Aktualności

Bezpieczeństwo najmłodszych niezwykle ważne w Gdyni

Grupa osób

Ważne szkolenie miało miesjsce w Spilno Gdynia // fot. Katarzyna Balcerzak

Jak wspierać dzieci gdy dochodzi do przemocy domowej? Jak działa procedura Niebieskiej Karty? To tematyka szkolenia, które dla gdyńskich psychologów i pedagogów zorganizował Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczyciela, a poprowadzili specjaliści z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zainteresowanie ze strony pedagogów było niespodziewanie duże, ale w Spilno Gdynia wystarczyło miejsc dla wszystkich chętnych.

 
Wczoraj, 15 lutego 2024 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego czyli tzw. ustawa Kamilka. Jednocześnie zaczynają obowiązywać przepisy nakładające obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich we wszystkich placówkach, które pracują z dziećmi.
Również wczoraj w Spilno Gdynia odbyło się szkolenie dla psychologów i pedagogów pracujących z dziećmi, które jest częścią całego cyklu szkoleń prowadzonych w naszym mieście przez Gdyński Ośrodek Doskonalenie Nauczycieli.
 
- Szkolenia dla specjalistów pracujących z dziećmi, mających na celu również zapobieganie przemocy, prowadziliśmy w Gdyni zanim jeszcze powstał projekt ustawy i zmian na poziomie ogólnopolskim - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Dokładamy wszystkich możliwych starań i sił, by najmłodsi mieszkańcy miasta mogli u nas liczyć na będące na najwyższym poziomie wsparcie na każdym etapie edukacji, niezależnie od problemów jakich doświadczają.

 
Warsztaty dla uczestników spotkania przygotowali: Edyta Sinacka-Kubik – psychoterapeuta, kierownik Zespołu Pomocy psychologicznej MOPS Gdynia, Aleksandra Rusak – kierownik Zespołu ds. Profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych MOPS Gdynia i Hanna Żółkoś-Margońska – kierownik Zespołu ds. Przeciwdziałania przemocy domowej MOPS Gdynia.
 
- W Gdyni mamy fantastycznych ekspertów, którzy chętnie dzielą się wiedzą, współpraca między specjalistami, to niezwykle cenna umiejętność, którą chcemy rozwijać  – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent ds. innowacji. – Nie ma kompromisów w dbaniu o bezpieczeństwo najbardziej bezbronnych.
 
Potrzebę wymiany doświadczeń zauważają również eksperci z Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.
 
- Z naszych doświadczeń wynika, że takie spotkania są niezwykle potrzebne – mówi Wojciech Jankowski, dyrektor GODN. – Jest to bowiem nie tylko miejsce, gdzie można zdobyć nową wiedzę, zarówno specjalistyczną oraz jak w tym przypadku prawną, ale także platforma wymiany doświadczeń między osobami działającymi na rzecz dzieci.
 
Kolejne spotkania dla specjalistów już wkrótce.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 16.02.2024 14:35
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.02.2024 08:46
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona