchni i w powietrzu.

Centrum Zoltar czynne: poniedziałek – piątek w godz. 12.00 - 23.00, sobota – niedziela w godz. 11.00 - 24.00.

Kontakt: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny al. Zwycięstwa 96/98

tel: (058) 77 620 57 lub kom. 502 155 551, www.zoltar.pl

Golf Park Gdynia w Kolibkach

Pod lasem, za TCH KLIF na blisko dwóch hektarach zlokalizowano wszystko, co niezbędne jest do nauki i doskonalenia gry w golfa. Akademia Golfa umożliwia rozpoczęcie tu przygody z golfem zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Oferuje lekcje i różnego rodzaju kursy, indywidualne i grupowe. Każdy uczestnik zajęć otrzymuje Zieloną Kartę, która umożliwia grę na wszystkich polach golfowych w Polsce!

W gdyńskim Parku przygotowano:

- Driving Range (strzelnica golfowa), czyli 9 oświetlonych i osłoniętych dachem stanowisk do trenowania pod okiem instruktora długich uderzeń,

- Putting green - do trenowania uderzeń do dołka,

- Symulatory Golfowe, czyli dwa najbardziej zaawansowane urządzenia do gry w golfa, które umożliwiają zimą oraz w czasie niepogody naukę oraz grę na ponad 50 polach golfowych świata (godzina gry dla 4 osób kosztuje 20 zł od osoby w tygodniu i 25 złotych w weekend).

Dodajmy, że za wypożyczenie jednego koszyka z piłkami do gry - dzieci i młodzież zapłacą 8 zł, a dorośli 12 zł. Wypożyczenie kija kosztuje 3 zł dla dzieci i młodzieży oraz 5 zł dla dorosłych.

Golf, wbrew fałszywym stereotypom jest jednym z najpopularniejszych sportów, najbardziej demokratycznych i możliwych do uprawiania w każdym wieku - od lat 3 do 100. Na świecie w golfa gra ponad 160 milionów ludzi. Ma on już ponad 600 letnią tradycję!

Więcej informacji na stronie: www.golfparkgdynia.pl

Rezerwat Kępa Redłowska

Rezerwat krajobrazowy jest usytuowany pomiędzy dzielnicami Orłowo i Kamienną Górą tuż nad samym morzem. Jest jednym z najpiękniejszych zakątków wybrzeża gdańskiego, ze wspaniałymi widokami na Gdynię i Zatokę Gdańską. Został utworzony w 1938 roku i jest najstarszym, a zarazem jednym z największych rezerwatów w województwie pomorskim. Powierzchnia jego wynosi 118,16 ha i obejmuje wschodnią część Kępy Redłowskiej (wznoszącej się do 91 m n.p.m.) wraz z kompleksem leśnym, urwistymi brzegami wybrzeża klifowego oraz plażą.

Rezerwat jest doskonałym miejscem do spacerów o każdej porze roku. Spacerując leśnymi ścieżkami nierzadko można spotkać zwierzęta: dzika, sarnę czy zająca.

Jak tam dotrzeć?

Jeżeli wybierasz się pojazdem komunikacji miejskiej, to najlepiej dotrzeć do pętli w Redłowie (koło Szpitala Morskiego) - liniami: W, 105, 125 lub 180. Można także dotrzeć tam od strony Polanki Redłowskiej lub mola w Orłowie.

 

11 Bateria Artylerii w Gdyni Redłowie

Bateria w Redłowie zbudowana została na przełomie lat 40 i 50 XX w. do obrony portu wojennego w Gdyni przed atakami od strony morza. Organizatorem i dowódcą baterii w jej początkach był kmdr Zbigniew Przybyszewski, bohater kampanii wrześniowej, później ofiara represji stalinowskich. Bateria składała się z czterech żelbetowych stanowisk dla dział kalibru 130 mm. Oprócz stanowisk artylerii, zbudowano kilka schronów i wieżę obserwacyjną, (które znajdują się na terenie wojskowym). Jest ona nie lada atrakcją zwłaszcza dla miłośników historii i fortyfikacji, gdyż większość armat z kilku innych analogicznych baterii została usunięta lub zniszczona. Do baterii można dotrzeć z Polanki Redłowskiej oznakowanym szlakiem (kolorem brązowym). Tablica informacyjna znajduje się na plaży, poniżej baterii.

Molo w Orłowie

Pierwsze molo w Orłowie wybudowano w 1934 r. i miało wtedy 420 m długości. Ostatni remont w 2007 roku. Dziś ma 180 m. Na molo odpocząć można na nowych ławkach, oświetlonych ładnymi, stylowymi lampami. Wstęp na molo jest bezpłatny.

Zielone płuca Gdyni - Trójmiejski Park Krajobrazowy

Trójmiejski Park Krajobrazowy został utworzony w 1979 roku. Zajmuje powierzchnię około 20 ha. Jest położony na polodowcowych wzgórzach okalających Trójmiasto, Rumię, Redę i Wejherowo. Różnorodna rzeźba terenu charakteryzująca się stromymi wzgórzami i różnicami w wysokości terenu sięgającymi 80 metrów, w zacienionych dolinach płyną wartkie potoki (np. Kaczy Potok, Swelina), a w licznych zagłębieniach terenu występują torfowiska lub śródleśne jeziora (np. Wyspowo, Borowo). W czasie leśnych spacerów często można zobaczyć drzewa pomalowane paskami w kolorach: czerwonym, czarnym i żółtym. Tymi kolorami oznaczono 3 przechodzące przez Gdynię szlaki turystyczne.

Szlak żółty - Wzgórzami Trójmiasta liczy 44,5 km długości, z czego na terenie Gdyni znajduje się 19 km. Zaczyna się w okolicach dworca Gdynia Główna PKP, przebiega przez okolice cmentarza Witomińskiego aż do Potoku Kacza, i dalej przez Kacze Buki. Jeśli chcemy iść dalej szlak doprowadzi nas aż do Gdańska. Na szlaku spotkamy ciekawe przystanki: Wzniesienie Marii i Góra Donas, Matemblewo z Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej, Sobótka. Jest to szlak pieszy, tylko na niektórych fragmentach nadaje się do jazdy na rowerze.

Drugim szlakiem jest szlak Wejherowski (czerwony), który liczy 50,8 km (na terenie Gdyni 18,4 km). Zaczyna się w Sopocie Kamiennym Potoku, kończy w Wejherowie. W Gdyni przebiega w okolicach Bernadowa, Chwarzna i Witomina. Szlak ten można scharakteryzować jako dość łatwy dla pieszego, niestety jazda na rowerze momentami jest mocno utrudniona. Ciekawe miejsca szlaku to: urocze Piekiełko, Pucka Góra, a w okolicach Wejherowa - Pałac Przebendowskich.

Szlak Zagórskiej Strugi (czarny) ma długość 56 km, na terenie Gdyni 15,1 km. Szlak ma swój początek w okolicach stacji Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana, przez Witomino, do Potoku Kacza i poprowadzi nas dalej do Wiczlina. Trasa przechodzi przez najwyższą w okolicach Trójmiasta Górę Krzyżową. W czasie wędrówek „czarnym” szlakiem możemy obejrzeć wiele atrakcji: rezerwat świerku i jesiona wyniosłego, malowniczy potok Zagórska Struga (od niego szlak wziął swoją nazwę), na końcowym odcinku znajduje się największa atrakcja szlaku - Kalwaria Wejherowska. Więcej na stronie: http://www.tpkgdansk.pl

Szlak turystyczny „Źródło Marii”

Marszruta o długości 10, 5 km, oznaczona kolorem czarnym rozpoczyna się w Osowej w Gdańsku a kończy w Wielkim Kacku w Gdyni - lub odwrotnie. Na terenie Gdyni długość szlaku to 6 km.Trasę można pokonać szybkim krokiem przez 2,5 godziny.

