Aktualności

Kontrola drogowa – jak się zachować

Kontrola policji. Fot. Facebook / Komenda Miejska Policji w Gdyni

Kontrola policji. Fot. Facebook / Komenda Miejska Policji w Gdyni

10.02.2022 r.

W kraju trwają zimowe ferie, za kilka dni rozpoczynają się na Pomorzu. To oznacza większy ruch na trasach, a co za tym idzie częstsze kontrole policyjne. Trzeba więc wiedzieć, jak podczas nich się zachować. Wczoraj weszło w życie nowe rozporządzenie MSWiA w sprawie kontroli ruchu drogowego.

W czasie ferii ruch samochodów i autokarów związany z wyjazdami na wypoczynek wzrasta. Aby zapewnić bezpieczeństwo na drogach policja sprawdza prędkość jazdy oraz sposób przewożenia pasażerów, a także trzeźwość kierowców i stan techniczny pojazdów, w tym prawidłowe oświetlenie.

Oczywistością jest, że kierowcy powinni myśleć przede wszystkim o bezpieczeństwie swoim, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego, ale warto mieć w tyle głowy również nowe - wyższe stawki mandatów, które obowiązują od początku stycznia br. Zbyt ciężka noga może teraz kosztować mistrza kierownicy nawet 2,5 tys. zł. Maksymalny mandat, jaki może wlepić drogówka to 5 tys. zł lub 6 tys. zł przy zbiegu wykroczeń. Wzrosła także maksymalna liczba punktów karnych za jedno wykroczenie z 10 do 15.

A jak powinien zachować się kierowca i jego pasażerowie podczas policyjnej kontroli?

W środę, 9 lutego br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 stycznia br. w sprawie kontroli ruchu drogowego.

Z instrukcji dla kierowców pojazdów silnikowych (samochodów i motocykli) oraz motorowerów dowiadujemy się, że w momencie, gdy kontrolujący daje polecenie lub sygnał do zatrzymania się, należy pojazd zatrzymać i z rękoma położonymi na kierownicy poczekać na podejście kontrolującego. Dopiero na jego polecenie kierujący może wyłączyć silnik, włączyć światła awaryjne i umożliwić dokonanie identyfikacji pojazdu oraz udostępnić komorę silnika, bagażnika i inne miejsca w pojeździe. Oznacza to, że także kierujący motocyklami i motorowerami powinni poczekać na podejście kontrolującego z rękoma na kierownicy, a zatem i w kasku na głowie. Rozporządzenie MSWiA dotyczy także pasażerów, bowiem zarówno kierowca jak i oni mogą wysiąść z samochodu lub zsiąść z jednośladu tylko za zezwoleniem kontrolującego.

Kontrolującego, czyli kogo?

Do kontroli pojazdów upoważnieni są policjanci – umundurowani w każdym miejscu, a nieumundurowani tylko na obszarze zabudowanym; umundurowani strażnicy miejscy lub gminni, umundurowani strażnicy leśni i funkcjonariusze Straży Parku, a także osoby działające w imieniu zarządcy drogi. Wszystkie wymienione osoby, poza policją, muszą posiadać specjalne upoważnienie do kontroli drogowej.