902 (502) 2009-05-15 - 2009-05-21

"Noc Muzeów" w Gdyni

W nocy z 16 - 17 maja, podobnie jak w całej Europie, swoje drzwi dla zwiedzających otworzą gdyńskie muzea, a także Centrum Nauki EXPERYMENT. Na wszystkich tych, którzy odwiedzą nasze placówki czeka moc atrakcji. Program i informacje dotyczące komunikacji miejskiej zabytkowym autobusem podczas Nocy Muzeów w Gdyni  prezentujemy poniżej.
Zapraszamy gorąco do udziału w tej kulturalnej uczcie.
MUZEUM MIASTA GDYNI, ul. Zawiszy Czarnego 1
Program:
- godz. 19.00 - 20.00 - Pokazy taneczne rozpoczynające Noc Muzeów w MMG
W tym roku szerokie schody i plac przed Muzeum staną się sceną występów zespołów tanecznych. Wystąpią: „Smooth Moves", „Enzym", Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni, Fundacja „Strefa Tanga", „Zespół Cheerleaders Fantazja". Możliwość obejrzenia i skonfrontowania kilku nowoczesnych form i nurtów muzycznych, zaprezentowanych przez świetne formacje taneczne to jedna z głównych atrakcji wieczoru.
- godz. 20.00 - Wystawa „Antoni Suchanek" - portret malarza".
Pierwsza pełna wystawa dzieł znanego marynisty, znajdujących się w zbiorach Muzeum. Obok autoportretów artysty z różnych okresów jego twórczości od lat 20. XX wieku po ostatni powstały ok. 1980 r., najciekawsze prace z dorobku artysty.
- godz. 20.00 - 01.00 - Kawiarnia na tarasie i bufet „muzealny". Na tarasie nowego gmachu zwiedzający będą mieli możliwość wypicia kawy i spędzenia kilku miłych chwil przy stolikach. Dodatkowo, na najniższym poziomie ekspozycyjnym ciepłe dania oferować będzie odpłatnie restauracja „SMS Studio Smaku" z Gdyni.
- godz. 21.00 - 21.45 - Występ „Klezmoret Trio" Obcowanie sztuki z muzyką, praktykowane w Muzeum od początku jego funkcjonowania, po raz kolejny ożywi ekspozycję i umili czas zwiedzającym.
- godz. 22.00 - 01.00 - Multimedialny pokaz fotografii ze zbiorów MMG na fasadzie budynku. Specjalny pokaz ukaże fanom wieczornego zwiedzania dawną Gdynię oraz przybliży zbiory i działalność Muzeum.
- godz. 22.30 - 23.15 - Występ adeptów Studium Wokalno - Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Pokaz taneczno - śpiewany łączący swing, jazz i standardy musicalowe.
- godz. 0.00 - 0.45 - Koncert Gdyńskiej Orkiestry Kameralnej „Sinfonietta Nordica" - koncert muzyki klasycznej na finał Nocy Muzeów 2009 w Muzeum Miasta Gdyni,
Muzeum inaczej - zwiedzanie zaplecza i magazynów (od 21.00 co pół godziny) Przejście specjalnie wyznaczoną trasą, przebiegającą przez niedostępne na co dzień dla zwiedzających muzealne pracownie i magazyny zbiorów oraz zaplecze techniczne. Zwiedzanie realizowane będzie o wyznaczonych godzinach dla ograniczonej liczby osób. Konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych. Druga Noc Muzeów w Muzeum Miasta Gdyni zostanie upamiętniona okolicznościową pieczątką przybijaną na pamiątkach i wydawnictwach, które będzie można nabyć w sklepie muzealnym przez cały czas trwania imprezy.
Wstęp 1 zł, www.muzeumgdynia.pl
MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ, Bulwar Nadmorski (teren Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego)
Program:
- godz. 18.00 - 1.00 - zwiedzanie Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego przy Bulwarze Nadmorskim w Gdyni
- godz. 18.00 - 19.00 - koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej (plac przed nowym budynkiem Muzeum MW)
- godz. 18.00 - 1.00 - pokaz Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej z okresu Lądowej Obrony Wybrzeża z 1939 roku
- godz. 19.00 - 20.00 - Plaża Miejska w Gdyni: pokaz dynamiczny pojazdu podwodnego „Błotniak" zorganizowany przez Stowarzyszenie Rekonstrukcyjno - Historyczne w Gdyni.
Wstęp wolny, www.mw.mil.pl
„DAR POMORZA" Nabrzeże Prezydenta (Centralne Muzeum Morskie)
„Dar Pomorza" nazywany „Białą Fregatą", od 70 lat nieodłącznie związany jest z Gdynią. W tym roku obchodzi 100-lecie wodowania. Tej nocy jednostka zostanie udostępniona do zwiedzania, które w oprawie nocnej iluminacji, przy akompaniamencie zespołu szantowego „Kubryk" może stać się niezwykłą przygodą.
Wstęp 1 zł, www.cmm.pl
CENTRUM NAUKI EXPERYMENT, Aleja Zwycięstwa 96/98, Redłowo
Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni jest interaktywną wystawą i niecodzienną pracownią doświadczalną dla małych i dużych odkrywców. Działy EXPERYMENTU, takie jak: człowiek, środowisko, optyka, dźwięki czy fizyka pozwalają w ciekawy, i zabawny sposób spędzić wolny czas.
Każde ze stanowisk jest bezpośrednio udostępnione zwiedzającym: można, a nawet trzeba, wszystkiego dotknąć, wypróbować działanie rozmaitych urządzeń, przeprowadzać eksperymenty!
- godz. 20.00 - 21.00 - Noc z chemią - pokazy.
Ujrzymy czarodziejskie, kolorowe reakcje, spotkamy łagodnego wampira, przeżyjemy ogniste i kolorowe chwile, a także dowiemy się, jak wywołać Dżina z butelki!
- godz. 22.00 - 23.00 - Usłysz świat nietoperzy - interaktywna prezentacja.
To niepowtarzalna szansa na poznanie ciekawych zwyczajów tych nietypowych ssaków i poznanie „na własne uszy", świata ich dźwięków. Podczas spotkania dowiemy się także, co kryje w sobie las pod osłoną nocy...
- godz. 00.00 - 1.00 - Niebo nad EXPERYMENTEM - prezentacja astronomiczna.
Podczas fascynującej prezentacji dowiemy się, jakie tajemnice kryje w sobie kosmos! Oprócz wyżej wymienionych wydarzeń, przez cały czas trwania „Nocy Muzeów" w EXPERYMENCIE na Gości czeka:
- „Budowanie na dywanie" - konstrukcyjne zabawy, tym razem nie tylko dla najmłodszych. Sprawdź się w roli inżyniera - jak wysoką i jak stabilną budowlę ułożysz z dostępnych elementów?
- „Alko - gogle" - sprawdź działanie urządzenia pozwalającego zrozumieć, jak alkohol wpływa na nasze postrzeganie i zdolność poruszania się.
- Spotkanie z Leonardo da Vinci i jego niesamowitymi projektami! Dowiemy się, jak XVI-wieczny naukowiec zdołał wyprzedzić swoje czasy i jakie tajemnice kryją się w jego wynalazkach!
Wstęp 1 zł, www.experyment.gdynia.pl
Autobus w „Nocy Muzeów"
W nocy z 16 - 17 maja na ulice Gdyni wyjedzie zabytkowy autobus Mercedes 0305 oznaczony „NM". Będzie to specjalna, bezpłatna linia jeżdźąca trasą na której znajdą się instytucje uczestniczące w Nocy Muzeów.
Linia organizowana jest przez Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej „VETRA" z Gdyni oraz firmę autobusową Przewozy Autobusowe „GRYF" z Kartuz.
Trasa linii przebiegać będzie z dworca głównego PKP w Gdyni ul. Władysława IV i al. Zwycięstwa do Centrum Nauki „Experyment", a następnie al. Zwycięstwa i ul. Świętojańską pod Muzeum Miasta Gdyni (przystanek przy skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i Borcharda) oraz pod Statek - Muzeum „Dar Pomorza" (przystanek przy Centrum „Gemini") i dalej do dworca głównego PKP. Linia funkcjonować będzie od godz. 18.45 do godz. 1.10 z częstotliwością 35 - 40 min. Autobus zatrzymywać się będzie na wszystkich przystankach na trasie przejazdu. Przejazd dla pasażerów jest bezpłatny.
Na linii eksploatowany będzie historyczny autobus Mercedes O305 wyprodukowany w 1974 r. w Niemczech. Od nowości do 1983 r. woził mieszkańców Berlina, aby następnie trafić do Solingen a na początku 2000 r. do Polski, do firmy P.A. „Gryf" w Kartuzach, gdzie pracował na liniach autobusowych ZKM w Gdyni.
Jest to najstarszy jeżdżący po Europie autobus tego typu, który w dodatku zachował swój oryginalny wygląd - prawie niezmieniony od czasów wyprodukowania. 
Noc Muzeów w gdyni

ikona