Wędrówka zaczyna się na stacji kolejowej w Osowej. Biegnie przez Czarne Błoto, Jezioro Wysockie, Górę Studencką, Końskie Łąki, torowisko przy ul. Źródło Marii, kapliczkę Źródło Marii, aleję daglezjową, przecina Obwodnicę Trójmiasta i kończy się przy ul. Chwaszczyńskiej w Gdyni. Cała trasa wiedzie przez urocze tereny leśne położone na wzgórzach i pagórkach. Na szlaku są trzy drzewa - pomniki przyrody: dąb, buk i daglezja oraz kapliczka z pomnikiem NMP w Źródle Marii, postawiona w podzięce za cud - uratowanie od śmierci uczestników wypadku kolejowego.

Kolibki

Zespół pałacowo - parkowy w Kolibkach jest jednym z nielicznych zachowanych na terenie Gdyni zespołów dworskich. Umiejscowiony jest przy al. Zwycięstwa 291 (Orłowo - Kolibki). Pierwsza wzmianka o Kolibkach pochodzi z 1323 r. W dawnych czasach była to rezydencja rodów królewskich i szlacheckich. O randze siedziby w Kolibkach świadczy wizyta Króla Jana III Sobieskiego w 1678 roku oraz kilkakrotne wizyty Królowej Marysieńki. Pałac wraz z przylegającym do niego folwarkiem był przez stulecia przebudowywany. Obecnie zespół historyczny zajmuje obszar 14,5 ha. W skład zespołu wchodzą: dwór z 1830 roku, stajnia i budynki gospodarcze z II połowy XIX wieku. Śladem dawnej świetności jest ogród ozdobny z XVIII wieku, park z połowy XIX wieku oraz park leśny przy brzegu klifowym z zachowanym we fragmentach ,,Pawilonem Widokowym” zwanym zwyczajowo „Grotą Marysieńki”. W maju i we wrześniu odbywają się tam plenerowe imprezy ekologiczne a latem festiwal „Globaltica”.

Góra św. Mikołaja

W Gdyni Chyloni (nieopodal SP nr 10), na wzgórzu położonym koło ruchliwej ul. Morskiej znajduje się niezwykle urokliwe i niegdyś otoczone nimbem tajemniczości miejsce zwane Górą św. Mikołaja lub Świętą Górą. Niektórzy twierdzą, że miejsce charakteryzuje się dobroczynnym polem energetycznym. Wzgórze to było otoczone kultem jeszcze w czasach pogańskich. W czasach chrześcijańskich miejsce to zaczęło słynąć z objawień św. Mikołaja. W 1770 roku ówczesny sołtys Gdyni, człowiek pochodzący z zacnej kaszubskiej rodziny Kurów, wzniósł na Świętej Górze kaplicę. Na ołtarzu umieszczono figurę św. Mikołaja. Miejscowa ludność przybywała tam na odpusty, które odbywały się 6 grudnia. W 1996 roku mieszkańcy Chyloni postanowili przywrócić wzgórzu dawny urok. Na szczycie Góry zbudowano kamienne kapliczki i postawiono ławki. Miejsce to warto odwiedzić, chociażby ze względu na niezwykłe widoki.

Po piękne widoki

Amatorów pięknych widoków zachęcamy do odwiedzenia w naszym mieście dwóch wież widokowych, z których roztacza się cudowna panorama. Dojścia do obu to także doskonała okazja do wędrówki dla całej rodziny. Szlaki są doskonale oznakowane przez PTTK, nie trudno więc będzie trafić. Oto krótka informacja o tych punktach widokowych:

Góra Donas - najwyższa góra w Gdyni o wysokości 205,7 m n.p.m. położona jest w dzielnicy Dąbrowa. Można do niej dojść wchodząc do lasu przy ul. Wolności - szlakiem żółtym lub startując z pętli przy ul. Miętowej, przez las aż do góry Donas. Na szczycie góry jest wieża telekomunikacyjna, na której znajduje się platforma widokowa, powstała w ramach współpracy PTK Centertel Sp. z o.o. z Urzędem Miasta Gdyni. Wysokość wieży wynosi 70 m, natomiast taras widokowy znajduje się na wysokości 26,5 m.

Taras widokowy jest udostępniony dla odwiedzających od 1 kwietnia do 31 października w godzinach od 8.00 do 18.00. Wejście na taras jest dozwolone tylko przy dobrych warunkach pogodowych. Przebywanie na tarasie widokowym w czasie burzy grozi śmiercią! Na tarasie może przebywać jednocześnie nie więcej niż 20 osób. Obiekt jest całodobowo monitorowany za pomocą kamer. Wstęp bezpłatny.

Wieża na Kolibkach Znajduje się przy ul. Spółdzielczej, pośród trójmiejskich zalesionych wzgórz. Jest to 50-metrowa wieża telekomunikacyjna firmy PTK Centertel sp. z o.o., na której - na wysokości 28 m - znajduje się taras widokowy. Rozciąga się z niego widok na Zatokę Gdańską, panoramę Gdyni, Sopotu i Gdańska. Wieża zlokalizowana jest w pobliżu historycznej granicy między Polską i Wolnym Miastem Gdańsk. Można do niej dojechać od ul. Wielkopolskiej, skręcając w ul. Spokojną i dalej polną drogą do ul. Spółdzielczej.Trasa jest oznakowana przez PTTK.

Taras widokowy czynny jest dla odwiedzających od 1 kwietnia do 31 października w godz. 8.00-18.00. Na tarasie może przebywać jednocześnie nie więcej niż 20 osób. Wstęp bezpłatny.

Torpedownia w Babich Dołach

Mało znaną, trudno dostępną atrakcją Gdyni jest poniemiecka torpedownia w Babich Dołach (jedna z nielicznych tego typu w Europie). Ta żelbetonowa ruina budzi ciekawość wszystkich, którzy dostrzegają ją z klifowego brzegu. Przyciąga też uwagę twórców filmowych. Wybrano ją m.in. jako plener do odcinków seriali „Czterej pancerni i pies” oraz „Kryminalni”, a także do nieukończonego filmu Andrzeja Żuławskiego „Na srebrnym globie”. Gdyńska torpedownia - wybudowany na wodzie obiekt testowania torped - powstała w 1941 roku. Była głównym elementem ośrodka badawczego Luftwaffe. Wybudowano ją w odległości 300 metrów od brzegu, w miejscu gdzie wody Zatoki Gdańskiej osiągają głębokość 10 metrów. Połączona była z lądem drewnianym pomostem, którym biegły tory kolejki wąskotorowej (służącej do transportowania testowanych torped). Do pomostu przylegała zabudowa małego portu. Po wojnie zniszczono ostatni odcinek molo przy torpedowni, aby utrudnić dostęp do budynku. Urządzenia z samej torpedowni w większości zostały przejęte przez Armię Czerwoną i wywiezione do ZSRR. Pomost i zabudowania portu były do końca lat 80 - tych XX wieku regularnie wykorzystywane przez wojskowych płetwonurków jako akwen do ćwiczeń. Jednak nieremontowana powoli popadła w ruinę, a basen portu uległ zamuleniu.

Obecnie z torpedowni korzystają amatorzy jachtingu i latem podziwiają ją wypoczywający na plaży. W przewodniku Pascala „Polska dla aktywnych” gdyńska torpedownia jest zaznaczona jako ciekawe miejsce do zwiedzania przez płetwonurków, choć to bardzo niebezpieczny adres!

Do plaży, z której widać torpedownię, można dojść z pętli na Babich Dołach kierując się w stronę osiedla, obok samolotu skręcić w ul. Dedala i dalej iść nią prosto do końca. Później obok bloku przy ul. Dedala 10 należy zejść schodami na plażę, skąd już doskonale widać torpedownię. 

ikona