Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Aktualności

Gdynia na konferencji przeciwko przemocy

Konferencja „Kiedy konflikt rodziców staje się za trudny dla dziecka…”

Konferencja „Kiedy konflikt rodziców staje się za trudny dla dziecka…”

Gdy rodzice z różnych powodów postanawiają się rozstać, dla dzieci bardzo często oznacza to dramat mogący odcisnąć piętno na ich psychice. W jaki sposób – poprzez pracę z rodzicami - minimalizować krzywdy ponoszone przez dzieci oraz jak prawidłowo rozpoznawać niepokojące symptomy konfliktu między dorosłymi rozmawiać będą w najbliższy poniedziałek specjaliści z Trójmiasta.    

6 listopada w Hali Widowiskowo - Sportowej Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu odbędzie się konferencja „Kiedy konflikt rodziców staje się za trudny dla dziecka…”. Współorganizują ją zespoły interdyscyplinarne ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie z Gdyni, Gdańska i Sopotu.
W wykładach i warsztatach uczestniczyć będą pracownicy i przedstawiciele m.in. ochrony zdrowia, policji, pomocy społecznej, oświaty, żłobków, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych oraz inni specjaliści zaangażowani w interdyscyplinarną pomoc dla rodzin z dziećmi.

- Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie to wielowarstwowy problem społeczny, który jak żaden inny wymaga sprawnego przepływu informacji, wymiany doświadczeń, dobrych praktyk i efektywnej współpracy specjalistów na co dzień – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Współpraca specjalistów z całego Trójmiasta zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie to krok w bardzo dobrym kierunku. Bo choć Wojewódzki Zespół Interdyscyplinarny powstał w 2002 roku, to tego typu konferencja, sygnowana przez fachowców z Gdyni, Gdańska i Sopotu, odbywa się po raz pierwszy.



Gdyński Zespół Interdyscyplinarny działa od sierpnia 2010 roku. Jednak dużo wcześniej, bo już w 2007 roku, Gdynia była pionierem w tym obszarze realizując porozumienie „Wspólnie przeciw patologiom”, podpisane przez prezydenta miasta, Komendanta Miejskiego policji i prezesa Sadu Rejonowego. Obecnie gdyński zespół jest jednym z najliczniejszych w Polsce - składa się ze 142 osób. Tworzą sprawnie działającą koalicję instytucji, organizacji i specjalistów, m.in. przedstawicieli policji, pomocy społecznej, straży miejskiej, wydziałów Urzędu Miasta, Powiatowego Urzędu Pracy, kuratorów, placówek specjalistycznych, organizacji pozarządowych, ochrony zdrowia, oświaty, prokuratury i żandarmerii wojskowej. Członkami zespołu są również pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. Bezpieczeństwa Miasta i Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Rodziny.

Zespołu Interdyscyplinarnego jest zbudowanie między przedstawicielami zaangażowanych instytucji relacji mających realny wpływ na tych, którzy w zespole osobiście nie zasiadają – podkreśla Hanna Żółkoś-Margońska, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Gdyni. – Chodzi o to, by szefowie zdając sobie sprawę z tego, czego wymaga procedura Niebieska Karta, czyli bezpośredniego działania w indywidualnych sprawach, umożliwiali swoim pracownikom prowadzenie tych czynności.

Zespół Interdyscyplinarny sprawdza każdy sygnał, który do niego dotrze. Interweniuje w przypadku każdej formy przemocy: fizycznej, psychicznej, ekonomicznej, seksualnej, ale też w sytuacji zaniedbania. Zadaniem jego członków nie jest karanie czy wyciąganie konsekwencji. Zespół potwierdza - lub nie - podejrzenia co do stosowania przemocy.

- Z naszego doświadczenia wynika, że konflikty między rodzicami potrafią być niszczycielskie dla dzieci, a pamiętajmy, że one są jak mokry cement. Co na nie upadnie odciska, swój ślad i zastyga – zauważa Hanna Żółkoś-Margońska. - Nam, dorosłym, nie wolno zapomnieć o tym, czego sami potrzebowaliśmy od świata gdy byliśmy dziećmi – czyli troskliwej obecności kochających i rozumiejących nas rodziców. Mimo, że czasem związki między małżonkami czy partnerami nie wytrzymują próby czasu, rodzicami jesteśmy do końca życia.

Żródło: MOPS Gdynia

  • ikonaOpublikowano: 02.11.2017 11:09
  • ikona

    Autor: Agnieszka Janowicz (a.janowicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.11.2017 15:12
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona