911 (511) 2009-07-17 - 2009-07-23

Wakacje, wakacje, wakacje...

Tradycyjnie w Gdyni dla wszystkich, którzy spędzają wakacje w domu czeka mnóstwo atrakcji.
Doprawdy, żal wyjeżdżać! Poniżej kolejna porcja propozycji. Za tydzień inne ciekawe pomysły na spędzenie czasu wolnego.

Pomiędzy sztuką a nauką w Experymencie
Serdecznie zapraszamy w środę 22 lipca na spotkanie pt. „Pomiędzy sztuką a nauką". Podczas tej wizyty w Centrum Nauki EXPERYMENT duzi i mali Goście mogą postawić pierwsze aktorskie kroki, zadebiutować w „naukowych" scenkach i porozmawiać o sztuce aktorskiej.
Jeśli Ty i Twoje dziecko kochacie zabawę oraz fascynujecie się nauką, to środowe spotkanie jest właśnie dla Was! Czekamy na wszystkich artystów-naukowców!
Spotkanie „Pomiędzy sztuką a nauką" odbędzie się w trzech odsłonach (do wyboru): od 16.30, od 17.30 lub od 18.30 .
Udział w spotkaniu w ramach biletu wstępu do Centrum Nauki EXPERYMENT.
Centrum Nauki EXPERYMENT czynne jest od wtorku do niedzieli (oprócz poniedziałków) w godzinach 10.00 - 16.00. w środy EXPERYMENT czynny w godzinach 10.00 - 20.00. rezerwacja dla grup powyżej 10 osób, tel. (058) 735 11 37, www.experyment.gdynia.pl. Centrum Nauki EXPERYMENT, Pomorski Park Naukowo - Technologiczny, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia - Redłowo (teren byłej zajezdni).
Torpedownia w Babich Dołach
Mało znaną, trudno dostępną atrakcją Gdyni jest poniemiecka torpedownia w Babich Dołach (jedna z nielicznych tego typu w Europie). Ta żelbetonowa ruina budzi ciekawość wszystkich, którzy dostrzegają ją z klifowego brzegu. Przyciąga też uwagę twórców filmowych. Wybrano ją m.in. jako plener do odcinków seriali „Czterej pancerni i pies" oraz „Kryminalni", a także do nieukończonego filmu Andrzeja Żuławskiego „Na srebrnym globie".
Gdyńska torpedownia - wybudowany na wodzie obiekt testowania torped - powstała w 1941 roku. Była głównym elementem ośrodka badawczego Luftwaffe. Wybudowano ją w odległości 300 metrów od brzegu, w miejscu gdzie wody Zatoki Gdańskiej osiągają głębokość 10 metrów. Połączona była z lądem drewnianym pomostem, którym biegły tory kolejki wąskotorowej (służącej do transportowania testowanych torped). Do pomostu przylegała zabudowa małego portu. Po wojnie zniszczono ostatni odcinek molo przy torpedowni, aby utrudnić dostęp do budynku. Urządzenia z samej torpedowni w większości zostały przejęte przez Armię Czerwoną i wywiezione do ZSRR.
Rezerwat Kępa Redłowska
Rezerwat krajobrazowy jest usytuowany pomiędzy dzielnicami Orłowo i Kamienną Górą tuż nad samym morzem. Jest jednym z najpiękniejszych zakątków wybrzeża gdańskiego, ze wspaniałymi widokami na Gdynię i Zatokę Gdańską. Został utworzony w 1938 roku i jest najstarszym, a zarazem jednym z największych rezerwatów w województwie pomorskim. Powierzchnia jego wynosi 118,16 ha i obejmuje wschodnią część Kępy Redłowskiej (wznoszącej się do 91 m n.p.m.) wraz z kompleksem leśnym, urwistymi brzegami wybrzeża klifowego oraz plażą.
Rezerwat jest doskonałym miejscem do spacerów o każdej porze roku. Spacerując leśnymi ścieżkami nierzadko można spotkać zwierzęta: dzika, sarnę czy zająca.
Jak tam dotrzeć? Jeżeli wybierasz się pojazdem komunikacji miejskiej, to najlepiej dotrzeć do pętli w Redłowie (koło Szpitala Morskiego) - liniami: W, 105, 125 lub 180. Można także dotrzeć tam od strony Polanki Redłowskiej lub mola w Orłowie.
Zielone płuca Gdyni - Trójmiejski Park Krajobrazowy
Trójmiejski Park Krajobrazowy został utworzony w 1979 roku. Zajmuje powierzchnię około 20 ha. Jest położony na polodowcowych wzgórzach okalających Trójmiasto, Rumię, Redę i Wejherowo. Różnorodna rzeźba terenu charakteryzująca się stromymi wzgórzami i różnicami w wysokości terenu sięgającymi 80 metrów, w zacienionych dolinach płyną wartkie potoki (np. Kaczy Potok, Swelina), a w licznych zagłębieniach terenu występują torfowiska lub śródleśne jeziora (np. Wyspowo, Borowo). W czasie leśnych spacerów często można zobaczyć drzewa pomalowane paskami w kolorach: czerwonym, czarnym i żółtym. Tymi kolorami oznaczono 3 przechodzące przez Gdynię szlaki turystyczne.
Szlak żółty - Wzgórzami Trójmiasta liczy 44,5 km długości, z czego na terenie Gdyni znajduje się 19 km. Zaczyna się w okolicach dworca Gdynia Główna PKP, przebiega przez okolice cmentarza Witomińskiego aż do Potoku Kacza, i dalej przez Kacze Buki. Jeśli chcemy iść dalej szlak doprowadzi nas aż do Gdańska. Na szlaku spotkamy ciekawe przystanki: Wzniesienie Marii i Góra Donas, Matemblewo z Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej, Sobótka. Jest to szlak pieszy, tylko na niektórych fragmentach nadaje się do jazdy na rowerze.
Drugim szlakiem jest szlak Wejherowski (czerwony), który liczy 50,8 km (na terenie Gdyni 18,4 km). Zaczyna się w Sopocie Kamiennym Potoku, kończy w Wejherowie. W Gdyni przebiega w okolicach Bernadowa, Chwarzna i Witomina. Szlak ten można scharakteryzować jako dość łatwy dla pieszego, niestety jazda na rowerze momentami jest mocno utrudniona. Ciekawe miejsca szlaku to: urocze Piekiełko, Pucka Góra, a w okolicach Wejherowa - Pałac Przebendowskich.
Szlak Zagórskiej Strugi (czarny) ma długość 56 km, na terenie Gdyni 15,1 km. Szlak ma swój początek w okolicach stacji Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana, przez Witomino, do Potoku Kacza i poprowadzi nas dalej do Wiczlina. Trasa przechodzi przez najwyższą w okolicach Trójmiasta Górę Krzyżową. W czasie wędrówek „czarnym" szlakiem możemy obejrzeć wiele atrakcji: rezerwat świerku i jesiona wyniosłego, malowniczy potok Zagórska Struga (od niego szlak wziął swoją nazwę), na końcowym odcinku znajduje się największa atrakcja szlaku - Kalwaria Wejherowska.
Więcej na stronie: http://www.tpkgdansk.pl
Szlak turystyczny „Źródło Marii" Marszruta o długości 10,5 km, oznaczona kolorem czarnym rozpoczyna się w Osowej w Gdańsku a kończy w Wielkim Kacku w Gdyni - lub odwrotnie. Na terenie Gdyni długość szlaku to 6 km.Trasę można pokonać szybkim krokiem przez 2,5 godziny.
Wędrówka zaczyna się na stacji kolejowej w Osowej. Biegnie przez Czarne Błoto, Jezioro Wysockie, Górę Studencką, Końskie Łąki, torowisko przy ul. Źródło Marii, kapliczkę Źródło Marii, aleję daglezjową, przecina Obwodnicę Trójmiasta i kończy się przy ul. Chwaszczyńskiej w Gdyni. Cała trasa wiedzie przez urocze tereny leśne położone na wzgórzach i pagórkach. Na szlaku są trzy drzewa - pomniki przyrody: dąb, buk i daglezja oraz kapliczka z pomnikiem NMP w Źródle Marii, postawiona w podzięce za cud - uratowanie od śmierci uczestników wypadku kolejowego.
11 Bateria Artylerii w Gdyni Redłowie
Bateria w Redłowie zbudowana została na przełomie lat 40 i 50 XX w. do obrony portu wojennego w Gdyni przed atakami od strony morza. Organizatorem i dowódcą baterii w jej początkach był kmdr Zbigniew Przybyszewski, bohater kampanii wrześniowej, później ofiara represji stalinowskich. Bateria składała się z czterech żelbetowych stanowisk dla dział kalibru 130 mm.
Oprócz stanowisk artylerii, zbudowano kilka schronów i wieżę obserwacyjną, (które znajdują się na terenie wojskowym).
Jest ona nie lada atrakcją zwłaszcza dla miłośników historii i fortyfikacji, gdyż większość armat z kilku innych analogicznych baterii została usunięta lub zniszczona. Do baterii można dotrzeć z Polanki Redłowskiej oznakowanym szlakiem (kolorem brązowym).
Tablica informacyjna znajduje się na plaży, poniżej baterii.
Molo w Orłowie
Pierwsze molo w Orłowie wybudowano w 1934 r. i miało wtedy 420 m długości. Ostatni remont w 2007 roku. Dziś ma 180 m.
Na molo odpocząć można na nowych ławkach, oświetlonych ładnymi, stylowymi lampami. Wstęp na molo jest bezpłatny.

ikona