Aktualności

„HAPPY BIRTHDAY PLYEF”- projekt wymiany polsko-litewskiej

W dniach 25.09 – 29.09.2017 odbył się projekt wymiany młodzieży polsko – litewskiej dofinansowany przez Polsko – Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży. W spotkaniu wzięli udział uczniowie XVII LO w Gdyni (wcześniej Gimnazjum nr 1) oraz uczniowie z Gimnazjum w Wilnie. Obie szkoły współpracowały już wielokrotnie w poprzednich latach organizując międzynarodowe wymiany uczniów.

Projekt o nazwie „HAPPY BIRTHDAY PLYEF” miał na celu przede wszystkim zorganizowanie jubileuszu 10-lecia pracy Polsko – Litewskiego Fundusz Wymiany Młodzieży. Wszystkie zaplanowane działania skierowane były na realizację tego zamierzenia. Młodzież, pracując cały czas w grupach międzynarodowych przygotowała zaproszenia na urodziny jubileuszu, ulotki informujące o pracy Funduszu, logo jubileuszu umieszczone na pamiątkowych kubkach i koszulkach. Ponadto uczniowie przeprowadzili wywiady z mieszkańcami Gdyni na temat ich wiedzy o Funduszu i relacjach polsko – litewskich. Nie mniej ważnym celem było nawiązanie przyjaźni i współpracy z rówieśnikami z Litwy, poznanie innej kultury, zaprezentowanie swojego kraju, regionu i szkoły. Gala urodzinowa odbyła się w budynku XVII LO w Gdyni. 
 
Uczniowie przygotowali krótki reportaż na ten temat:
„Pierwszego dnia po spotkaniu i krótkim zapoznaniu z Litwinami, udaliśmy się na szybkie śniadanie. W małych grupach pokazaliśmy im garstkę tego, co w Gdyni najlepsze i zachęciliśmy do dalszego zwiedzania. Kolejką i autobusem dotarliśmy do Bieszkowic. Po zakwaterowaniu graliśmy w gry, które miały na celu lepszą integrację. Zwieńczeniem całego dnia było ognisko w pobliżu ośrodka. 

Drugi dzień był pełen emocji i ciężkiej pracy. Po krótkiej rozgrzewce zaczęliśmy formułować ankietę o przyjaźni naszych szkół. W grupach zrobiliśmy kilka wersji zaproszeń na przyjęcie urodzinowe funduszu i logo naszego projektu. Ostatnimi rzeczami tego dnia były prezentacje o kulturach, szkołach i tradycjach Polaków i Litwinów. Nawzajem uczyliśmy się naszych tańców i próbowaliśmy tradycyjnego jedzenia. Trzeciego dnia wstaliśmy bardzo wcześnie rano. Jak zwykle mieliśmy zabawną i pobudzającą rozgrzewkę, po której wyruszyliśmy do Gdyni. Tam w międzynarodowych grupach przeprowadziliśmy ankiety, robiliśmy zabawne zdjęcia i zapraszaliśmy ludzi na przyjęcie. Po wykonanej pracy zabraliśmy naszych litewskich przyjaciół na wycieczkę po Gdyni. Wieczorem miło spędziliśmy czas, słuchając muzyki i rozmawiając ze sobą.

Kolejny, już przedostatni, dzień był całkiem spokojny. Pracowaliśmy nad kilkoma zadaniami we wcześniej dobranych grupach. Te zadania to między innymi wykonanie flashmobu, ulotek, baneru i koszulek. Po przerwie na obiad cieszyliśmy się zabawami na świeżym powietrzu i nauką tańca. Przez resztę wieczoru dokładaliśmy wszelkich starań, by dokończyć przygotowania do przyjęcia.

Ostatni dzień. Dzień, który miał pokazać jak ciężką pracę wykonaliśmy przez ten tydzień. Po wczesnym śniadaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły. Na miejscu rozpoczęliśmy przygotowania do naszych prezentacji i dekorowanie auli. Czasu ubywało, a wszyscy zgłodnieli, więc udaliśmy się na obiad. Gdy wróciliśmy do szkoły, zostało nam już bardzo mało czasu, by dopiąć wszystko na ostatni guzik. Na szczęście byliśmy już gotowi, gdy pierwsi goście zaczęli przybywać. Zaprezentowaliśmy nasze zdjęcia, ankiety i flashmob. Resztę przyjęcia poświęciliśmy na rozmowy, gry, robienie wspólnych zdjęć i wymianę kontaków. To było idealne zwieńczenie naszego projektu.”
 
Uczniowie XVII LO w Gdyni

  • ikonaOpublikowano: 25.10.2017 12:53
  • ikona

    Autor: Aleksandra _Rzewuska (a.rzewuska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.10.2017 12:54
  • ikonaZmodyfikował: Aleksandra Rzewuska
ikona