Aktualności

Wichura nie zaskoczy z aplikacją gdynia.pl

fot. Jan Ziarnicki

fot. Jan Ziarnicki

Przez Pomorze właśnie przeszło duże załamanie pogody. Silny wiatr, wysoki poziom wody w strefie przybrzeżnej, gołoledź, duże opady śniegu – tych zjawisk doświadczyliśmy. Każdy, kto pobrał i korzysta z aplikacji gdynia.pl, otrzymał z odpowiednim wyprzedzeniem meteorologiczne ostrzeżenia przed silnym wiatrem drugiego stopnia. Warto wiedzieć zawczasu i być przygotowanym na tak niespodziewanie trudne warunki pogodowe, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Aplikację pobrało już prawie dwa tysiące osób. 
 
Pierwszy komunikat o nadchodzącej wichurze został umieszczony w Nowy Rok, o godzinie 13.36. Był to komunikat drugiego stopnia. W trzystopniowej klasyfikacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) oznacza to wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia, a trzeciego stopnia niszczenie zabudowań, zrywanie dachów, niszczenie linii napowietrznych, duże szkody w drzewostanie, znaczne utrudnienia w komunikacji, zagrożenie życia.  
 
Otrzymanie z odpowiednim wyprzedzeniem ostrzeżenia o nadciągającej wichurze, w której prędkość wiatru zbliżała się 100 km/h, pozwoliło na odpowiednie przygotowanie się. Kolejne powiadomienie zostało rozesłane 2 stycznia, o godz. 15.32 i można się było z niego dowiedzieć, że wiatr osłabnie w czwartek, 3.01, około południa i tak właśnie się stało.

Komunikat i co dalej

Zachęcamy do korzystania z powiadomień o komunikatach. Pojawiają się tam wszystkie ostrzeżenia, wydane przez IMGW lub Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, które są ważne dla naszego bezpieczeństwa. Większość osób może uznać takie komunikaty za nieistotne, zwłaszcza jeśli są w sile wieku, mają nowe, sprawne samochody i czują się w pełni bezpieczni. Jednak takie poczucie bezpieczeństwa to tylko ułuda. Każdy powinien brać pod uwagę czarny scenariusz, jeśli wychodzi z domu w taki dzień jak ponoworoczna środa. Wiedząc o nadchodzącej wichurze, powinniśmy zwrócić uwagę na ogrody i domowe balkony, schować wszystko to, co może sfrunąć i wyrządzić komuś krzywdę. Nasz ubiór i obuwie też muszą być tak dobrane, by w razie nieprzewidzianego postoju w podróży do i z pracy nic złego się nie przydarzyło.
Pamiętajmy też o osobach w starszym wieku. Warto do nich zadzwonić, zapytać, jakie mają plany i poprosić, by najlepiej pozostały w domu. W czasie tak silnego wiatru często zdarzają się przerwy w dostawie prądu. I to właśnie brak prądu, który trwa dłużej niż kilka godzin, okazuje się często dużym problemem. Sprawdźmy zawczasu, czy mamy w domu zapałki, świece, baterie do radia, sprawną dużą latarkę, zapas wody. Może się zdarzyć, że brak prądu unieruchomi naszą pompę do studni, a nawet jeśli korzystamy z sieci wodociągowej, może dojść do przerw w dostawie wody z powodu braku zasilania pomp na ujęciu wody.
Trzeba też pamiętać o tym, że członkom rodziny mogą się rozładować komórki i w przypadku, gdy rodzina jest rozdzielona, dzieci są w szkole a dorośli w pracy, może nie być z nimi kontaktu. Rozwiązaniem są popularne powerbanki, w które warto wyposażyć nasz pociechy, jeśli wiemy, że idzie wichura. Najważniejsze to wyobraźnia i przewidywanie zdarzeń. Silny wiatr może też uszkodzić dom lub nasze auto. Upewnijmy się, że nie stoi pod drzewem lub w innym miejscu, gdzie może zostać uszkodzone.

Co jeszcze w aplikacji gdynia.pl

Warto przyjrzeć się pełnemu pakietowi usług i możliwości, jakie oferuje aplikacja gdynia.pl. Po pobraniu aplikacji, w sposób automatyczny są zaznaczane wszystkie opcje powiadomień. Są to powiadomienia o komunikatach związanych z sytuacjami kryzysowymi, powiadomienia o nowych artykułach, powiadomienia o nowo wprowadzonych zgłoszeniach. Można też skorzystać z powiadomień o imprezach, które są organizowane w najbliższej okolicy lub zaznaczyć opcję: pomiń imprezy. Jeśli nie chcemy, by aplikacja generowała powiadomienie po publikacji każdego nowego artykułu, informującego o ciekawych wydarzeniach z życia Gdyni i gdynian, możemy „odznaczyć” pole „co nowego” w ustawieniach powiadomień. Z kolei funkcja „zgłoszenie” pozwala każdemu na przesłanie zgłoszenia o awarii lub usterce, którą zauważył, wraz ze zdjęciem. Służby miejskie, po usunięciu usterki, w tej samej aplikacji umieszczają informację, że wszystko jest już w porządku. Ten blok funkcji aplikacji nosi nazwę „Asystenta mieszkańca”.

Ważne, by nie rezygnować z ostrzeżeń pogodowych i hydrologicznych, bo mogą uratować nasze mienie, a czasem i życie.

ikona