Aktualności

PGNIG ćwiczy #wGdyni bezpieczne bunkrowanie statków

Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze w Porcie Gdynia / fot. Dorota Nelke

Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze w Porcie Gdynia / fot. Dorota Nelke

Pokazowe ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze odbyły się dzisiaj w Porcie Gdynia. Ich celem było wypracowanie standardów bezpieczeństwa podczas bunkrowania* statków skroplonym gazem ziemnym (LNG). Efektem będzie przygotowanie pierwszej w Polsce technologicznej instrukcji bunkrowania statków.

Ćwiczenia polegały na przeprowadzeniu działań ratowniczo-gaśniczych w trakcie pożaru i rozlewu LNG na lądzie i do wody. Dodatkowo odbył się pokaz działania urządzeń zabezpieczających operację bunkrowania statków. Kierująca ćwiczeniami Ratownicza Stacja Górnictwa Otworowego PGNiG to pierwsza w Polsce i czwarta na świecie jednostka, która zapoczątkowała szkolenia z zakresu bezpiecznego prowadzenia prac przy usuwaniu awarii instalacji i pożarów LNG. W szkoleniu, które odbyło się na specjalnie przygotowanym obszarze Portu Gdynia, wzięły udział polskie służby strażackie, takie jak: Portowa Straż Pożarna ZMPG, Komenda Miejska PSP w Gdyni oraz Lotos Straż.

Ponieważ zastosowanie LNG w żegludze pozwala armatorom zredukować koszty operacyjne, przy jednoczesnym spełnieniu wszelkich, coraz bardziej restrykcyjnych norm emisyjnych popularność tego paliwa będzie rosła. Zgodnie z dyrektywą w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, najpóźniej do końca 2025 r., w portach morskich powinna powstać odpowiednia liczba punktów bunkrowania LNG, umożliwiając poruszanie się jednostek żeglugi śródlądowej lub statków morskich napędzanych tym paliwem po całej sieci bazowej TEN-T. W przypadku Polski mają to być: Gdynia, Gdańsk, Szczecin oraz Świnoujście.

Organizatorem ćwiczeń było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które najpóźniej od stycznia 2019 r. zamierza komercyjnie bunkrować statki skroplonym gazem ziemnym (LNG).

*bunkrowanie - pobieranie paliwa do zbiorników jednostki pływającej

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 10.09.2018 15:00
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke (d.nelke@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.02.2019 15:10
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona