Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
974 (574) 2010-10-22 - 2010-10-28

10 lat temu pożegnaliśmy Franciszkę Cegielską

22 października 2010 r. mija 10 lat od śmierci Franciszki Cegielskiej, Posłanki na Sejm III kadencji i Minister Zdrowia, a w latach 1990 - 1998 Prezydent Gdyni.
Żegnała Ją cała Gdynia i niemal cały rząd RP, posłowie, koledzy - samorządowcy. Była powszechnie darzona szacunkiem za mądrość, odwagę, uczciwość i skuteczność, a zarazem szczerze lubiana za kobiecy urok, ciepło i serdeczność.
Pod jej rządami - bo była niewątpliwym i charyzmatycznym liderem podobnych sobie entuzjastów demokratycznych przemian - Gdynia rozkwitła inicjatywami stając się - jak u swego zarania, przed II wojną światową - synonimem sukcesu i przedsiębiorczości.
Nazywano ją "polską Margaret Thatcher", "Żelazną Franką" - a sama mówiła, że „jeśli kobieta chce do czegoś dojść, musi umieć i pracować dwa razy więcej niż mężczyzna". Jej życie wypełnione było przede wszystkim obowiązkami i zadaniami, które sobie wyznaczała. Potrafiła jednak znaleźć czas na teatr, koncert, dobry film. Bardzo lubiła jazz, a gdyński Sax Club miał w niej swoją serdeczną patronkę. Nawet z daleka, gdy już nie była Prezydentem Gdyni lecz posłanką na Sejm i Ministrem Zdrowia...
W uznaniu wybitnych zasług Rada Miasta Gdyni, w lutym 2000 r. przyznała Jej Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. W hołdzie i dla uczczenia pamięci Franciszki Cegielskiej, kilka dni po pogrzebie - Jej imieniem nazwany został - rozpoczęty za Jej prezydentury - węzeł komunikacyjny, o kluczowym znaczeniu dla Gdyni. Rok później zaś - z inicjatywy uczniów, nauczycieli i rodziców Franciszka Cegielska została patronem Szkoły Podstawowej nr 47 w dzielnicy Dąbrowa, o budowie której zresztą na początku swej pracy w gdyńskim samorządzie zdecydowała. Dobrą edukację młodzieży Franciszka Cegielska uważała za najlepszą inwestycję w rozwój Gdyni i kraju...
Franciszka Cegielska pozostanie na zawsze w panteonie najbardziej dla Miasta zasłużonych, obok Eugeniusza Kwiatkowskiego, czy ostatniego przed wybuchem II wojny światowej komisarza Rządu RP w Gdyni - Franciszka Sokoła. Dla przyjaciół pozostanie na zawsze we wspomnieniach - Mądrą i Kochaną Franciszką.

Franciszka Cegielska

Fot. Łukasz Głowala/KFP

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zaprasza na uroczystości przypominające niezwykłą dla polskiego samorządu i Gdyni śp. Franciszkę Cegielską 22 października 2010 r. w 10. rocznicę śmierci. Program:
- godz. 12.00 - złożenie kwiatów na grobie śp. Franciszki Cegielskiej (cmentarz Gdynia - Witomino). W uroczystości zapowiedział udział Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek;
- godz. 16.00 - wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Franciszka Cegielska - klisze wspomnień" w Galerii Ratusz Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54). Wystawę zwiedzać można do 5.11, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00;
- godz. 17.00 - Msza św. w kościele Najświętszej Maryi Panny przy ul. Świętojańskiej;
- godz. 17.00 - emisja filmu „Franka" - TVP Gdańsk;
- godz. 19.00 - emisja filmu „Franka" - Telewizja z Pomorza CSBTV;
Dodatkowe emisje również w: sobotę, 23 października o godz 14.00 i niedzielę, 24 października o godz. 17.00.
Z kolei specjalne pokazy filmu „Franka" przygotowano w dniach 23 - 24 października w Klubie Filmowym, ul. Waszyngtona 1 (obok stoczni Nauta). Godziny seansów: 11.00, 12.30, 14.00, 15.30, 17.00 i 18.30.
Uwaga, na seanse obowiązują bezpłatne zaproszenia do odebrania w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. 3 Maja 27/31 w piątek, 22.10, do godz. 19.00 do wyczerpania zapasów.

ikona