Aktualności

Pokazy KOZA w Gdańsku czyli jak zwalczamy niską emisję

Konferencja „Ograniczenie niskiej emisji na Pomorzu. Monitoring, inwestycje, edukacja”, fot. Grażyna Pilarczyk

Konferencja „Ograniczenie niskiej emisji na Pomorzu. Monitoring, inwestycje, edukacja”, fot. Grażyna Pilarczyk

7 lutego w Gdańsku, w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej spotkali się samorządowcy z Pomorza, by dyskutować o sposobach ograniczenia niskiej emisji. Gdynia przygotowała pokaz prawidłowego rozpalania w piecu, przedstawiła doświadczenia z eksploatacji autobusów na CNG i opowiedziała o tym, jak miasto zwalcza zjawisko niskiej emisji.

Ponad sto osób odpowiedziało na zaproszenie organizatorów, by podzielić się doświadczeniami, jak zwalczać zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza pyłami PM10, najbardziej szkodliwymi dla naszego zdrowia. Otwarta konferencja „Ograniczenie niskiej emisji na Pomorzu. Monitoring, inwestycje, edukacja” trwała ponad sześć godzin. Okazuje się, że stan powietrza na Pomorzu jest dobry, ale każde, nawet najmniejsze działanie na rzecz poprawy jakości powietrza jest ważne.

Gdynia miała okazję zaprezentować się jako miasto ekologiczne, które od bardzo wielu lat inwestuje w transport przyjazny środowisku. Piotr Topolewicz, wiceprezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej, przedstawił oszczędności dla kieszeni podatnika i dla środowiska, wynikające z eksploatacji autobusów na sprężony gaz ziemny (CNG). Aktualnie po Gdyni jeździ 32 takich pojazdów, na ogólną liczbę 261 autobusów. Biorąc pod uwagę koszt gazu, jego zużycie, wyższy koszt ich zakupu i przeglądów, okazuje się, że i tak są one o ok. 10-13% tańsze w eksploatacji niż pojazdy z silnikiem diesla. Z prezentacji wynikało także, że obecna norma EURO 6 dla nowych silników diesla to nadal całkiem spora dawka zanieczyszczeń, w tym pyłów wydostających się z rury wydechowej, kiedy zestawimy ją z emisją pojazdów napędzanych CNG.

Bardzo duże zainteresowanie wzbudziło wystąpienie Dariusza Wiśniewskiego, komendanta gdyńskiej Straży Miejskiej. Opowiedział on o działaniach Ekopatrolu i innych działaniach gdyńskiej SM, związanych z ochroną środowiska, między innymi o badaniach prób popiołu i udowodnieniu w ten bezsporny sposób faktu palenia śmieci w domowym piecu. Jednak największe zainteresowanie wzbudził pokaz prawidłowego rozpalania, znany już jako projekt K.O.Z.A ( Korzystne Ograniczanie Zanieczyszczenia Atmosfery).

Pokaz prawidłowego rozpalania w piecu, fot. Grażyna Pilarczyk

Po pokazie przedstawiciele Rumi, Sopotu i Kosakowa zainteresowali się możliwością przeprowadzenia takich pokazów w ich mieście, a sam pokaz wzbudził dyskusję, czy rzeczywiście metoda odgórnego rozpalania jest efektywniejsza. Hanna Górecka – Banasik, kierownik samodzielnego referatu ds. energetyki, zaprezentowała kilka gdyńskich projektów, między innymi termowizję w budynkach jedno i wielorodzinnych, termomodernizację budynków komunalnych, projekty edukacyjne, dopłaty do wymiany pieców i naszą współpracę z PGNiG, PGE i OPEC.

Konferencja „Ograniczenie niskiej emisji na Pomorzu. Monitoring, inwestycje, edukacja”, fot. Grażyna Pilarczyk

Okazało się, że takie spotkania są okazją do pokazania własnych osiągnięć, ale i zapoznania się z doświadczeniami innych samorządów. Organizator konferencji właśnie rozpoczął kolejny nabór wniosków do konkursu „Czyste Powietrze Pomorza”, w którym Gdynia ma szansę zdobyć nowe środki na działania związane z przeciwdziałaniem zanieczyszczeniom powietrza.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 08.02.2018 13:11
  • ikona

    Autor: Grażyna Pilarczyk (g.pilarczyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.02.2018 15:03
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona