Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
946 (546) 2010-04-02 - 2010-04-08

„Weekend z żółwiem zielonym

Jedyny w Polsce żółw zielony wraca do Akwarium Gdyńskiego MIR. Po dziewięciomiesięcznej rekonwalescencji.
Dzięki współpracy Akwarium Gdyńskiego MIR i Ozeaneum w Stralsundzie, żółwiem zajęli się specjaliści z Niemiec. Nasz żółw cierpiał na dolegliwości przewodu pokarmowego, które skutecznie wyleczono.
W Stralsundzie przeszedł również zabiegi pielęgnacyjne skorupy - między innymi skorupa została odchudzona. Zapraszamy Państwa na specjalny „Weekend z żółwiem zielonym". W Akwarium żółw przebywa w zbiorniku technicznym, niedostępnym na co dzień dla publiczności.
W dniach 10 - 11 kwietnia 2010 r. będzie można oglądać żółwia w trakcie zorganizowanych wycieczek na zaplecze techniczne w godzinach otwarcia Akwarium. W tym czasie również najmłodsi będą mogli dać upust swojej twórczości w „Żółwiowej pracowni plastycznej". Żółwie zielone mieszkają w ciepłych wodach o pełnym zasoleniu. Ich nazwa pochodzi od koloru tkanki tłuszczowej.
Dorosłe żółwie mogą mieć półtora metra długości i ważyć nawet 200 kg, choć zwykle są mniejsze. Najczęściej można je spotkać wzdłuż wybrzeży i w pobliżu wysp w strefie tropikalnej i subtropikalnej.
Żółwie zielone żywią się głownie trawą morską i algami. Są to zwierzęta długowieczne - żyją nawet ponad sto lat i niemal całe życie spędzają w wodzie.
Na ląd wychodzą tylko samice, raz na 2 - 3 lata. Na plaży, na której same przyszły na świat, w specjalnie wykopanych dołkach składają jaja. Po 50 - 70 dniach wylęgają się z nich młode. Żółwi morskich jest już bardzo mało i dlatego objęte są ścisłą ochroną.

ikona