Aktualności

60 lat Szkoły Podstawowej nr 37 w Gdyni

60-lecie Szkoły Podstawowej nr 37 // fot. Katarzyna Balcerzak

60-lecie Szkoły Podstawowej nr 37 // fot. Katarzyna Balcerzak

Szkoła Podstawowa nr 37 im. Obrońców Kępy Oksywskiej w Gdyni właśnie świętuje swoje 60-lecie. Uroczysta gala, która odbyła się w szkolnej auli, zgromadziła licznych gości, w tym przedstawicieli władz miasta, kuratorium oświaty oraz dawnych i obecnych dyrektorów. Wydarzenie uświetniły występy uczniów, wystawa historyczna oraz niespodzianki przygotowane przez absolwentów i uczniów szkoły.

 
60 lat edukacji i tradycji
 
Szkoła Podstawowa nr 37 im. Obrońców Kępy Oksywskiej w Gdyni obchodzi w tym roku swoje 60-lecie. Historia placówki, sięgająca 1964 roku, jest jednak znacznie dłuższa. Pierwsze szkoły na Wiczlinie, funkcjonowały już w okresie międzywojennym, a ich nauczycielami byli m.in. Feliks Strongowski i Franciszek Suchorz. Po zniszczeniach wojennych, szkoły stopniowo odbudowywano, by w 1964 roku otworzyć nowoczesną Szkołę Podstawową nr 37.
 
Pierwszą dyrektorką nowo powstałej szkoły została Wanda Wansel, która zapoczątkowała jej dynamiczny rozwój. W latach 80. dzięki staraniom społeczności lokalnej powstała sala gimnastyczna, a w 2012 roku rozpoczęto rozbudowę szkoły, która zaowocowała powstaniem nowoczesnych budynków przypominających statek. W 2015 roku utworzono Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Gdyni, a w 2022 roku ukończono budowę kolejnych sal dydaktycznych, co umożliwiło przeniesienie XVII LO do nowego gmachu.
 
Dziś Szkoła Podstawowa nr 37 jest częścią Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 i kształci 1184 uczniów. Pracuje w niej 207 osób, w tym 153 nauczycieli. Placówka angażuje się w liczne projekty edukacyjne, takie jak Microsoft Innovate Educator Expert, Erasmus czy eTwinning, dzieląc się wiedzą z innymi szkołami.
 
- Z okazji jubileuszu 60-lecia pragnę serdecznie pogratulować całej społeczności szkolnej – mówi Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni. - Dzięki wspólnemu zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i rodziców, szkoła ta jest miejscem wyjątkowym, które łączy tradycję z nowoczesnością. Niech kolejne lata działalności będą pełne sukcesów, inspiracji i niezapomnianych chwil.
 
Uroczystość jubileuszowa
 
Gala jubileuszowa rozpoczęła się hymnem i wprowadzeniem sztandaru. Uczniowie zaprezentowali swoje występy, a także przygotowali portrety nauczycieli, które były częścią wystawy przedstawiającej historię szkoły. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Jerzy Wiśniewski z pomorskiego kuratorium oświaty, przedstawiciele Urzędu Miasta Gdyni, dyrektor i sekretarz urzędu Łukasz Kobus, Mariola Śrubarczyk-Cichowska i Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta w Gdyni, a także przedstawiciele związków zawodowych, byli i obecni dyrektorzy szkół oraz przewodnicząca Rady Rodziców.
 
- Składam serdeczne podziękowania całej społeczności szkolnej, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, rodzicom i uczniom, przedstawicielom władz oświatowych, samorządowych oraz zaprzyjaźnionym instytucjom za pomoc i zaangażowanie, bez których nasze osiągnięcia i zmiany zachodzące w szkole byłyby niemożliwe. To dzięki wspólnym wysiłkom możemy dziś być dumni i mówić, że nasza szkoła była i jest szkołą niezwykłą, o niepowtarzalnym klimacie, osiągnięciach i aspiracjach – powiedział dyrektor szkoły, Witold Chudyszewicz.
 
Z przyczyn niezależnych, obecny dyrektor szkoły, Witold Chudyszewicz, nie mógł brać udziału w uroczystościach, jednak dzięki nowoczesnym technologiom pojawił się na ekranie. Wielką niespodzianką były również nagrania w formie Expressu Wiczlińskiego i ciekawostki przygotowane przez uczniów szkoły. Pozdrowienia dla szkoły przekazali również m.in. Maciej Orłoś, Maciej Kurzajewski i Rafał Ostrowski. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem jubileuszowym tortem.
 
Szkoła Podstawowa nr 37 to nie tylko budynki, ale przede wszystkim ludzie – dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie, którzy przez lata tworzyli jej historię i wciąż kształtują jej przyszłość.

Serdecznie gratulujemy.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 14.06.2024 15:07
  • ikona

    Autor: Aleksandra Regulska (aleksandra.regulska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.06.2024 08:39
  • ikonaZmodyfikował: Aleksandra Regulska
ikona