Aktualności

Gdyńskie szkoły w finale projektu Samsunga

Młodzież

Zespół Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 wraz z nauczycielką Patrycją Lorenz Rożniecką // fot. Katarzyna Balcerzak

Projekty dwóch gdyńskich szkół znalazły się w finale prestiżowego konkursu Solve for Tomorrow, którego organizatorem jest Samsung. XVII Liceum Ogólnokształcące zachwyciło jury projektem „ParaGone”. Wysoką lokatę zajął również projekt „Kolory różnorodności”, którego autorami jest młodzież Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2  w Gdyni.




Solve for Tomorrow to unikalny w skali Polski program skierowany do młodych ludzi, który kształtuje kompetencje przyszłości, uczy współpracy i prowadzenia projektów oraz stwarza okazję do wspólnego budowania wartościowych rozwiązań – w praktyce, nie w teorii. Do III edycji programu została zgłoszona rekordowa liczba 252 projektów z klas 1-4 szkół ponadpodstawowych. Spośród nich jury wybrało 30 półfinałowych zespołów. Do finału trafiło już tylko 12 z nich, w tym aż 2 z Gdyni!
- To fantastyczna wiadomość, gdyńska edukacja po raz kolejny pokazuje jak bardzo kreatywnych i twórczych uczniów mamy w naszym mieście - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Nasi uczniowie pracowali nad pomysłami wykorzystując metodę myślenia projektowego Design Thinking. Takie projekty dają niesamowite możliwości rozwoju, to bardzo dobra widomość, że korzysta z nich również młodzież z niepełnosprawnościami.

Dzięki projektowi młodzież zdobywa tą drogą unikalne doświadczenie i umiejętności, które znacznie ułatwią im start w dorosłym życiu i wejście na rynek pracy. W tym niezwykłym procesie każda drużyna pracowała z dwoma trenerami Solve for Tomorrow i tym samym mogła liczyć na indywidualną opiekę i poradę. Na ostatnim etapie programu zespoły finałowe będą doskonalić efekty swojej pracy, korzystając z najlepszej ekspertyzy technologicznej i kompetencji biznesowych wolontariuszy Samsung. Wezmą także udział w Solve for Tomorrow Campus, czyli w dwudniowym zjeździe w Centrum Nauki Kopernik. Program zakończy się sesją Demo Day oraz uroczystym ogłoszeniem zwycięzców podczas gali finałowej już w najbliższym poniedziałek, 15 kwietnia 2024 roku.
- Projekt „ Kolory różnorodności” to projekt, który idealnie pasuje do tego co dzieje się w naszej szkole – mówi Joanna Lewandowicz, dyrektor SOWS nr 2. – Nauczyciele w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, kładą nacisk na rozwój kompetencji i współpracy. Natomiast uczniowie, którzy wzięli udział w tym projekcie, chcieli zmienić postrzeganie świata osób ze spektrum autyzmu. Nie tylko w teorii, ale i w praktyce. Pani Patrycja Lorenz Rożniecka zainspirowała grupę młodych ludzi do sięgania po niemożliwe. Ja jako dyrektor jestem ogromnie dumna z naszych uczniów, ponieważ wzięli udział w niełatwym jednak projekcie.

Z kolei zespół z XVII Liceum Ogólnokształcącego, którego opiekunem jest Sebastian Ropel, szuka rozwiązania na zbyt dużą ilość drukowanych paragonów w związku z ich negatywnym wpływem na środowisko. Aplikacji „EcoReceipt” zawierać będzie unikalny kod klienta oraz możliwość wysłania i przechowania dowodu sprzedaży w sieci. Redukcja druku wesprze ochronę środowiska, skróci obsługę w sklepach, zwiększy wygodę klientów i przyniesie długoterminowe oszczędności.

Program Solve for Tomorrow został objęty patronatem przez Ministra Edukacji, Ministra Cyfryzacji, NASK, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,  Centrum Nauki Kopernik, oraz UNEP/GRID-Warszawa. Partnerem programu jest Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 12.04.2024 15:09
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.04.2024 15:54
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona